Centrum Naukowe Kopernik stało się faktem

Dziś odbędzie się długo oczekiwane uroczyste otwarcie CNK w Warszawie. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Wśród nich 350 eksponatów, możliwość przeprowadzania eksperymentów na wystawach: „Korzenie cywilizacji”, „Strefa światła, „Człowiek w ruchu”, czy „Człowiek i środowisko”.
Gwoździem programu będzie jednak „Wielki Wybuch” – spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke. Główną część widowiska stanowić będzie animacja ukazująca siedem mitów o stworzeniu świata, w tym współczesną teorię Wielkiego Wybuchu. W dalszej części widzowie zapoznają się z historią nauki przedstawioną poprzez sylwetki wybranych naukowców, ludzi kultury, sztuki i myśli humanistycznej.
Na tym jednak nie koniec atrakcji. Jak podaje Forsal.pl, w kolejnych miesiącach zostaną otwarte galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. Zaś za rok odwiedzający będą mogli skorzystać z multimedialnego planetarium. Organizatorzy wiążą z nową inicjatywą duże nadzieje. Dyrektor Centrum Robert Firmhofer liczy na frekwencję rzędu pół miliona osób rocznie.
Po raz pierwszy idea powstania Centrum pojawiła się w 1997 roku. Asumpt do inicjatywy dali przedstawiciele zespołów organizujących Piknik Naukowy i Festiwal Nauki w Warszawie. Prof. Magdalena Fikus i prof. Łukasz Turski publicznie wyrazili marzenie, by w ślad za wymienionymi przedsięwzięciami pojawiła się możliwość budowy czegoś trwalszego. Dziś ich marzenie się spełni. CNK będzie największym centrum nauki w Polsce. Odwiedzający będą mogli doświadczać w nim zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych. Znajdzie się również coś dla humanistów. Wszystkim będzie dane oglądać ekspozycje stałe, wystawy okresowe, zajęcia laboratoryjne. Nie zabraknie także wykładów, odczytów, pokazów publicznych, konferencji oraz imprez artystyczno-kulturalnych.






