Jakość wody w kąpieliskach w UE utrzymuje się na wysokim poziomie
![ponad 9 na 10 kąpielisk nadal spełnia minimalne wymogi jakości wody, fot. dreamstime](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/dreamstime-14757501_480x319.jpg)
W całej Europie między 2009 a 2010 rokiem jakość wody w kąpieliskach nieznacznie się pogorszyła – informuje opublikowany w czwartek raport Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej. Jednak nie jest tragicznie – ponad 9 na 10 kąpielisk nadal spełnia minimalne wymogi jakości wody.
Jak zapewnia komisja Europejska, pomimo tego, iż jakość wody w kąpieliskach spadła, to nadal jest wysoka – ponad 90 proc. kąpielisk spełnia obecnie minimalne wymogi jakości.
Gdzie jest najlepiej i można się pluskać do woli? Najlepsze wyniki zanotowano na Cyprze, gdzie wszystkie kąpieliska spełniają rygorystyczne normy. Za Cyprem plasują się: Chorwacja z wynikiem (97,3 proc.), Malta (95,4 proc.), Grecja (94,2 proc.) oraz Irlandia (90,1 proc.). Liczby te pochodzą z dorocznego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) oraz Komisji Europejskiej w sprawie jakości wody w kąpieliskach.
„Cieszy mnie, że jakość wody europejskich kąpielisk utrzymuje się na wysokim poziomie, choć mogłoby być jeszcze lepiej – powiedział unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik „Czysta woda jest zasobem bezcennym, ale nie powinniśmy zakładać, że jej zasoby są niewyczerpalne. Zachęcam państwa członkowskie, aby doprowadziły do odwrócenia zanotowanej w ubiegłym roku tendencji spadku jakości.” – dodał.
Według profesora Jacqueline McGlade, dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Środowiska obywatele UE przykładają dużą wagę do czystości wody w kąpieliskach „Zaangażowanie społeczeństwa w stałą kontrolę europejskich kąpielisk jest konieczne, szczególnie w kontekście coraz wyraźniej widocznych skutków zmiany klimatu. ” – zauważa profesor.
Nie jest źle…?
W 2010 roku 92,1 proc. europejskich kąpielisk morskich i 90,2 proc. kąpielisk śródlądowych spełniało minimalne normy jakości. Tylko w 1,2 proc. kąpielisk morskich i 2,8 proc. kąpielisk śródlądowych woda nie odpowiadała normom. Pozostałe nie zostały zaklasyfikowane ze względu na brak danych.
Ogólnie rzecz biorąc, w okresie 2009-2010 jakość wody w kąpieliskach morskich pogorszyła się: liczba kąpielisk spełniających wartości obowiązujące spadła o 3,5 proc., natomiast liczba kąpielisk spełniających surowsze wymogi zalecane spadła o 9,5 proc.
Spadła również jakość wód śródlądowych. Liczba rzek i jezior spełniających bardziej rygorystyczne wymogi zalecane spadła o 10,2 proc., natomiast liczba zgodnych z wymogami obowiązującymi pozostała prawie bez zmian. Najgorzej przedstawia się sytuacja w rzekach, gdyż tylko 25 proc. kąpielisk rzecznych spełnia bardziej rygorystyczne zalecane wymogi jakości.
Jak jest w Polsce?
Jeżeli chodzi o liczbę kąpielisk nadmorskich spełniających minimalne normy to spadła ona z 87,6 proc. w 2009 r. do 75 proc. w 2010. W przypadku kąpielisk śródlądowych nastąpił spadek o 4 punktu procentowe w porównaniu do 2009 roku. W 2010 roku dziewięć kąpielisk zostało zamkniętych – to o trzy więcej niż rok wcześniej.
Przydatne informacje
Sprawozdanie Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej zawiera kompleksowy przegląd jakości wody w kąpieliskach w państwach członkowskich UE w sezonie kąpielowym 2010. W raporcie przedstawiona została także tendencja jakości wody w kąpieliskach, zaczynając od 1990 roku. Ponadto analiza zawiera dane dotyczące ponad 21 tys. wyznaczonych kąpielisk w Europie. Około 70 proc z nich stanowią kąpieliska morskie, a pozostały procent to kąpieliska śródlądowe. Klasyfikacja została podzielona na trzy kategorie: kąpieliska, które spełniają obowiązujące wartości, kąpieliska które spełniają surowsze wartości zalecane i kąpieliska które nie spełniają obowiązujących wartości. Sprawozdanie pozwoli sprawdzić osobom korzystającym z kąpielisk, gdzie można spodziewać się czystej wody.
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/earth-orbit-rotation-sun-beam-milky-way-background-2023-11-27-05-26-45-utc-scaled.jpg)
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/glowne-ekologicznadezynsekcjapluskiewbezchemii.jpg)
![Dawne metody ogrzewanie](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/dawne-metody-ogrzewania.jpg)