Czas na las
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czas na las

Czas na las

Sadzenie drzew
Fot. Aeris Futuro

Ponad pół miliona – tyle drzew posadzono do tej pory w ramach programu „Czas na las” realizowanego przez Fundację Aeris Futuro. Dzięki akcji wszyscy ci, którzy nie mają możliwości zmiany sposobu działania swojej firmy, instytucji lub swojego stylu życia, mogą zrekompensować swój szkodliwy wpływ na środowisko. Akcji patronuje portal ekologia.pl.

Każda nasza działalność wiąże się z oddziaływaniem na środowisko, ponieważ człowiek jest jego elementem. Idea programu „Czas na las” opiera się na potrzebie łagodzenia negatywnych skutków codziennej ludzkiej działalności.

Celem programu jest powstrzymanie globalnych zmian klimatu w zakresie neutralizacji emisji dwutlenku węgla. Ponieważ lasy mają duży wpływ na łagodzenie efektu cieplarnianego, bioróżnorodne zadrzewianie i zalesianie na terenie całego kraju jest efektywnym sposobem na offsetowanie własnych emisji CO2.

Nie tylko korzyści ekologiczne

Oprócz korzyści ekologicznych, program niesie za sobą również korzyści społeczne. Chodzi o aktywizowanie i zwiększenie świadomości lokalnych społeczności, począwszy od dzieci i młodzieży, poprzez nauczycieli, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, organizacji pozarządowych, a skończywszy na fundatorach drzew. Działania praktyczne łączone są z edukacją ekologiczną na temat zmian klimatu i sposobów przeciwdziałania temu procesowi.

W tym roku w ramach programu zrealizowano kilkanaście projektów. W sumie udało się posadzić ponad 500 tysięcy sadzonek. Sadzenie drzew odbyło się w Małopolsce, Wielkopolsce, na Śląsku, w Łódzkiem, Mazowieckiem i Lubuskiem. Do akcji rekompensowania emisji CO2 włączyło się wiele znanych instytucji i firm. Zaangażowanie biznesu jest niezmiernie ważne, gdyż w ten sposób firmy biorą odpowiedzialność za swój negatywny wpływ na środowisko. Jest to także dla nich sposobem na stworzenia wizerunku instytucji ekologicznej.

Oblicz swoją emisję i sadź drzewa

Neutralizacji emisji dwutlenku węgla służą cztery etapy. Początkowo firmy chcące złagodzić swój wpływ na środowisko muszą określić, z jakich źródeł pochodzi ich emisja.  Następnie wyliczana jest jej wielkość. Dzieje się to z pomocą przedstawiciela Aeris Futuro lub poprzez specjalnie opracowany Kalkulator CO2, pozwalający oszacować ślad klimatyczny (carbon footprint). Na tej podstawie zostaje wyliczona liczba drzew, którą należy posadzić w celu rekompensaty. Kolejnym krokiem jest już samo sadzenie, a biorący udział w projekcie otrzymują specjalny certyfikat potwierdzający wkład w przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu oraz w ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazowej.

Najbliższy projekt sadzenia drzew będzie miał miejsce 3 października w Zakopanem.

Projekt „Czas na las” objęty jest patronatem Ministerstwa Środowiska i włączony do kampanii „Obsadźmy naszą planetę” – pierwszego globalnego projektu sadzenia drzew prowadzonego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). W planach jest posadzenie 7 miliardów drzew, tak aby na jednego mieszkańca Ziemi przypadało jedno nowe drzewo.

ekologia.pl
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments