Jak oszczędzać wodę? Sposoby na oszczędzanie wody.
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Woda: „Nie marnuję – oszczędzam”

Woda: „Nie marnuję – oszczędzam”

fot. dreamstime
fot. dreamstime
Nie marnuję oszczędzam


Słupek na termometrze dochodzi do 30 stopni Celsjusza – przez co częściej nawadniamy ogródki, napełniamy baseny i kilka razy dziennie bierzemy orzeźwiający prysznic. A wody w Polsce mamy jak na lekarstwo. Zatem jak zabrać się za oszczędzanie wody? Podążając tym śladem portal Ekologia.pl wraz z firmą FERRO S.A. zorganizował konkurs pod hasłem „Nie marnuję – oszczędzam”, w którym poprosiliśmy naszych czytelników, by podzielili się swoimi pomysłami na temat oszczędzania wody. Poniżej prezentujemy prace laureatów głównych nagród w konkursie
.



Magda Miler

Jak skutecznie oszczędzać wodę? Jest kilka rzeczy, które możemy w tym celu zrobić. Woda wykorzystywana jest codziennie w różnych dziedzinach naszego życia, jeśli tak to można nazwać. Potrzebujemy jej do mycia, pomywania, zmywania podłóg, prania, podlewania i wielu innych czynności.

Zacznijmy od łazienki w większości przypadków to tam zużywamy jej najwięcej, chyba, że z nas niezłe brudasy są. Możemy zadbać o to aby w skład naszych kranów wchodził perlator (taka mała siateczka, która czasem lubi wypadać). Możemy wymienić spłuczkę na taką z funkcją „stop”, aby nie potrzebnie nie spuszczać zbyt dużej ilości wody, przy okazji wymiany możemy zadbać o szczelność spłuczki, rur, kranu woda to bardzo sprytny zawodnik i najmniejszy otwór znajdzie, musimy ją przechytrzyć. Możemy to zrobić tak, że przez godzinę nie używamy wody i sprawdzamy czy stan licznika nie uległ zmianie, w ten sposób możemy sprawdzić szczelność wszystkich rur, także tych od ogrzewania. W łazience większość z nas ma również pralkę, jeśli pralka nie ma systemu oszczędzania wody, to możemy za każdym razem pilnować by nie wstawiać jej w połowie pustej, a to oznacza wielkie polowanie na brudne ubrania przed każdym praniem i używanie maksymalnej ładowności naszej Frani.

Nie myślcie sobie, że to koniec wody w łazience to była ta część, która wymaga zainwestowania jakiejś gotówki. Teraz trochę wysiłku własnego, a zatem: gdy myjemy zęby możemy używać kubka, nie dość, że wygodniej to oszczędniej czyż oszczędzanie wody nie jest przyjemne? Gdy myjemy twarz, czy też bierzemy prysznic możemy stosować prostą zasadę namaczamy – pienimy – spłukujemy. Propos prysznica też jest oszczędny o wiele bardziej niźli wanna, można jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność kąpiąc się w parach, będzie można myć wzajemnie sobie plecy, ot przyjemne z pożytecznym ;) Kiedy chcemy umyć ręce nie róbmy z wody wodospadu, zapewniam, że zwykła kranowa kaskada nam umyje ręce równie dobrze. Jesteśmy takimi wielkimi leniuchami, że z zużytymi chusteczkami, wacikami, patyczkami nie chce nam się latać do kuchni do kosza na śmieci, zainstalujmy sobie takowy w łazience (całkiem praktyczne, tak z doświadczenia) unikniemy wyrzucania tego typu odpadów do sedesu no i zatapiania ich niepotrzebnie zużytą wodą. Wracając na moment do szczelności rur i układów w których krąży woda, pamiętajcie by dokręcać kran, aby z niego nie kapało. Nie dość że wyciekają Wam olbrzymie ilości wody (jak nie wierzycie to podstawcie na noc garnek) to jeszcze hałasuje i spać nie daje, takie dwa w jednym oszczędność i spokój. Jeśli ktoś jest fanem kąpieli w wannie to proponuję by nie napełniał sobie wanny po brzegi wodą (wyleje się Wam gdy wejdziecie ;P). Tak do 1/3 wysokości powinno spokojnie starczyć, dodatkowo pragnę zauważyć, że jeśli coś powtarzamy zbyt często to szybciej się nudzi, zatem może wybrać sobie jeden dzień tygodnia na kąpiele w wannie? Będzie do czego odliczać, a na co dzień można brać szybki i o ileż oszczędniejszy prysznic.

Krok dalej od łazienki lecz ściśle związane, przez wszystkich tak uwielbiane sprzątanie. Otóż świat idzie do przodu, warto czasem popatrzeć co Ci mądrzy panowie i panie w białych fartuchach wymyślili, a no wymyślili na przykład szmatki z mikrofibry, czyszczą one wybornie na sucho lub lekko zwilżone wodą. Nie dość, że lepiej się sprząta bo włókno świetnie zbiera kurz to dodatkowo nie trzeba co chwilę biegać i wykręcać mokrych i ciężkich szmat. Do mycia podłóg, prania dywanów, wycieraczek i tego typu rzeczy polecam wodę z wanny w której się uprzednio kąpaliśmy możemy nią też umyć samochód.

Zajrzyjmy na chwilę do kuchni, mamy zmywarkę tu podobnie jak z pralką wstawiać gdy jest pełna i zadbać o program z oszczędzaniem wody, jeśli ktoś lubi grillować to polecam tekturowe talerzyki zmycie tłuszczu naraża nas na dodatkowe zużycie wody, a kiełbaska z tacki przypomni nam czasy ogniska szkolnego. Skoro już imprezujemy to możemy kupić lód w kostkach, a nie koniecznie wytwarzać go samemu narażając się na rozlewanie wody przy napełnianiu foremek. Zamiast gotować w garnku, z którego ucieka woda w postaci pary wodnej można używać do tego szybkowaru, jemu wystarczy o wiele mniej wody by zrobić to samo co garnek zalany po brzegi, do tego szybciej. Jeśli ktoś zamiast zmywarki pomywa ręcznie, to o wiele wygodniej i oszczędniej (te dwa słowa stale idą w parze, czyż to nie piękne? ;)) jest napełnić komorę i pomyć wszystko na raz, następnie spłukać to lepsze od mycia pod bieżącym strumieniem.

Dla tych najbardziej zapalonych mam mój niecodzienny pomysł… Ale najpierw kilka słów o deszczówce, czyż jest coś lepszego od natury? Nasz matka natura obdarowuje nas darmową wodą z nieba, nie gardźmy tak cennym darem. Deszczówką możemy podlewać kwiatki, trawę lub też zbudować swoją własną prywatną mini oczyszczalnię. Możemy filtrować wodę deszczową, aby nadawała się ona do większej ilości czynności, np. pranie dywanów, zmywanie podług, wycieranie kurzy, itp. Dzięki zbudowaniu zbiornika na deszczówkę i podłączeniu do niego pompy z filtrem możemy zasilać spłuczkę w łazience.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy w domu sami, przynajmniej część z nas ma lub będzie mieć rodziny. Warto pomyśleć o tych małych potworkach co ciągle zawracają głowę i biegają po całym domu. Otóż dzieci również można zmobilizować do oszczędzania wody. Jak to zrobić? No cóż wytłumaczyć raczej ciężko patrzą na świat przez inne okulary niźli dorośli, system kar również nie raz zawodzi, a co z systemem nagród? Można wprowadzić właśnie taki system, za każdy krok w kierunku zapobiegania niepotrzebnemu zużywaniu wody (np. zakręcenie kapiącego kranu, poinformowanie o kapiącej wodzie z grzejnika itp.) dostanie się jakiś mały upominek. Nie kupować najmłodszym zabawek na wodę, jest teraz bardzo szeroka gama innych wynalazków, więc możemy sobie spokojnie pozwolić na niekupowanie tych, które narażają nas na dodatkowe zużycia wody.

Zamiast kąpieli w basenie na podwórku można wybrać się rowerami nad jezioro, rzekę, morze. Jeśli ktoś już posiada basen i z jakiś względów woli chlapać się na podwórku to warto zainwestować w filtr, który zapobiegnie ciągłemu zmienianiu wody.
Jak widać oszczędność wody może być przyjemna i bezproblemowa, przynajmniej w części przypadków przy innych trzeba ruszyć głową, ręką lub wyjąć portfel. Jednak gdyby zrobić bilans zysków i strat zaprezentowane przeze mnie sposoby na oszczędność wody przynoszą pewne zyski. Taki końcowy przykład co by nie przedłużać.

Kapiący kran około 12tys. litrów wody rocznie co daje około 40 złotych niby niewiele ALE uszczelka kosztuje około 2zł, co z tymi 38zł ? Może by się wybrać z dziećmi na lody w ramach nagrody za oszczędzanie wody.



Justyna Jagodzińska

Jak każdy wie, na świecie jest coraz mniej wody, a w niektórych miejscach już praktycznie jej nie ma. Gdyby każdy zaczął oszczędzać, to zużycie wody kilkakrotnie by zmalało. Warto więc zapoznać się ze skutecznymi sposobami oszczędzania tego bezcennego daru natury. Bardzo ważne w tej kwestii są zwyczaje ludzkie. Codziennie miliardy ludzi przez nieuwagę traci drogocenne ilości wody. Oto sposoby, dzięki którym można uniknąć tego błędu.

  • Przy myciu zębów należy używać kubka!
  • Przy goleniu powinno się zakręcać kran!
  • Zawsze trzeba dokręcać kran do samego końca. A kiedy z niego korzystamy nie odkręcajmy go na całość, tylko do połowy, a nawet mniej!
  • Do podlewanie kwiatów lub mycia samochodu nie używajmy wody z kranu, lecz deszczówkę, którą wcześniej uzbieramy.
  • Gdy pierzemy w pralce lub używamy zmywarki, zapełnijmy te maszyny do końca!
  • Przy gotowaniu używajmy tyle wody, ile potrzebujemy.
  • Nie myjmy naczyń pod bieżącą wodą!
  • Warto kąpiel zastąpić prysznicem!
  • Jak wiadomo około 40% wody zużywanej w gospodarstwach domowych to spłukiwanie toalety. Dlatego niektórzy korzystają z zasady: „Kiedy spłuczkę naciska się dwa razy, wody leci mniej”.
  • Nie ignorujmy cieknącego kranu czy cieknącej uszczelki – od razu to wymieńmy!

Oszczędzanie wody warto wspomóc „wodooszczędnymi” maszynami gospodarstwa domowego.

Umywalka

  • Wybieraj baterie umywalkowe z EKOrozwiązaniami np. : termostaty (ograniczają temperaturę wody do ustawionego wcześniej poziomu), perlatory (napowietrzają wodę, sprawiając, że strumień ma większą objętość), ograniczniki wypływu (redukują ilość zużywanej wody nawet o połowę), blokady (przyciski ograniczające strumień i temperaturę wody), uchwyty z 2- lub 3-stopniową regulacją (każdy stopień, zwiększający wypływ, jest sygnalizowany lekkim oporem).
  • Umywalkę będziesz myć rzadziej, a co za tym idzie, zużywać mniej wody, jeśli wybierzesz model ze szkliwem zapobiegającym osadzaniu się zabrudzeń.

Wanna i prysznic

  • Jeżeli lubisz długo się moczyć w wannie pełnej wody, staraj się wybrać model z wyprofilowaną wewnątrz misą. Komfort będzie taki sam, a do wanny nalejesz mniej wody i nawet tego zauważysz.
  • Na rynku jest już armatura z programowaniem ilości wody. Przyciskasz guzik… i już więcej nie zapomnisz zakręcić kranu. Nie zmarnuje się ani jedna kropla!
  • Prysznic w wannie? Czemu nie! Zainstaluj baterię wannowo-prysznicową z regulacją wypływu albo termostatyczną. Gdy nie chcesz demontować starej armatury, wymień przynajmniej rączkę prysznicową (na model z ogranicznikiem strumienia). Taki koszt, zwróci się po kilku miesiącach.
  • W kabinie prysznicowej nie musisz przesadzać z przykręcaniem kurków. Możliwe jest nawet korzystanie z obfitego natrysku deszczowego. Warunek – trzeba mieć baterię z napowietrzaniem albo ogranicznikiem wypływu. Strumień z takiej baterii jest wizualnie podobny do wypływającego ze standardowego modelu, ale zużycie wody drastycznie spada. Rekord wśród rączek i głowic prysznicowych to tylko 6 l na minutę.
  • Do kabiny możesz też wybrać inne baterie oszczędzające wodę: termostatyczne albo z regulacją przepływu.
  • Czyszczenie kabiny i brodzika to co najmniej kilkanaście litrów wody. Zaoszczędzisz czas, wodę i środki czyszczące, gdy jej szyby będą pokrytą powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i resztek kosmetyków.

Sedes, bidet, pisuar

  • Codziennie do spłukania sedesu potrzeba ok. 35 l wody. Rachunki bardzo skutecznie ograniczą dwuprzyciskowe spłuczki (z małą lub większą ilością wody) oraz z funkcja stop (można zatrzymać wypływ wody).
  • Baterie bidetowe też mają rozwiązania EKO! To modele np. termostatyczne oraz z kilkustopniową regulacją wypływu. Zużycie wody spada nawet o połowę.
  • Jeśli chcesz mieć w domu pisuar, weź pod uwagę modele z kontrolą spłukiwania. Nowość to pisuary, które… nie potrzebują w ogóle wody (tzw pisuary bezwodne). Pozwala to zaoszczędzić średnio 150 000 litrów wody rocznie na jednym urządzeniu.
  • Ceramika (sedes, bidet) z powłokami zapobiegającymi osadzaniu się zabrudzeń, ograniczają częstotliwość czyszczenia, czyli także ilość potrzebnej do tego wody.

Warto też zainwestować w urządzenie do odzyskiwania wody, dzięki czemu można mieć np. darmowe spłukiwanie toalety.
 
Aby oszczędzać wodę należy do tego przekonać społeczeństwo. Warto zorganizować jakieś akcje, które pokazałyby jak ważne jest oszczędzanie wody. Najlepiej zacząć od młodzieży i dzieci, które najszybciej zmienią swoje przyzwyczajenie, a nawet będą pokazywały swoim rodzicom działanie mające na celu gromadzenie wody.


Agnieszka Gomółka

„Nie marnuję – oszczędzam” – moje pomysły na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

1. OGÓLNE POMYSŁY:

  • łap deszczówkę w wiadro
  • woda z akwarium jest bogata w fosfor – można nią podlewać kwiaty zamiast wylewać do ścieków, kwiatom wyjdzie to na zdrowie
  • paprocie i inne rośliny kwasolubne można podlewać od czasu do czasu resztką wystygłej herbaty
  • podlewaj kwiaty domowe i na rabatach oraz trawnik za pomocą konewki, najlepiej wczesnym rankiem -to zredukuje straty powstałe na skutek parowania (temperatura i prędkość wiatru są wtedy najniższe), zraszanie z konewki zapobiegnie nadmiernemu podlaniu
  • rośliny rodzime (bądź sukulenty) nie potrzebują częstego podlewania, dobrze sobie radzą w naszym klimacie – najlepiej sadzić tego typu rośliny, bądź sadzić w grupach rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę,
  • dobrze jest ściółkować glebę wokół roślin skoszoną trawą – ściółka musi mieć grubość min. 3 cm – to zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody , poza tym zapobiegnie to rozwojowi chwastów, które konkurują z „naszymi” roślinami o wodę
  • trawnik nie powinien być przystrzyżony zbyt krótko, ponieważ nie ma wtedy zdolności do dobrego magazynowania wody, lepiej podnieść nożyce kosiarki ok 3cm powyżej standardowej wysokości
  • nie myj podjazdu za pomocą węża z wodą – zużywasz ogromne ilości wody – dużo bardziej efektywnym sposobem jest zaopatrzenie się w wodę w wiadrze oraz szczotkę na kiju, podjazd będzie czysty a woda nie będzie lać się strumieniami
  • młyny papierowe zużywają wielkie ilości wody w procesie produkcji, poza tym w procesie bielenia zanieczyszczają wodę związkami chloru – ekonomiczniej jest kupować niebielony papier wyprodukowany z makulatury, w procesie jego produkcji zużywa się mniej wody (zmniejszaj marginesy w wydrukach – oszczędzisz surowiec- papier i wodę potrzebną do jego wyprodukowania)
  • zostawiaj buty przy drzwiach wejściowych – to ograniczy ilość pyłu i piasku nanoszonego do domu i zredukuje konieczność częstego mycia podłogi
  • nie wyrzucaj jedzenia – do jego wyprodukowania zużyto hektolitry wody
  • (jedzenie, które zostało, można zamrozić na później; podobnie zamrożona resztka wina przyda się do sosu)
  • wybieraj produkty wykonane z lnu i konopi zamiast bawełny czy tworzyw sztucznych. Do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny (ok. 2 pary spodni) potrzeba do 29 000 litrów wody. Szacuje się, że uprawa bawełny odpowiada za 1 – 6% ogólnoświatowego zużycia słodkiej wody. Bardzo wyraźnie widać wpływ upraw bawełny na wysuszanie okolicznych terenów w Uzbekistanie, gdzie Morze Aralskie zmniejszyło swoją objętość o 85%, zwiększając przy tym zasolenie o prawie 600%, co spowodowało wymarcie wszystkich zwierząt żyjących w tym akwenie (najbardziej przyjazne dla gleby są uprawy lnu i konopi – sprzyjają rekultywacji skażonej gleby, a zużycie wody w procesie produkcji jest dużo mniejsze)
  • pamiętaj, że produkcja ubrań, torebek foliowych i papierowych oraz opakowań (np. opakowań warzyw czy owoców w plastikowych koszyczkach) również wiąże się z dużym zużyciem wody:

              o  ogranicz kupowanie produktów wielokrotnie opakowanych
              o  kupuj ubrania dobrej jakości, o dobrym wzornictwie, które posłużą niejeden sezon i odmawiaj wydawania reklamówek i woreczków w sklepach

  • unikaj wodnych zabawek i ogrodowych basenów oraz fontann
  • należy ograniczyć ilość używanych nawozów do uprawy roślin- nawozy zwiększają zapotrzebowanie roślin na wodę
  • jeśli widzisz nieszczelności hydrantów lub innych zaworów w mieście, bądź niepotrzebnie działające zraszacze, zgłoś to niezwłocznie właścicielowi posesji lub do przedsiębiorstwa wodociągów
  • myj samochód tylko w myjni, która stosuje recykling wody
  • używaj kosmetyków oraz środków czystości, które są bezpieczne dla środowiska wodnego
  • (np. większość proszków do prania zawiera fosforany, które sprzyjają rozwojowi sinic w zbiornikach wodnych – sinice zarastają zbiornik i w efekcie ryby w nim żyjące pozbawione są tlenu i wymierają, poza tym większośc kosmetyków i środków czystości jest toksyczna dla organizmów wodnych; podobnie nawozy i pestycydy – świetnie migrują do wód podziemnych- w Polsce są to częste zanieczyszczenia wód ; środki ochrony roślin często nie rozkładają się i są dobrymi migratorami w ekosystemie)

2. KUCHNIA

  • można myć warzywa w misce bądź w bieżącej wodzie nad miską – zebraną w ten sposób wodę użyj do podlewania kwiatów lub spłukania toalety
  • nie należy rozmrażać mrożonek pod bieżącą wodą – najlepiej włożyć je do lodówki, na pewno się rozmrożą, a jednocześnie pomogą obniżyć temperaturę w lodówce i tym samym pomogą ograniczyć zużycie prądu przez to urządzenie
  • zmywanie naczyń w zmywarce pozwala na oszczędność wody i energii w porównaniu do zmywania naczyń ręcznie -aby zmywanie w zmywarce było najbardziej efektywne należy:
  • o nie płukać naczyń przed zmywaniem, tylko zeskrobać resztki do kosza o włączać zmywarkę tylko wtedy gdy j est pełna o ustawiać zmywanie na krótki program
  • (istnieje wiele naturalnych środków do zmywania, które doskonale myją naczynia w czasie programu
  • ekonomicznego – krótkiego, gdzie używania woda jest ciepła a nie gorąca) porównując tę samą ilość naczyń umytą ręcznie w zmywarce:
  • podczas zmywania w zmywarce zużywa się 6-krotnie mniej wody oraz 50% mniej energii niż podczas zmywania ręcznego
  • jeżeli musisz zmyć naczynia ręcznie – zmyj je misce lub dużym garnku, przygotuj drugą miskę z czystą wodą do płukania
  • nie przynoś „wody oligoceńskiej” do picia – jej zasoby są ograniczone, zamiast tego filtruj wodę z kranu, to daje świetne efekty
  • załóż liczniki poboru wody i kontroluj ich stan – np. co tydzień lub co miesiąc, wpisując wartości w tabelce – to pozwoli oszacować wielkość poboru wody i efektywność kolejno wprowadzanych oszczędnych rozwiązań
  • (można sprawdzić czy instalacje wodociągowe nie mają przecieków, odczytując stan wodomierzy przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody-jeśli nie wykazuje dokładnie tego samego, to znaczy że jest przeciek)
  • zlikwiduj nieszczelności instalacji,
  • sprawdź czy kapie woda z kranu gdy jest zakręcony – trzeba wtedy wymienić uszczelki,
  • zaizoluj rury z ciepłą wodą – minimalizuje się wtedy sytuacje, gdy po odkręceniu gorącej wody przez chwilę leci chłodna woda
  • zawsze dokręcaj kran
  • zrezygnuj z kranów o dwóch pokrętłach – oddzielnych dla gorącej i zimnej wody,
  • w czasie kilku sekund gdy odkręcamy kolejno kurki i ustawiamy pożądaną temperaturę, tracimy dużą ilość wody,
  • lepszym rozwiązaniem są krany jednouchwytowe, gdzie jednym ruchem ręki otwieramy dopływ wody – na tym samym ustawieniu, z którego wcześniej korzystaliśmy, bez konieczności regulacji temperatury wody – można nad umywalką lub zlewem podłączyć kran działający na fotokomórkę -takie krany pozwalają na oszczędność do 40% wody w porównaniu do kranów z dwoma pokrętłami
  • załóż perlatory na wylewki – najlepiej takie, które napowietrzają strumień wody, co pozwala go efektywnie wykorzystać – oszczędność do 50 % wody

3. ŁAZIENKA (można zastosować niektóre rady dotyczące wykorzystania wody w kuchni ! )

  • zakręcaj kran podczas mycia zębów
  • najbardziej efektywnym jak i skutecznym rozwiązaniem jest korzystanie z kubeczka z wodą, tak jak w dzieciństwie
  • (warto wyposażyć się w klepsydrę – np. z gier planszowych – przesypujący się piasek wyznaczy długość mycia zębów ; podobnie z prysznicem – można włączyć ulubioną piosenkę, kiedy muzyka się skończy – to znak, że czas skończyć mycie)
  • sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika toalety – należy dodać do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek, to barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Należy wówczas sprawdzić, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu (należy spuścić wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika).
  • zakręć wodę podczas mydlenia rąk
  • bierz krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie – jedna kąpiel w wannie to zużycie ok. 100-120 l wody , 5-minutowy prysznic to zużycie wody ok. 50 l, zakręcaj kran kiedy się mydlisz
  • można kąpać małe dzieci w jednej wannie – a wodą po kąpieli spłukać toaletę
  • należy mieć pod ręką wiaderko do zbierania „szarej wody” np. wody po myciu rąk – można nią później spłukać toaletę
  •  jeśli nie lubimy myć się w chłodnej wodzie, która początkowy leci z rur po odkręceniu kranu, możemy zainstalować rekuperator, można też zdecydować się na tańsze i prostsze rozwiązanie – czyli łapać ją do wiaderka
  •  nie wrzucaj odpadków do toalety – to nie kosz na śmieci – każde to dodatkowe zużycie wody (stary sedes: 12 l /spłukanie, sedesy z systemem podwójnego spłukania to: „duże” spłukanie: 4 l, „małe” spłukanie: 1 l )
  • aby zmniejszyć ilość spłukiwanej wody w starych sedesach,nie trzeba ich wymieniać, należy zmniejszyć objętość zbiornika z wodą
  • np.poprzez wstawienie tam butelki (1 lub kilku) napełnionych płynem – wtedy ilość spłukiwanej wody się zmniejszy (pamiętaj, że ok. 30% wody pitnej w domach spłukiwana jest w toaletach) spłukanie
  • można zainstalować zawór „stop” w spłuczce
  • na działce można wyposażyć łazienkę w bezwodną toaletę typu „separett”
  • należy naprawić cieknący rezerwuar w toalecie
  • zainstaluj sitko wolno-opadowe w prysznicu
  • staraj się nie prać ręcznie – to pochłania duża ilość wody i energii, współczesne pralki posiadają program oszczędnego gospodarowania wodą oraz dostępne cykle dla tkanin delikatnych i cykle dla „prania ręcznego”
  • ładuj pralkę do pełna i dopiero wtedy włączaj cykl prania
  • stosowanie pieniących się płynów do prania powoduje, że ciężko wypłukać prane rzeczy, trzeba zużyć dużo więcej wody niż w przypadku stosowania szarego mydła bądź orzechów piorących (łupiny orzechów nadają się do prania tkanin delikatnych i wełny)
  • pamiętaj, że nawet najbardziej nowoczesna oczyszczalnia ścieków nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami wody spowodowanymi przez działalność człowieka

Ewa Leśniewska

Mój sposób na oszczędzanie wody w domu?

Punkt pierwszy: islandzki. Niestety nie urodziłam się tam, gdzie gejzery z ciepłą wodą buchają, aż miło, więc muszę ogrzać wodę inaczej. Trafiło na gaz, ale ponieważ nie urodziłam się w Rosji (na szczęście), więc nieprzyzwoicie dużo muszę za ten gaz płacić. Moja walka z gazownictwem? Grzeję, tak, jak każą francuscy ekolodzy; na 17 stopni. No może nie pod prysznicem. Ale z wanny i z kabiny na pewno para nie bucha jak z sauny. Czterdzieści parę stopni w wersji cieplej i zimny prysznic na koniec… To wzmacnia, a nie zabija. A poza tym – powiedzmy sobie szczerze: to nie są warunki na dluuuuuga kąpiel!

Punkt drugi: globalnie afrykański i bezwodny. Afryka pustynnieje, moja Wielkopolska stepowieje, a opłaty za wodę i ścieki znów wzrosły. Prysznic zamiast wanny – to raz. Ale to zdaje się wyjaśniłam powyżej. Zebom nie zaszkodzi jeśli płukać je będziemy woda z kubeczka, a nie bieżącą, która leci, leci i leci…

Punkt trzeci – unijno-równouprawnieniowy! Mycie naczyń w wodzie stojącej a nie bieżącej, jeśli oczywiście je myjemy w zlewie. Jeśli zmywarka to mycie w wersji eco. Co prawda osobiście nie wierze, ze da się taka ilością wody (jak ta, która podali w instrukcji) zmyć gary, ale wychodzą czyste, a licznik nie kłamie – to wiem na pewno!!! Acha, małżonek opanował obie umiejętności!!!

Punkt czwarty – holendersko – ogrodowy!!! Tak, oczywiście, że postuluje podlewanie ogrodu zebraną deszczówką (cóż, że lekko zielona). Beczki stoją i czekają na deszcz, roślinki nawet te zielona, mchowa pleśń lubią, wiec i ja nie mam oporów – bo i po co???

Punkt czwarty: polski, pro polityczny i prorodzinny. Kapiemy się razem. Ja i mąż. Wanna i prysznic. A co???!!!

Punkt piąty – zaoszczędzone pieniądze inwestujemy w zakup karnetów na basen – blisko domu. Ekologicznie??? Bardzo! Żadnych aut, żadnych tramwajów czy busów, żeby tam się dostać. Szybciej (korki), taniej (benzyna, gaz), ekologiczniej (emisja CO2), zgrabniej (5 kilo mniej)!!!


Wiesława Krześkowiak

Oszczędzanie wody wewnątrz domu

  1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
  2. Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, masz przeciek.
  3. Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki.
  4. Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Twojej toalety. Dodaj do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu. (Spuść wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika)
  5. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
  6. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  7. Używaj małej ilości wody do kąpieli. Napełniaj wannę w 1/3 , a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
  8. Nie pozwól, aby woda była odkręcana, kiedy golisz się lub myjesz twarz.
  9. Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.
  10. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnisz lub ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
  11. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  12. Przechowuj wodę do picia w lodówce, a nie odkręcaj jej za każdym razem, kiedy chcesz się napić zimnej wody.
  13. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
  14. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli masz taką możliwość załóż kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.
  15. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie.
  16. Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
  17. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
  18. Jeżeli rączka przy zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymień ją lub wyreguluj.
  19. Kiedy myjesz zęby, wodę do płukania nabierz do kubeczka.
  20. Nie wyrzucaj do toalety resztek jedzenia, fusów z kawy czy herbaty, chusteczek higienicznych. Jedno spłukanie to średnio 6 litrów zmarnowanej wody.
  21. Regularnie sprawdzaj szczelność spłuczki i kranów w domu. Cieknący kran to czyste marnowanie wody – nawet około 80 l i więcej.
  22. Bierz krótkie prysznice a dodatkowo jeszcze zakręcaj kran kiedy namydlasz ciało.
  23. Kąpiel w pełnej wannie to jednorazowe zużycie około 200 litrów wody.
  24. Wodę do mycia twarzy odkręć dopiero po namydleniu.
  25. Nie płucz maszynki do golenia pod bieżącą wodą – nalej trochę na dno umywalki i tam płukaj maszynkę.
  26. Zbieraj wodą, którą używasz do mycia jarzyn i owoców. Może ona służyć do podlewania kwiatów.
  27. Pralkę i zmywarkę używajcie wtedy, kiedy urządzenia te są wypełnione w całości lub dobierajcie odpowiedni program dopasowany do ilość prania czy brudnych naczyń np. 1/2 wsadu.
  28. Dokręcajmy kran i wymieniajmy uszczelki! Straty spowodowane ciągłym kapaniem wody z kranu mogą wynieść nawet 90l tygodniowo!
  29. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty sięgające nawet 9 litrów na minutę, w skali całego kraju daje to zawrotną ilość 132 mld litrów wody rocznie (47 tys. basenów olimpijskich).
  30. Nastawiajmy pranie tylko przy w pełni załadowanej pralce. Przeciętne pranie zużywa nawet 95l wody. Ładując „do pełna” możemy mieć pewność, że woda ta nie została zmarnowana.
  31. Za każdym razem, gdy gotujemy jajka, schłodzoną wodę możemy wykorzystać do podlania kwiatków. Substancje uwolnione ze skorupek podczas gotowania dobrze zrobią naszym kwiatkom!
  32. Montujmy w naszych toaletach spłuczki z tzw. dwutaktem. Korzystajmy z wody „według potrzeby”. Pomoże nam to zaoszczędzić do 3 litrów na jednym spuszczeniu.
  33. Postarajmy się o własny wodomierz. To pozwoli nam kontrolować zużycie wody oraz wydatki z nim związane.
  34. Zamiast kąpieli, korzystajmy z prysznica. Jest bardziej higieniczny i pozwala zaoszczędzić do 400l tygodniowo!
  35. Kupujmy wodooszczędny sprzęt: zmywarki, pralki.
  36. Odkręcaj wodę z umiarem.
  37. Nie stosuj kąpieli w wannie z dużą ilością wody.
  38. Ręczne pranie rób w misce, a nie pod bieżącą wodą.
  39. Kontroluj sprawność spłuczki w toalecie.
  40. Gotuj krótko, w małej ilości wody.
  41. Używaj pokrywek podczas gotowania (mniejsze parowanie).
  42. W spłuczce ustępowej zamontuj zawór ograniczający.
  43. Odzież, która jest czysta nie wrzucaj do brudnej bielizny, jeśli zamierzać ją jeszcze użyć lub uprać.
  44. Kup specjalną końcówkę, która pomoże ci oszczędzać wodę oraz zamontuj licznik wodny aby zmobilizował Cię do oszczędzania.
  45. Kiedy zniszczy się stara pralka, należy kupić nową, która zużywa mało wody.

Oszczędzanie wody na zewnątrz domu.

  1. Zbieraj wodę deszczową, którą można wykorzystać do podlewania trawnika, roślin w ogrodzie czy sprzątania podwórka.
  2. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 – 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
  3. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
  4. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
  5. Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
  6. Podnieść ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm . Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.
  7. Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności. To pomaga kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
  8. Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
  9. Nie myj wężem wjazdu czy chodnika. – używaj szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody.
  10. Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
  11. Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie i wyłączeniu podlewania trawnika.
  12. Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.
  13. Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody. Jeżeli myjesz go sam rób to na trawie.
  14. Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.
  15. Działkę podlewaj zebraną „deszczówką”.
  16. Nie myj samochodu wodą z węża.

Oszczędność wody to tylko część możliwości. Wszyscy zanieczyszczają wodę. Ty także możesz coś zrobić aby to zmniejszyć:

  • Nie wylewaj żadnych chemikaliów do miski ustępowej lub umywalki. A więc żadnych resztek lakierów, farb, pozostałości po twoich doświadczeniach chemicznych lub z laboratorium fotograficznego. To wszystko jako odpady specjalne, odnieś do specjalnych punktów zbiorczych.
  • Nie myj samochodu na ulicy, ponieważ razem z szamponem do mycia samochodu spłyną do kanalizacji także zmyte resztki benzyny i oleju.
  • Używaj tylko takich proszków do prania, płynów do mycia naczyń lub mydeł, które są przyjazne dla środowiska (ulegają biodegradacji, nie zawiera fosforanów). Środek zmiękczający do płukania jest również niebezpieczny dla wody a ponadto zbyteczny.
  • Tylko bardzo zabrudzoną bieliznę należy prać w proszku z wybielaczem optycznym. Stosowanie proszku w nadmiarze, nie poprawi jakości prania, a szkodzi środowisku.
  • Nie używaj środków zawierających detergenty, chlor i związki alkaiczne do mycia naczyń i sztućców, pomimo płukania pozostają na powierzchni mytych przedmiotów skąd trafiają , również do naszego organizmu.
  • Staraj się nie kupować ubrań, których nie można prać w wodzie, lecz trzeba czyścić chemicznie.

Ogranicz podlewanie ogródka
Na podlewanie ogródka zużywa się ogromne ilości wody. Rośliny okrywowe, np. bluszcz angielski, są twoim sprzymierzeńcem, ponieważ zatrzymują wodę i wilgoć w glebie. Jeżeli podlewasz ogródek, to rób to raz w tygodniu przez 20 minut zamiast codziennie krótko przez 7 minut. Podlewaj zawsze wieczorem. Jest to bardziej korzystne dla roślin. Woda o tej porze znacznie mniej paruje. W ten sposób oszczędzasz wodę, a jednocześnie zapobiegasz tworzeniu się u roślin zbyt krótkich korzeni.
Wykonaj spis możliwych działań. Kup konewkę, postaw zbiornik na wodę deszczową, podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, zasadę rośliny okrywowe.

Nie pozostawiaj bez powodu otwartego kranu
Gdy nie zakręcasz kranu podczas mycia zębów, marnujesz 5 litów wody. Zmywanie naczyń przy otwartym kranie powoduje jeszcze większe straty. Zaobserwuj, przy jakich czynnościach wykonywanych w twoim gospodarstwie domowym woda bieżąca jest zużywana w sposób ciągły. Zadbaj o kubek do mycia zębów przy umywalce oraz o miednicę przy zlewozmywaku.

Napraw natychmiast cieknący kran lub rezerwuar
Dziesięć kropli wody na minutę oznacza 2000 litrów wody pitnej na rok. Miej zawsze w zapasie odpowiednie uszczelki.

Oszczędzaj wodę w łazience
Na kąpiel w wannie zużywamy każdorazowo przynajmniej 120 litrów wody, kąpiąc się pod prysznicem zużywamy 50 litrów ciągu pięciu minut. Dzieci chętnie urządzają sobie zabawę pod prysznicem. Jeżeli mają zamiar spędzić tam 15 minut, to już lepiej niech razem pójdą do wanny. Omów ze swoimi domownikami możliwe sposoby zaoszczędzenia wody. Korzystaj z prysznica zamiast z kąpieli w wannie. Nie pozwalaj dzieciom bawić się zbyt długo pod prysznicem.

Wypracuj wodooszczędne przyzwyczajenia dotyczące prania bielizny. Jest dużo możliwych sposobów zaoszczędzenia wody przy praniu bielizny. Oto kilka sugestii:
•    za każdym razem wypełnij całkowicie pralkę,
•    nie stosuj prania wstępnego,
•    staraj się prać rzadziej (ręczniki przeważnie nie są brudne po jednorazowym ich użyciu),
•    skróć program płukania bielizny.

Myj samochód przy użyciu wiadra
Mycie auta za pomocą węża powoduje zużycie dużej ilości wody. Mycie samochodu w myjni jest zachęcające ze względu na czas i wygodę, lecz zużycie wody wynosi wówczas 300 litrów (30 wiader).
Mówimy tu o myciu auta z kurzu. Czyszczenie z resztek oleju, benzyny należy dokonać w autoryzowanej, ekologicznej myjni.
Strzeż się węża oraz myjni nieprzyjaznych środowisku. Pomyśl o korzyściach płynących z użycia wiadra nie zapominając o tym, że samochodu nie myje się nad jeziorem czy w rzece.

Miska klozetowa to nie kosz na śmieci
Wszystko co wrzucasz do miski klozetowej stanowi dodatkowe zanieczyszczenie wód powierzchniowych i obciążenie oczyszczalni ścieków. Dotyczy to również: fusów herbacianych, przeterminowanych lekarstw, resztek jedzenia, podpasek
higienicznych.Zastanów się, czy w twoim domu wyrzuca się odpadki do miski klozetowej. Pomyśl, w jaki sposób należy zmienić dotychczasowe postępowanie.

Używaj sitka do zlewozmywaka podczas mycia naczyń
Resztki jedzenia na naczyniach przyczyniają się do zanieczyszczenia wody. W bardzo prosty sposób możesz temu zaradzić: zaopatrz się w sitko do zlewozmywaka. Kup sitko do zlewozmywaka.

Używaj do mycia naczyń środków ekologicznych
Najmniej szkodzące środowisku środki do mycia naczyń to: zwykłe, szare mydło i mydło w płynie. Zaleca się także specjalne środki do mycia. Środki w formie koncentratu są też na ogół skromniej opakowane, za to bardziej wydajne. Zastanów się, który z dostępnych środków do mycia naczyń przyjaznych środowisku odpowiada ci najbardziej.
Zastanów się co możesz jeszcze zrobić by oszczędzić wodę i uniknąć jej zanieczyszczenia.

Ekologia.pl

4.7/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Moja sąsiadka pierze codziennie jakby 5 dzieci miała a jest sama z mężem,chodzą w białych szatach.Mają prysznic,oczywiście biorą codziennie.Zmywać też muszą codziennie,nie wezmą gotowego obiadu lub nie zamówią.Takie wieśniackie myślenie a za parę lat mało kogo będzie na wodę stać.

Cena wody ogrodowej to mały pikuś w porównaniu do ceny zaworów przed licznikiem, za licznikiem, kranu na zewnątrz, których żywotność jest krótka, co roku trzeba wymieniać, bo nie trzymają wody. Jak ktoś sam potrafi montować to koszt mniejszy. Reklama dźwignią handlu dla producentów bubli, których jakość jest coraz gorsza w porównaniu do staroci. Łapcie deszczówkę do wanien, wiader i podlewajcie ogródki ciepłą wodą za darmo.

A proponuje nie myć się i nie pić, to rozwiąże problem