Bałtyk jest w Polsce
W 2007r. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z Wrocławia przeprowadziło kampanię „Bałtyk jest w Polsce” integrując środowiska rybaków, organizacji pozarządowych, naukowców oraz administracji w Partnerstwo dla Bałtyku. Obecny projekt „Bałtyk jest w Polsce. Bałtyk jest w Europie” stanowi kontynuację działań. Dotychczas zbudowany został wspólnie Plan dla Bałtyku, będący społecznym programem, gdzie zapisano szereg zadań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Część z nich zrealizowana zostanie w trakcie obecnego projektu. Jasne jest, że Bałtyk jest także w Europie i współpraca obejmować powinna wszystkie kraje nadbałtyckie.
W sierpniu 2007r. na Helu zawiązała się współpraca organizacji ekologicznych z Polski, Szwecji, Finlandii (Sieć bałtyckich NGO). W jej ramach będzie kontynuowana współpraca organizacji pozarządowych m.in. na rzecz zrównoważonej eksploatacji zasobów ryb i ochrony walorów przyrodniczych Bałtyku.
Grupy docelowe projektu to środowisko rybaków, organizacji pozarządowych, naukowcy związani z dziedzinami morskimi, administracja i samorządy, rolnicy. Kampanie medialne, spoty radiowe i telewizyjne, Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku będą też skierowane do szerszych grup docelowych – konsumentów, ogółu społeczeństwa.
Organizatorzy projektu liczą, że działania te przyczynią się do szeregu korzyści, m.in.:
- Spotkania w ramach akcji – pozwolą lepiej zintegrować grupy docelowe. Korzyścią tych grup mogą być bardziej wyważone i optymalne decyzje w zakresie niezbędnych badań morza i wybrzeża (naukowcy), lepszego rozumienia i stosowania Wspólnej Polityki Rybackiej, eksploatacji morza zgodnego z długofalowym zachowaniem jego zasobów (rybacy), realizacji misji, ochrony przyrody i ekosystemów morskich, budowanie pozycji mediatora (organizacje pozarządowe), uzgadniania rozwoju lokalnego i ochrony przyrody – sieci Natura 2000, ochrony środowiska i zagospodarowania odpadów (administracja).
- Sieć bałtyckich NGO- rozwinie i zaktywizuje współpracę międzynarodową, pozwoli zintegrować się i zwiększyć wpływ organizacji ekologicznych na politykę morską na Bałtyku.
- Rolnicy otrzymają informację jak chronić środowisko, zasoby wodne i otrzymywać w zamian dodatkowe środki poprawiające ich kondycję ekonomiczną.
- Zachęceni zostaną również konsumenci (w szczególności gospodynie domowe) do zmniejszania ilości stosowanych proszków do prania, co przynosi pozytywny skutek dla stanu rzek i morza oraz dla oszczędności w budżetach domowych