Nowoczesne składowisko odpadów. Ekologiczne wysypisko
Ekologia.pl Wiadomości Polska Ekologiczne wysypisko

Ekologiczne wysypisko

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Chociaż, jak już pisaliśmy, rząd planuje ograniczyć ilość składowisk, to jednak jeszcze długo nie znikną one z krajobrazu Polski. Jednak można maksymalnie wykorzystać potencjał zalegających tam odpadów przez zastosowanie najnowszych technologii, tak jak w przypadku składowiska w Jaroszowie koło Wrocławia.

Istniejące tam wysypisko zostanie rozbudowane o płytę do ekologicznego składowania odpadów, nowoczesną linię sortowniczą oraz zakład przeróbki surowców wtórnych. Inwestor – Ekologiczne Centrum Utylizacji należące do grupy Veolia Usługi dla Środowiska – przeznaczy na ten cel 15 mln złotych. Rozbudowa ma trwać dwa lata, a na składowisko trafiać będą odpady z rejonu Dolnego Śląska.

Z wysypiska do recyklingu

Jak deklaruje inwestor, płyta do kompostowania o powierzchni 1,5 ha będzie w stanie przerobić rocznie około 20 tys. ton odpadów biodegradowalnych.

– To bardzo ważna inwestycja, ponieważ pozwoli wypełnić zaostrzone kryteria dotyczące ograniczenia ilości bioodpadów trafiających na składowiska – mówi Sebastian Howański, dyrektor Ekologicznego Centrum Utylizacji – W tym roku dzięki otwarciu nowej płyty znacząco zwiększymy masę odpadów przeznaczonych do kompostowania, zgodnie z przyjętymi w Polsce unijnymi dyrektywami i przepisami – dodaje.

Nowa linia sortownicza będzie całkowicie zautomatyzowana. Dzięki zainstalowanym separatorom oddzieli elementy biodegradowalne i złom metalowy (a więc nadający się do recyklingu) od reszty odpadów. Z pozostałości produkowane będzie tzw. paliwo alternatywne, które wykorzystuje się np. w cementowniach. Szacunkowo wytwarzanych będzie ok. 30 tys. ton paliwa przy przeróbce 70 tys. ton odpadów rocznie.

Do zakładu przeróbki surowców wtórnych trafiać będzie z kolei makulatura, plastikowe butelki oraz szkło. Odpady te będą pochodzić z przemysłu i selektywnych zbiórek. Tegoroczny plan rozbudowy przewiduje ponadto linię do sortowania surowców wtórnych.

W stronę ekologii

Sebastian Howański podkreśla, że po zakończeniu inwestycji ECU będzie jednym z najnowocześniejszych składowisk w regionie, ponieważ zapewniony zostanie pełen proces przetwarzania odpadów – od sortowania, poprzez produkcję paliwa alternatywnego, kompostu z odpadów biodegradowalnych i wydzielenie surowców wtórnych, aż do składowania pozostałości z procesu przeróbki.

Atutem obiektu jest jego umiejscowienie na terenie nieczynnego już wyrobiska kopalni iłów „Halina”, co zapewnia naturalną warstwę mineralną. Ponadto w miejscu składowania znajdują się studnie odprowadzający gaz wysypiskowy, który powstaje w procesie fermentacji odpadów. Planowane jest wykorzystanie go w przyszłości do produkcji prądu elektrycznego oraz jako źródło ciepła.

Inwestycja pokazuje, w jak dużym stopniu można powtórnie wykorzystać śmieci zalegające na wysypiskach. To kolejny krok do zmniejszenia ilości odpadów oraz osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu. Ponadto usytuowanie składowiska to przykład, w jaki sposób można wykorzystać tereny zniszczone przez kopalnię. Miejmy nadzieję, że takich inwestycji w Polsce będzie jak najwięcej.

Ekologia.pl (ET)


4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Stek bzdur , nie życze nikomu mieszkać w sąsiedztwie .Szczury, smród .Piękny krajobraz zniszczony.

tak a tyle razy co tam sie wysypisko paliło to tyle razy wiecej cały syf idzie w glebe i wody gruntowe

Ciekawe czy kiedykolwiek uda się nam całkowicie z nich zrezygnować

Ekologiczne wysypisko
Pewnie tylko szlag trafia całą tę ekologię jak jakiś “yntelygent” wyrzuci do kosza np. baterię albo świtlówkę

Ekologiczne wysypisko
“ekologiczne wysypiska” jest to jakieś rozwiązanie.
Bo dopóki gospodarka nie będzie zdolna do wytwarzania produktów całkowicie poddających się recyklingowi, wysypiska będą budowane i eksploatowane. Niestety uczepiliśmy się metody”końca rury” – zamiast poszukiwać rozwiązań dla ograniczania i proekologicznego zagospodarowania odpadów u źródeł ich powstawania.

Wysypisko?
A od kiedy wysypiska są ekologiczne?

Ekologiczne wysypisko
Moim zdaniem coraz lepiej gospodarujemy odpadami u źródła, tzn w naszych domach. Problem stanowi głównie aspekt prawny i technologiczny. Najlepiej by było gdyby gmina była właścicielem odpadów i mogła gospodarować uzyskanymi w ten sposób funduszami.

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!