POLSKA PREZYDENCJA W UE. Energetyka i unijna polityka klimatyczna
Ekologia.pl Wiadomości Polska Polska prezydencja w UE. Szanse i wyzwania dla Polski

Polska prezydencja w UE. Szanse i wyzwania dla Polski

Polska przejmuje prezydencję w UE. W najbliższym półroczu w Unii Europejskiej tematem numer jeden może okazać się ochrona klimatu, a dokładnie obowiązek większego ograniczenia CO2 – donosi Rzeczpospolita.

Polsce zależeć będzie, aby dodatkowa redukcja dwutlenku węgla nie została wprowadzona. W przeciwnym razie nasza gospodarka zostanie za bardzo obciążona – czytamy w gazecie. Komisja Europejska parę dni temu próbowała zwiększyć obowiązek redukcji emisji CO2. Jednak polski minister środowiska, Andrzej Kraszewski sprzeciwił się planowi dojścia do energetyki nisko emisyjnej do roku 2050.

Temat powróci w ciągu najbliższych dni w Parlamencie Europejskim. Wtedy planowane jest głosowanie nad raportem proponującym większe ograniczenie emisji CO2. Kraje UE miałyby zmniejszyć emisje o 25-30 proc. do 2020 mimo że wcześniejsze ustalenia mówiły o 20 proc. redukcji.

Z powodu specyfiki polskiej gospodarki unijny pakiet klimatyczny wywołuje wiele niepokojów w kraju. Eksperci ostrzegają, że następstwem byłyby poważne zmiany gospodarcze, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie bezrobocia w Polsce. Dlatego Polska otrzymała obietnicę możliwości darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. We wrześniu nasz kraj ma przesłać wniosek dotyczący tej sprawy – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Jednak nie ma pewności, że zostanie przyjęty.

Podczas polskiej prezydencji  ważny będzie też temat bezpieczeństwa dostaw surowców do Europy ze względu na konflikt w Libii, wycofanie się Niemiec z energetyki jądrowej oraz rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny. Dlatego tak istotna jest debata nad przyspieszeniem budowy gazociągu Nabucco umożliwiającego dostawy gazu z rejonu Morza Kaspijskiego. Dla naszego kraju ważne jest też, by utrzymać obecny stan prawny dotyczący gazu łupkowego. Jeżeli UE wprowadziłaby zmiany ograniczające wykonywanie np. zabiegów szczelinowania, byłoby to dla Polski wyjątkowo niekorzystne.
 
Polska prezydencja rozpoczęła się 1 lipca. Resort środowiska będzie przewodniczył 200 spotkaniom w kraju i zagranicą. W tym czasie odbędą się m.in. dwa posiedzenia Rady Ministrów ds. Środowiska oraz jedno nieoficjalne spotkanie ministrów – poinformowała wiceminister Joanna Maćkowiak – Pandera odpowiedzialna za prezydencję z ramienia resortu.
 

Ekologia.pl (MB), źródło: „Rzeczpospolita”


5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments