Enea podkręca tempo! Zielona energia przejmie rynek do 2035 roku? - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Enea podkręca tempo! Zielona energia przejmie rynek do 2035 roku?

Enea podkręca tempo! Zielona energia przejmie rynek do 2035 roku?

Enea, jeden z kluczowych graczy na polskim rynku energetycznym, dynamicznie rozwija swoje inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Spółka zapowiada, że do 2035 roku zamierza posiadać niemal 5 GW mocy zainstalowanej w zielonych technologiach, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w stosunku do 2024 roku.

Energia odnawialna enea

chuyu2014/envato
Spis treści

Kolejny krok w stronę OZE

Grupa Enea poprzez spółkę Enea Nowa Energia w ostatnich dniach przejęła sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW od European Energy Polska. To przełomowa transakcja, która zwiększy moc odnawialnych źródeł energii w grupie o 17%.

– Ten rok pokaże kolejne nasze projekty OZE. Nie mogę mówić o szczegółach, ale zobaczymy je zarówno w magazynach energii, jak i w energetyce wiatrowej oraz fotowoltaicznej – zapowiada w rozmowie z agencją Newseria Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

Strategia na kolejne lata

Przedstawiona w listopadzie 2024 roku “Strategia Rozwoju do 2035 roku” zakłada intensywny rozwój mocy zainstalowanej w OZE. Kluczowe filary tej strategii to: farmy wiatrowe na lądzie i morzu, instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii o docelowej mocy ponad 1,3 GW.

Na rozwój OZE i magazynowania energii spółka przeznaczy 40 mld złotych, przy łącznych wydatkach inwestycyjnych na poziomie 107,5 mld złotych. Według planów, już za dekadę ponad 40% produkowanej przez Grupę Enea energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a w sprzedaży detalicznej udział zielonej energii wyniesie 58%.

Zakup farm wiatrowych – kamień milowy transformacji

Jednym z pierwszych etapów tej transformacji był zakup farm wiatrowych Pomerania i Liskowo, zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. W ramach transakcji Enea przejęła również projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW na etapie “ready to build”. Wartość przejęcia może wynieść maksymalnie 914 mln złotych.

– Ta inwestycja to 29 turbin o łącznej mocy 83,5 MW, zdolnych wyprodukować rocznie ponad 230 GWh energii. To wystarczy na zasilenie 80 tysięcy gospodarstw domowych – podkreśla Bartosz Krysta, wiceprezes Enei ds. handlowych.

Kierunek: zintegrowane systemy OZE

Przejęte farmy mogą w przyszłości zostać poddane modernizacji i repoweringowi. Planowana jest także ich integracja z innymi technologiami, takimi jak magazyny energii czy dodatkowe instalacje fotowoltaiczne.

– Dla Enei ta transakcja oznacza podwojenie produkcji energii z wiatru. To ważny krok w realizacji naszego celu 5 GW zielonej energii w 2035 roku – komentuje Grzegorz Kinelski.

Olga Sypuła, dyrektor zarządzająca European Energy Polska, podkreśla, że transakcja pokazuje stabilność polskiego rynku OZE i zachęca do dalszych inwestycji.

– Poza 200 MW mocy już zainstalowanej w projektach odnawialnych mamy 5 GW w fazie przygotowania, w tym projekty wiatrowe, fotowoltaiczne oraz magazyny energii – dodaje.

Dynamiczny rozwój OZE i ambitne cele Enei na kolejne lata pokazują, że spółka mocno stawia na zieloną transformację. Strategiczne inwestycje i kolejne przejęcia farm wiatrowych to nie tylko krok w stronę zrównoważonego rozwoju, ale także odpowiedź na rosnące potrzeby rynku i klientów poszukujących czystej energii.

 

4.2/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!