Ropa naftowa i gaz u wybrzeży USA będą wydobywane po 20 latach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko Ropa i gaz u wybrzeży USA będą wydobywane po 20 latach

Ropa i gaz u wybrzeży USA będą wydobywane po 20 latach

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Barack Obama chce zacząć wydobywać ropę naftową u wschodnich wybrzeży USA, rejonach zatoki Meksykańskiej i na północy Alaski, tym samym znosząc zakaz obowiązujący od ponad 20 lat.
Zakaz eksploatacji złóż u wybrzeży wprowadzono pod naciskiem ekologów ze względu na grożący szkodliwy wpływ dla środowiska. Teraz będzie można zacząć wiercić w szelfach przybrzeżnych na Atlantyku, we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej i na morzu Beuforta u wybrzeży Alaski. Utrzymany zostaje zakaz wiercenia w rejonie arktycznego rezerwatu przyrody.

Obama zapewnia, że decyzja nie przyszła mu łatwo. „Jest to część szerszej strategii, która przeniesie nas z gospodarki opartej na paliwach tradycyjnych (kopalnych) i zagranicznej ropie naftowej do gospodarki, która bardziej opiera się na paliwach krajowych oraz czystej energii.”- oświadczył. Tym samym zjednuje sobie Republikanów, którzy głosili, że zniesienie zakazu wierceń stworzyłoby nowe miejsca pracy oraz zmniejszyłoby zależność od importu ropy i gazu.

Prezydent USA oczekuje w zamian poparcia dla rządowego projektu ustawy o redukcji emisji gazów cieplarnianych i rozwoju alternatywnych źródeł energii. „Samo wiercenie nie może spełnić naszych długofalowych potrzeb energetycznych. Dla dobra naszej planety, a także w imię naszej niezależności energetycznej, musimy już dziś rozpocząć przechodzenie na czyściejsze paliwa”.

Obama ogłosił też decyzje łagodzące krytykę ekologów. Otóż rząd kupił 5 tys. ekologicznych samochodów hybrydowych oraz mają zostać zatwierdzone przepisy ograniczające zużycie paliwa z nowych aut.

Na rozpoczęcie odwiertów nienaruszonych złóż trzeba będzie czekać kilka lat. Nie obędzie się bez kolejnych rozmów i sporów. Najpierw geolodzy muszą sprawdzić, jak bogate są złoża.

Jak podaje Gazeta.pl, ostatnie szacunki, co do ilości ropy pod dnem Atlantyku są sprzed 30 lat. Według nich zapasy surowca pokryłyby całkowicie obecne zapotrzebowanie USA na trzy lata.

Ekologia.pl (AB)

4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Światem rządzi kasa, a kasą surowce

Znowu poświęca się środowisko dla rozwoju gospodarczego. Wszytko dla 3 lat świętego spokoju…Szkoda przyrody.