Czarne łabędzie w Polsce
Cztery osobniki tego gatunku od kilku dni pływają sobie spokojnie po Jeziorze Ryńskim. Zwierzęta prawdopodobnie uciekły z jakiejś hodowli w Europie, bo w naturze zamieszkują Australię.
Łabędź czarny (Cygnus atratus) w środowisku naturalnym oprócz Australii występuje też na Nowej Gwinei, Tasmanii i Nowej Zelandii. Do Europy ptaki zostały sprowadzone dopiero na początku lat 70. XX w. Trzymane są w ogrodach zoologicznych i prywatnych parkach.
Wizyty czarnych łabędzi w Polsce przyrodnicy potrafią zliczyć na palcach rąk. – Wiem, że były widywane w Małopolsce, Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Ale w naszym regionie to pierwszy przypadek. To niezwykła ciekawostka ornitologiczna – mówi Marian Szymkiewicz, dyrektor olsztyńskiego Muzeum Przyrody.
Prof. Roch Mackowicz, olsztyński ornitolog, podejrzewa, że ptaki przyleciały z Niemiec. – Czarne łabędzie są łatwe w hodowli. A te, którym kiedyś udało się uciec z niewoli, potrafiły się zagnieździć także w dzikim dla nich środowisku w niektórych krajach Europy Zachodniej – dodaje. – W Niemczech żyje kilkadziesiąt par takich zdziczałych czarnych łabędzi, dlatego sądzę, że właśnie stamtąd przyleciały do nas. Te ptaki to włóczykije.
Ekologia.pl
Bibliografia
- Gazeta Wyborcza;
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Ekologiczny dom
Ciekawostki przyrodnicze
Pielęgnacja ogrodu
Przyroda
nie jestem pewna, ale wydaje mi się że czarnego łabędzia widziałam na jeziorze Sianowskim w Sianowie.Gniazdują tam łabędzie i jak czarny podpływał do gniazda biały puszył się i przeganiał intruza. Czy to możliwe?
Wczoraj je widziałem, tak mi się zdaje. Okolice Gdowa. Małopolska. Były swą.
Były dwa
Dziś rano 25.04.2023 para tych pięknych stworzeń leciała na południowy zachód nad w miarę czystym i bagiennym terenem w okolicach Łasku.