Najlepsze aplikacje ekologiczne, czyli jak mądrzej żyć, kupować i podróżować
Trudno jest wymienić jednym tchem wszystkie zagrożenia wynikające z działalności człowieka na świecie. Jeszcze trudniej jest zorientować się, jak w codziennym życiu możemy samodzielnie ulżyć Ziemi, dokonując bardziej racjonalnych wyborów. Ekologiczne aplikacje powstają, aby edukować, motywować i pomagać w podejmowaniu decyzji korzystnych dla środowiska naturalnego, ale i naszego zdrowia oraz domowego budżetu.
Aby żyć ekologicznie trzeba naprawdę dużo wiedzieć – potrafić porównywać dane o emisjach, związkach chemicznych, recyklingu, wydatkach energetycznych, itd. Mało kto ma na to czas i ochotę. Niestety, ignorancja kosztuje, a miliony ludzi niedbających o konsekwencje swoich przyzwyczajeń i zakupów tylko pogłębiają kryzys środowiskowy na Ziemi. Poniższe eko aplikacje to przede wszystkim doskonałe źródło informacji, na bazie których możemy dokonywać lepszych, bardziej przyjaznych światu wyborów.
Woda i energia – jak je oszczędzać?
Każdy, kogo niepokoi zmiana klimatu i związane z nią konsekwencje, może sam próbować ograniczyć indywidualne emisje. A jest o co walczyć, ponieważ gospodarstwa domowe odpowiedzialne są za zużycie jednej czwartej globalnej podaży energii i produkcję ponad 70% gazów cieplarnianych na świecie.
Darmowe eko aplikacje takie jak EnergySaver, Koszty Energii – Fotowoltaika czy StandByCheck pomagają monitorować i redukować zużycie energii w domu. Z ich pomocą nie tylko obniżymy rachunki za prąd, ale także wyeliminujemy straty energetyczne i nauczymy się lepiej zarządzać domowymi urządzeniami elektrycznymi. Stricte na śladzie węglowym skupiają się natomiast aplikacje ekologiczne typu Zerofy, Aerial lub Oroeco, które podpowiadają, jak można w codziennym życiu ograniczyć emisje na rzecz zahamowania zmiany klimatu.
Z aplikacjami mobilnymi można również liczyć i monitorować swój ślad wodny, ucząc się krok po kroku dokonywać decyzji, które chronią cenne zasoby H20. Najbardziej znane i polecane w tej kategorii są aplikacje WaterFootprint oraz E-Water Footprint. Wyjątkowo dobrymi ocenami użytkowników cieszą się również kompleksowe eko aplikacje, które dostarczają informacji i rad, ale także wyznaczają ambitne osobiste cele w zakresie redukcji zużycia energii i wody czy produkcji emisji oraz odpadów. Warto wypróbować m.in. Environment Challenge, Ailuna oraz JouleBug.
Aplikacje ekologiczne, które pomagają redukować odpady
Co roku na świecie powstaje kolejne 2 mld odpadków – z tego ponad połowę stanowi żywność. Niestety, poziom recyklingu, choć nieustannie rośnie, wciąż wynosi zaledwie nieco ponad 30% w skali globalnej. Polskie aplikacje Moje Odpady oraz Gdzie Wyrzucić wspomagają gospodarstwa domowe w prawidłowej segregacji śmieci; w tej pierwszej znajdziemy też harmonogramy wywozu odpadów w poszczególnych gminach.
Ilość marnowanej żywności pomagają ograniczać natomiast mobilne aplikacje Foodsi oraz TooGoodToGo. Właściciele sklepów i restauracji mogą za ich pośrednictwem po obniżonych cenach oferować jedzenie, które inaczej wylądowałoby na śmietniku. Obie aplikacje działają w Polsce i dzięki interaktywnym mapom pozwalają łatwo znaleźć posiłek w okolicy.
Dzięki aplikacji Go Zero Waste można natomiast identyfikować sklepy i produkty, które zgodne są z polityką ograniczania ilości plastiku w obrocie komercyjnym. Dowiemy się tutaj, m.in. gdzie wykorzystuje się opakowania wielokrotnego użytku, a gdzie można je wypożyczyć.
Zielony wybór, czyli jak kupować odpowiedzialnie
Kupując ten produkt a nie inny lub korzystając z konkretnej usługi nieświadomie wpływamy na globalną równowagę ekologiczną. Ważna jest bowiem nie tylko cena, ale także użyte surowce i procesy produkcyjne oraz zdatność do recyklingu. Aby ułatwić współczesnym konsumentom wybór powstają aplikacje mobilne działające na zasadzie porównywarek.
Aplikacja Dobre Zakupy, za którą stoi Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, pozwala szybko i łatwo wybrać marki przyjazne dla środowiska i wdrażające idee społecznej odpowiedzialności. GreenLove to z kolei mobilna baza wegańskich restauracji oraz ekologicznych sklepów, w których można kupować z czystym sumieniem. Wegańskie restauracje na całym świecie, w tym również w Polsce, znajdziemy też w wysoko ocenianej aplikacji HappyCow – dieta bezmięsna to jedna z ważniejszych taktyk zmierzających do ograniczenia globalnych emisji. Miłośnikom mody można za to polecić aplikacje ekologiczne Renoon oraz GoodOnYou promujące marki odzieżowe realizujące zasady zrównoważonego rozwoju.
Inne aplikacje ekologiczne warte uwagi
Ulżyć światu możemy oczywiście również w trakcie podróży – nawet tych najkrótszych. Dobrym przykładem są powstające w większych miastach systemy wypożyczalni rowerów czy hulajnog, które obsługuje się za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych. Na całym świecie znana jest też aplikacja BlaBlaCar, dzięki której można znajdować wolne miejsca w samochodach, aby nie mnożyć niepotrzebnych przejazdów i ograniczyć emisje w transporcie. Użytkownicy aut elektrycznych skorzystać mogą natomiast z usługi PlugShare ułatwiającej znalezienie najbliższej ładowarki w danej lokalizacji.
Eko aplikacja Glooby pomaga wyszukiwać na całym świecie hotele i przewoźników, z którymi podróże będą bardziej zielone i odpowiedzialne. Mając w telefonie aplikację PlantNet możemy natomiast łatwo rozpoznawać gatunki roślin, ucząc się rozróżniać te chronione. Wiedza ta jest ważnym elementem ochrony biologicznej różnorodności!
Mobilne aplikacje ekologiczne – pytania
Skąd wziąć aplikacje ekologiczne na telefon?
Większość eko aplikacji jest darmowa i można je łatwo ściągnąć z serwisów takich jak GooglePlay czy AppleStore.
Ile potrzebujesz aplikacji ekologicznych?
Optymalnie jest zacząć od ściągnięcia 1-2 aplikacji i wypróbowania ich przez okres kilku tygodni. Z większej ilości trudno się korzysta równocześnie, więc poziom rezygnacji jest większy.
Które eko aplikacje są najważniejsze?
Warto wybierać aplikacje dotyczące zagadnień, na których specjalnie nam zależy lub w których czujemy najpilniejszą potrzebę poprawy. Dla każdego optymalny wybór może być więc inny.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
{
"@context": "https://schema.org",
"@type": "FAQPage",
"mainEntity": [{
"@type": "Question",
"name": "Skąd wziąć aplikacje ekologiczne na telefon?",
"acceptedAnswer": {
"@type": "Answer",
"text": "Większość eko aplikacji jest darmowa i można je łatwo ściągnąć z serwisów takich jak GooglePlay czy AppleStore."
}
},{
"@type": "Question",
"name": "Ile potrzebujesz aplikacji ekologicznych?",
"acceptedAnswer": {
"@type": "Answer",
"text": "Optymalnie jest zacząć od ściągnięcia 1-2 aplikacji i wypróbowania ich przez okres kilku tygodni. Z większej ilości trudno się korzysta równocześnie, więc poziom rezygnacji jest większy."
}
},{
"@type": "Question",
"name": "Które eko aplikacje są najważniejsze?",
"acceptedAnswer": {
"@type": "Answer",
"text": "Warto wybierać aplikacje dotyczące zagadnień, na których specjalnie nam zależy lub w których czujemy najpilniejszą potrzebę poprawy. Dla każdego optymalny wybór może być więc inny."
}
}]
}
- “24 Green Apps for an Eco-Friendly Lifestyle” Reco, https://www.reco.shop/blogs/reco-blog/green-apps-for-an-eco-friendly-lifestyle, 19/04/2024;
- “8 Apps for a More Eco-Friendly Sustainable Life” Shelby Brown, https://www.cnet.com/tech/services-and-software/8-apps-for-a-more-eco-friendly-sustainable-life/#google_vignette, 19/04/2024;
- “12 Sustainable Apps: Your contribution to an environmentally friendly future” Haus von Eden, https://www.hausvoneden.com/technology/sustainable-apps-best-list/#google_vignette, 19/04/2024;
- “24 Green Apps to Tackle 21 Environmental Issues Helping us Live Greener Lives” Manuela Willbold, https://www.greenlivingblog.org.uk/green-apps-to-tackle-environmental-issues/, 19/04/2024;
- “TOP 10 APPS FOR SUSTAINABLE LIVING” Sustainability for all, https://www.activesustainability.com/sustainable-life/top-10-apps-for-sustainable-living/?_adin=02021864894, 19/04/2024;