Jak pozbyć się kuny domowej? Co ją odstrasza? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Jak pozbyć się kuny domowej? Co ją odstrasza?

Jak pozbyć się kuny domowej? Co ją odstrasza?

Zawsze pozostawia po sobie ślady. Jeśli się pojawi w Twoim domu, to z pewnością ją usłyszysz. I poczujesz, bo swoje terytorium znaczy odchodami oraz wydzieliną gruczołów. Ten mały drapieżnik wygląda naprawdę sympatycznie, ale potrafi wyrządzić wiele szkód. Jak pozbyć się kuny domowej? Co odstrasza te zwierzęta? I jakie sposoby będą najskuteczniejsze w ich eliminacji? Jest kilka metod, z których warto skorzystać.

Kuna domowa, fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock

Kuna domowa, fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock
Spis treści

Jak rozpoznać kunę domową?

Nazywana inaczej kamionką lub kuna domowa (Martes foina) jest drapieżnym małym ssakiem należącym do rodziny łasicowatych. Zwierzę charakteryzuje się szczupłą, wydłużoną sylwetką, puszystym ogonem, silnymi łapami i ostrymi zębami. Przypomina nieco swoją leśną krewniaczkę – kunę leśną.

Pierwotnie kuny domowe żyły na terenach niezurbanizowanych, gdzie żywiły się drobnymi płazami, owadami i owocami. Obecnie są gatunkiem, który nie boi się przebywać w towarzystwie człowieka i chętnie zamieszkuje poddasza domów, stodoły czy piwnice. Niestety trudno tu mówić o symbiozie, gdyż pojawiając się w takich lokalizacjach, te małe zwierzaki są bardzo uciążliwe. Nie tylko hałasują w nocy, ale też pozostawiają po sobie duży bałagan i niszczą przedmioty. Kuny często doprowadzają do zniszczenia izolacji cieplnej, powodują powstawanie mostków termicznych, uszkadzają kable oraz folie dachowe. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak się pozbyć kuny domowej?

Jak się pozbyć kuny domowej?

Nie jest to proste, gdyż kuna domowa jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Jednak są na nią sposoby. Należy tylko pamiętać, że jest ona w Polsce zaliczana do zwierząt łownych. Oznacza to, że zabronione jest jej zabijanie bez uzyskania uprawnień myśliwskich.

Instalacja typu pastuch

Dobrą metodą na odstraszenie kuny domowej będzie założenie instalacji przypominającej elektrycznego pastucha. Montuje się ją wzdłuż okapów dachów i w okolicach rynien. Płynie tam prąd o niewielkim napięciu, ale wystarczająco efektywny, by odstraszyć zwierzę i pozbyć się go z okolicy.

Zastosowanie odstraszacza

A jeśli już zagnieździ się w naszym domu, jak się pozbyć kuny domowej? Kolejnym sposobem są urządzenie ultradźwiękowe. Odstrasza ono zwierzę, a jednocześnie nie szkodzi mu. Co ważne, jest także bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt takich jak psy czy koty. Należy pamiętać, by wybrać model zaprojektowany dla kun domowych. To skuteczny i stosunkowo tani sposób na to, by pozbyć się tych niechcianych gości.

Żywołapka – pułapka na kuny domowe

Urządzenie ultradźwiękowe odstrasza kuny domowe. A co, jeśli już pojawiły się kuny domowe, jak się pozbyć ich z naszej przestrzeni? Najpopularniejszym sposobem na ich eliminację jest zakup żywołapki. Jest to rodzaj pułapki, która jest zaprojektowana tak, by złapać niepożądane zwierzę, a jednocześnie nie zabijać go. Wyposażoną ją w specjalne drzwiczki, które zamykają się w momencie, gdy kuna domowa nadepnie na płytę spustową. To uniemożliwia jej wyjście. Jest to sposób humanitarny. Umożliwia schwytanie zwierzaka i wypuszczenie go w innym miejscu.

Kuna domowa często odwiedza miasta, fot. Werner Rebel/Shutterstock

Pies – przyjaciel człowiek i pogromca kun domowych

Pojawienie się kuny domowej może spowodować wiele strat. Dlatego warto także zapobiegać odpowiednio jej zagnieżdżeniu się. Badania wykazały, że zapach sierści psa odstrasza kuny domowe. A jeśli już się pojawią, to pomaga się ich pozbyć. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jest on bardzo naturalny i może kojarzyć się z wonią, jaką wydzielają naturalne drapieżniki. Warto mieć więc w domu lub obejściu psa albo po prostu skorzystać z sierści pupila sąsiadów czy znajomych.

Domowe sposoby na kuny domowej

Czy jest coś, co jeszcze odstrasza kuny domowe? Domowe sposoby – także po nie możesz sięgnąć. Podstawowym działaniem będzie uszczelnienie wszystkich otworów i dziur, przez które zwierzak może dostać się do środka. Zabezpieczyć więc należy nie tylko np. pęknięcia, ale też kominy i otwory wentylacyjne. Inną metodą na to, by uniknąć pojawienia się tego nieproszonego gościa, jest likwidacja źródeł pożywienia. Ograniczenie możliwości zdobywania pokarmów odstraszy je i spowoduje, że przeniosą się tam, gdzie będzie to łatwiejsze. Jeśli chcemy przegonić zwierzaka np. z samochodu, to dobrym rozwiązaniem będą intensywnie pachnące kostki toaletowe.

Jak widać sposobów na to, by pozbyć się tych małych drapieżników z naszego otoczenia lub je odstraszyć, jest sporo. Warto je różnicować, gdyż kamionki są bardzo przebiegłe i potrafią przyzwyczajać się do pewnych rozwiązań.

Kuna domowa – pytania i odpowiedzi

Jak pozbyć się kuny domowej?

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zabezpieczenie domu przed dostępem kuny do wnętrza. Można to zrobić poprzez zamknięcie wszelkich otworów i szczelin, które mogą stanowić potencjalne wejścia dla kuny. Dodatkowo, warto zainstalować siatki lub kratki na otwory wentylacyjne i kominy.

Czy istnieją naturalne środki odstraszające kuny?

Tak, istnieją naturalne środki, które mogą odstraszyć kuny. Jednym z nich jest olejek z mięty pieprzowej. Kuny nie lubią tego zapachu i zwykle unikają obszarów, na których jest rozpylony.

Czy mogę użyć pułapki na kuny?

Używanie pułapek na kuny wymaga ostrożności i może wymagać uzyskania zezwolenia lub skorzystania z usług profesjonalistów. Jeśli zdecydujesz się na użycie pułapki, upewnij się, że jest ona przeznaczona specjalnie do kun i jest bezpieczna dla zwierząt. Po złapaniu kuny, należy ją uwolnić w bezpiecznym miejscu z dala od domu.

Ekologia.pl (Agata Apvlinec)
Bibliografia
  1. Claudio Prigioni, Benjamín Gómez-moliner, Enrica Capelli; "Food habits of genetically identified pine marten (Martes martes) expanding in agricultural lowlands (NW Italy)"; 2011, Acta Theriologica;
  2. Mieczysław Wolsan, Andrzej L Ruprecht, Andrzej L Ruprecht Polish Academy of Sciences Tadeusz Buchalczyk; "Variation and asymmetry in the dentition of the pine and stone martens (Martes martes and M. foina) from Poland"; Acta Theriologica 30(3):79–114;
  3. "How to get rid of the marten from the attic?"; https://termpir.eu/en_en/blog/dachy-skosne,165; 2023-05-05;
4.8/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments