„Szkoła pełna energii” zaprasza w nowym roku szkolnym!
„Szkoła pełna energii” to nowy pomysł Centrum Edukacji Obywatelskiej na realizację w szkole uczniowskiego projektu edukacyjnego. Uczestnictwo w nim pozwoli nie tylko wdrożyć tę formę pracy z młodymi ludźmi do swojej praktyki nauczycielskiej lecz również umożliwi realizację założeń nowej podstawy programowej.
Tematyka gospodarowania energią została w 2008 roku wprowadzona do podstawy programowej kształcenia ogólnego na takich przedmiotach jak biologia, geografia oraz wiedza o społeczeństwie. Uznając to za istotny i konieczny element edukacji, CEO postanowiło stworzyć program wspierający pracę z zespołami uczniowskimi, których zadaniem będzie odnajdywanie powiązań pomiędzy wykorzystaniem energii a takimi obszarami życia społecznego jak polityka transportowa, świadoma konsumpcja czy eksploatowanie zasobów naturalnych.
Wspólnie będzie można zastanowić się nad tym, jak to możliwe, że 20 % populacji świata zużywa 80 % energii. Zostanie zbadane, ile energii pochłania budynek naszej szkoły, a ile zużywamy my sami. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się, dlaczego poszukiwanie źródeł energii innych niż ropa czy węgiel jest tak ważne i odkryją alternatywne sposoby jej pozyskiwania.
W ramach „Szkoły pełnej energii” jest oferowane wielostronne wsparcie:
- Materiały edukacyjne – publikację ze scenariuszami lekcji dot. zagadnień energetycznych, odpowiadającą wymogom podstawy programowej oraz szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia młodzieży gry symulacyjne i filmotekę filmów dokumentalnych;
- Szkolenia – szkolenie e-coachingowe, gwarantujące solidne wsparcie metodyczne dla realizacji projektu edukacyjnego w szkole, stacjonarne szkolenia tematyczne oraz wizyty animatorów w szkołach stymulujące udział uczniów i uczennic w projekcie;
- Wydarzenia specjalne – październikowa konferencja wprowadzająca kwietniowe Dni Energii, których obchody wspiera Komisja Europejska oraz m.in. możliwość prezentacji ciekawych projektów uczniowskich podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w czerwcu w Warszawie.
Rekrutacja do programu jest prowadzona do 30 września 2010. Zapisać się do niego można poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.edukacjaekologiczna.org. Kontakt do zespołu projektu: Nina Gałuszka, Zuzanna Naruszewicz: energia@ceo.org.pl, 22/622 32 39 wew. 109.