Piątek 24.08.2018

Czy zdrowe karmienie psa jest możliwe? Zobacz, co musi się znaleźć w codziennej diecie czworonoga

Do niedawna Polacy nie zwracali większej uwagi na to, czym żywią swoich pupili. Zazwyczaj sięgali po prostu po gotową suchą karmę dla psa, bez szczegółowego wczytywania się w jej skład. Obecnie jednak wiele się w tej kwestii zmieniło, a zawartość opakowania z przysmakami dla czworonoga podlega dość surowej ocenie ze strony klientów. Czy wiesz, że zdrowe karmienie psa jest możliwe?pies

Co powinno znaleźć się w codziennej diecie psa?

Pies jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego powinieneś dawać mu do jedzenia mięso drobiowe lub wołowe, a najlepiej jedno i drugie. Istotne jest też podawanie podrobów, na przykład serc czy kurzych wątróbek. Uzupełnieniem mięsnej diety powinna być sucha karma dla psa, jednak nie jakakolwiek – powinna mieć dobry, krótki skład z mięsem na pierwszym miejscu. Nie powinna być zbyt przetworzona i dobrze, aby była pozbawiona zbóż, które są kłopotliwe dla psiego przewodu pokarmowego. Wśród marek oferujących wartościowe suche karmy dla psa znajdują się między innymi Acana, Royal Canin, Bozita, Brit i Hill’s.
Pamiętaj, żeby sucha karma była w pełni dostosowana do potrzeb twojego zwierzaka. Nieco inne zapotrzebowanie energetyczne mają młode psy spędzające bardzo dużo czasu na dworze, inne zaś psy seniorzy, przesypiający większą część dnia. Dla pupili będących na diecie przygotowano specjalne dietetyczne mieszanki. W specjalistycznych sklepach zoologicznych znajdziesz również karmę dla psów cierpiących na alergię pokarmową oraz tych, które mają problemy z nerkami. Dziś kupisz też bez problemu mleko dla szczeniąt sprawdzonych marek, które stanowi świetny substytut mleka matki, jest bogaty w witaminę A, D, E, C, w cynk, żelazo, miedź i selen, a które jest niezbędne w pierwszych tygodniach życia maluchów. Produkty sprawdzonych producentów są dobrane w taki sposób, aby były przyjazne dla układu trawiennego psów reprezentujących różne rasy, mających odmienną kondycję i będących w różnym wieku.

Ponadto, codzienny jadłospis swojego pupila możesz uzupełnić o mokrą karmę sprzedawaną w puszkach o różnej gramaturze. Wiele psów przepada za puszkami wypełnionymi po brzegi tuńczykiem lub wołowiną, choć smak przekąski powinieneś dopasować do psich preferencji i umożliwić mu przetestowanie różnych opcji. Pamiętaj, że kupując gotowe zestawy składające się z kilkunastu sztuk produktów, masz do wyboru pakiety mieszane z różnymi wariantami dla twojego pupila. To dobra okazja do znalezienia smaku, który najbardziej przypasuje twojemu zwierzakowi i którą będziesz mógł bez obaw kupować jak najczęściej. Wysokiej jakości karmę suchą i mokrą, a także zdrowe przekąski dla psów oraz niezbędne akcesoria do codziennego użytku kupisz w sklepie zoologicznym ZooArt.

Czego nie powinieneś dawać psu do jedzenia?
Psy to zwierzęta z natury łakome. Jedzenia nigdy dosyć, dlatego tuż po opróżnieniu miseczki często proszą o więcej. Co za dużo, to niezdrowo! Nie ulegaj namowom pupila i nie dokładaj mu drugiej porcji, zwłaszcza gdy wiesz, że twój pies nie ma zbyt wiele okazji do spacerów i biegania, a większość dnia po prostu przesypia.

Czego nie powinieneś dawać absolutnie do jedzenia czworonogowi? Przede wszystkim czekolady i słodyczy, ale też pieczywa – pies nie trawi pszenicy. Równie zgubne w skutkach może być dawanie psu makaronu, który nie dość, że trudno przyswajalny, to jeszcze prowadzi w krótkim czasie do gwałtownego przybierania na wadze. Uważaj też na ostre kości z kurczaka, które mogą powodować rany w jamie ustnej i w przełyku psa – dla bezpieczeństwa zrezygnuj z ich podawania.


art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: