Kot brytyjski – rasa, charakter, cena i wady | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Kot brytyjski – stoik, hedonista i przyjaciel rodziny

Kot brytyjski – stoik, hedonista i przyjaciel rodziny

Jedna z najbardziej lubianych kocich ras domowych – kot brytyjski słynie ze swego nonszalanckiego podejścia do życia i wyjątkowego spokoju. Zdaniem miłośników cechuje go idealnie wyważona mieszanka przyjacielskości, dystansu, lenistwa i czułości. Koty brytyjskie nie są jednak tanie, więc przed nabyciem nowego pupila warto poznać wszystkie jego wady i zalety.

Jaki charakter ma kot brytyjski?

Kot brytyjski krótkowłosy, fot. envato
Spis treści

Kot brytyjski krótkowłosy to najstarsza rasa wyhodowana w Wielkiej Brytanii. Powstała, gdy krótkowłose koty uliczne zaczęto krzyżować z kotami perskimi oraz rosyjskimi. Rezultat – znany nam dobrze dzisiaj – pokazano już na pierwszej w historii angielskiej wystawie kotów w 1871 r. Kot brytyjski długowłosy jest oddzielną rasą, która rozwinięta została dzięki dalszym krzyżówkom rasy krótkowłosej z persami.

Jak wygląda kot brytyjski krótkowłosy?

Kota brytyjskiego łatwo rozpoznają nawet laicy – masywna budowa, szeroka głowa i wyjątkowo gęste szare futro i bursztynowe oczy są trudne do pomylenia. Pierwotnie rasa była wyłącznie „niebieska”, jak nazywa się ów wyjątkowy odcień szarości, ale z czasem doczekaliśmy się odmian we wszystkich możliwych umaszczeniach.

Największy kot brytyjski na świecie, kocur o imieniu Nicolas, waży aż 8,5 kg. Standardowa waga dla samców waha się jednak w zakresie 4-7,7 kg, a w przypadku kotek jest wyraźnie niższa (3,2-5,4 kg). Ogólnie, rasa uznawana jest za jedną z większych, a obrazu tego dopełnia szeroka pierś, silne kończyny i wyraźnie zaokrąglone policzki. Oczy są duże i okrągłe, a ich barwa zależy od umaszczenia kota. Jak długo rośnie kot brytyjski? Rozwój fizyczny zatrzymuje się zwykle w wieku ukończonych 3 lat – później koty mogą jednak oczywiście tyć.

Jak już wspomnieliśmy, mimo że tzw. „British Blue”, czyli niebieski Brytyjczyk jest najpopularniejszym wariantem umaszczenia, hodowcom udało się już uzyskać aksamitne futerko w odcieniach bieli, kremu, złota, srebra, czerwieni, czekolady i czerni. Standardy felinologiczne dopuszczają również warianty dwubarwne i prążkowane, a szczególnie ceniona jest odmiana „colorpoint”, w której jednolitej barwie ciała towarzyszą kontrastowe końcówki łap i ogona oraz pyszczek. W zależności od umaszczenia oczy mogą przybierać kolor zielony, miedziany lub niebieski.

 

Czego nie lubi kot brytyjski?

Kot brytyjski – zbliżenie pyszczka, fot. envato

Kot brytyjski – charakter stoika

Trudno wyobrazić sobie kota o bardziej wyważonym i stabilnym charakterze. Kot brytyjski jest umiarkowanie aktywny, bez tendencji do niesforności; czuły, ale nie przesadnie ckliwy; przyjacielski, ale do pewnych granic. Nie można też odmówić mu inteligencji, choć nie próbuje wcale jej wykorzystywać w celu przechytrzenia właścicieli.

Nawet w dorosłym wieku lubi się jeszcze pobawić, ale z czasem coraz chętniej spędza dzień wylegując się w fotelu – nie potrzebuje więc przesadnie dużo przestrzeni. Oswojony z rodziną od młodego, jest ze wszystkim za pan brat i nie wykazuje wyraźnych preferencji i antypatii, jak wiele innych kotów. Współczesne nastolatki powiedziałyby o nim, że jest „cool”.

Kot brytyjski lubi, gdy człowiek poświęca mu uwagę, ale w rozsądnych granicach. Potrzebuje swego osobistego dystansu i jest dość niezależny – w zupełnym spokoju spędzi pół dnia bez człowieka, choć warto na ten czas zostawić mu jakieś zabawki. Dlaczego kot brytyjski gryzie? Ewidentnie jest niezadowolony, najczęściej z powodu nadmiernie gorliwych czułości. Rasa z natury jest niezwykle delikatna i łagodna, nie przejawiająca oznak agresji, ale koty brytyjskie nie lubią, gdy się je podnosi i ściska. I dają o tym znać.

 

Jakie wady ma kot brytyjski

Tabela przedstawiająca fakty o kocie brytyjskim; opracowanie własne

Zdrowie kota brytyjskiego – na co choruje?

Jeszcze jedną przyczyną, dla której warto zdecydować się na kota brytyjskiego, jest jego żelazne zdrowie. Rasa oparta bądź co bądź na zwykłych „dachowcach” nie wykazuje skłonności do chorób genetycznych, które są typowe dla wielokrotnych krzyżówek. Jednym wyjątkiem, który ma podłoże genetyczne, jest hipertroficzna kardiomiopatia, czyli choroba mięśnia sercowego – u Brytyjczyków krótkowłosych obserwowana jest jednak bardzo rzadko.

Naturalnie, każdemu kotu przydarzają się kontuzje i infekcje i w tym aspekcie koty brytyjskie nie wyróżniają się jakąś szczególną odpornością. Raz w roku warto więc odwiedzić prewentywnie weterynarza, a przy karmieniu należy pamiętać o ryzyku nadwagi, która zdrowiu pupila zdecydowanie nie sprzyja. Dorosły kot brytyjski powinien dostawać dwa posiłki dziennie, a niezjedzone resztki miałyby być wyrzucane, a nie leżeć w misce cały dzień.

Ile kosztuje kociak kota brytyjskiego?

Kocię ras brytyjskiej krótkowłosej, fot. envato

Jak dbać o kota brytyjskiego?

Koty brytyjskiego nie tylko nie potrzebują ciągłej uwagi człowieka, ale nie wymagają także przesadnie dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Futerko jest na tyle krótkie i gęste, że kot sam daje sobie radę z jego czyszczeniem. Czesanie miękką szczotką raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy, aby ograniczyć ilość sierści na kanapach i dywanach. Dodatkowo raz na trzy tygodnie warto podciąć kotu pazurki, a raz w tygodniu skontrolować czystość uszu – ewentualne nieczystości można usunąć wacikiem po zastosowaniu specjalnego preparatu do czyszczenia uszu.

Wbrew pogłoskom krążącym w internecie, kot brytyjski uczula tak samo jak inne koty. Nie jest to więc dobry towarzysz dla alergików. Można go natomiast polecić rodzinom i osobom samotnym, ludziom mieszkającym w domach i małych mieszkaniach, a także właścicielom innych kotów oraz psów. Idealnie jest adoptować kocię, które łatwo i szybko przyzwyczaja się do nowego domu. Dorosłe osobniki z powodu wrodzonego dystansu mogą być bardzie oporne na oswajanie.

Kot brytyjski – pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje kot brytyjski?

Kot brytyjski bez rodowodu kosztuje ok. 1000-1500 zł, w zależności od umaszczenia. Cena kotów z rodowodem sięga 1800-4000 zł.

Czy kot brytyjski może wychodzić na dwór?

Kot brytyjski nie powinien wydawać się samodzielnie poza dom. Jest zbyt mało zwinny, aby ustrzec się niebezpieczeństw, a grube futro sprzyja przegrzewaniu.

Ile waży kot brytyjski?

Kocury ważą nawet ponad 7 kg, kotki są znacznie mniejsze i waży ok. 4 kg.

 

Bibliografia
  1. „British Shorthair: Breed Profile, Characteristics & Care” Jackie Brown, https://www.thesprucepets.com/british-shorthair-5219450, 17/07/2024;
  2. “British Shorthair” Doug Jimerson, https://www.dailypaws.com/cats-kittens/cat-breeds/british-shorthair, 17/07/2024;
  3. “British Shorthair Cat: Info, Pictures, Temperament & Traits” Ashley Bates, https://pangovet.com/pet-breeds/cats/british-shorthair-cat/, 17/07/2024;
  4. “What to Know About a British Shorthair” Rebekah Kuschmider, https://www.webmd.com/pets/cats/what-to-know-about-british-shorthair, 17/07/2024;
  5. “British Shorthair” Petplan, https://www.petplan.co.uk/pet-information/cat/breed/british-shorthair/, 17/07/2024;
5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments