Rok rekordowego upału! Czy ludzkość zdoła zatrzymać katastrofę klimatyczną? - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości 2024: rok rekordowego upału! Czy ludzkość zdoła zatrzymać katastrofę klimatyczną?

2024: rok rekordowego upału! Czy ludzkość zdoła zatrzymać katastrofę klimatyczną?

Świat zmaga się z „dekadą zabójczych upałów”, a 2024 rok kończy 10 lat rekordowo wysokich temperatur – informuje ONZ.

Najgorętszy rok w historii

Fot. Dimaberlin/envato

W swoim noworocznym przemówieniu sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił, że ostatnia dekada przyniosła 10 najgorętszych lat w historii, w tym 2024 rok.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), agencja ONZ zajmująca się klimatem i pogodą, zapowiedziała publikację oficjalnych danych dotyczących temperatur za 2024 rok w styczniu. Organizacja już teraz wskazuje, że mijający rok prawdopodobnie zapisze się jako najcieplejszy w historii, zamykając dekadę niebywałych upałów spowodowanych działalnością człowieka. Rosnące poziomy gazów cieplarnianych dodatkowo nasilają to zjawisko, blokując więcej ciepła w atmosferze i zwiększając częstotliwość ekstremalnych zdarzeń pogodowych.

„Przeżyliśmy dekadę śmiercionośnych upałów” – powiedział Guterres. „10 najgorętszych lat w historii przypadło na ostatnie 10 lat, w tym na 2024 rok. To jest załamanie klimatu w czasie rzeczywistym. Musimy zmienić kurs, a czasu jest coraz mniej. W 2025 roku kraje muszą wytyczyć światu bezpieczniejszą ścieżkę, radykalnie redukując emisje i wspierając przejście na odnawialne źródła energii. To konieczne i wykonalne”.

Sekretarz generalna WMO, Celeste Saulo, zwróciła uwagę, że każdy dodatkowy stopień ocieplenia ma znaczenie, pogłębiając skalę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Podkreśliła, że temperatury to tylko część obrazu.

„W tym roku byliśmy świadkami rekordowych opadów deszczu i powodzi, które przyniosły ogromne straty w ludziach na całym świecie” – powiedziała Saulo. „Tropikalne cyklony spowodowały poważne szkody, ostatnio w regionie Majotta na Oceanie Indyjskim. Intensywne upały ogarnęły dziesiątki krajów, z temperaturami wielokrotnie przekraczającymi 50°C. Pożary lasów wywołały zniszczenia na ogromną skalę”.

WMO powołało się na raport, według którego zmiany klimatyczne przyczyniły się do 26 z 29 ekstremalnych zjawisk pogodowych zbadanych przez World Weather Attribution (WWA) w 2024 roku. Te zjawiska spowodowały śmierć co najmniej 3700 osób i zmusiły miliony ludzi do przesiedlenia.

Raport WWA oraz organizacji Climate Central wykazał, że zmiany klimatyczne przyczyniły się w 2024 roku do wydłużenia okresu niebezpiecznych upałów o 41 dni. W obliczu rosnących globalnych temperatur WMO podkreśla pilną potrzebę międzynarodowej współpracy w przeciwdziałaniu skutkom upałów oraz łagodzeniu zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

 

5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments