WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Czy greckie lasy i wybrzeża zginą w betonie?
Czy piękne greckie krajobrazy wybrzeża zostaną zastąpione przez betonową infrastrukturę? Jeżeli zostanie zaakceptowany wstępny projekt zagospodarowania przestrzennego tego kraju, to malownicze wybrzeża Grecji i greckich wysp znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Wszystko za sprawą decyzji greckiego Ministerstwa ds. Środowiska, Energii i Zmian Klimatycznych. Resort przedstawił wstępny projekt nowego zagospodarowania przestrzennego, w którym 15 proc. terytorium Grecji – przede wszystkim cenne przyrodniczo obszary – trafią w ręce deweloperów. W rezultacie najcenniejsze ekosystemy Grecji, porośnięte przez lasy, formacje roślinne makii oraz frygany, czyli twardolistne krzewy i rośliny zielne zrzucające liście w okresie suszy, są zagrożone szkodliwymi inwestycjami. Co więcej prawo przygotowane przez grecki resort środowiska, stoi w sprzeczności z unijnymi dyrektywami – ptasią i siedliskową.
Za proponowanymi zmianami stoi krótkowzroczna polityka szukania sposobów na szybkie wyjście z gospodarczych kłopotów – twierdzi organizacja ekologiczna WWF i zwraca uwagę, że w rezultacie nastąpi legalizacja niekontrolowanej zabudowy, nielegalnego wykorzystywania i niszczenia podlegających dotąd ochronie prawnej obszarów. Grecki rząd chce jednocześnie anulować wszystkie kary finansowe, które zostały orzeczone w sprawach dotyczących złamania tzw. Kodeksu Leśnego.
Grecki WWF podjął natychmiast działania w obronie unikatowych obszarów – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Została uruchomiona specjalna petycja, pod którą podpisało się już ponad 11 tysięcy obywateli UE. WWF przedstawił również wiceministrowi środowiska, Stavrasowi Kalafatisowi, analizę, która dowodzi szkodliwości proponowanych przez jego ministerstwo zmian. Do akcji włączyły się również inne organizacje ekologiczne.
Zdaniem ekologów, jeśli decyzja ministerstwa środowiska nie zostanie zmieniona, to zagrozi przetrwaniu krajobrazów, a wszelkie próby poluzowania prawa w zakresie ochrony tych miejsc, skończą się katastrofą inwestycyjną. „Zamiast zapamiętanych z wakacji obrazów, zobaczymy gęsto zabudowane brzegi, gdzie dotychczas mogliśmy cieszyć się pięknym, naturalnym otoczeniem” – czytamy w komunikacie WWF Polska.
WWF czeka teraz na odpowiedź ministerstwa środowiska – dodaje Średziński. – Mamy nadzieję, że grecki rząd zmieni swoje stanowisko w tej sprawie i nie będzie ignorował potrzeby ochrony przyrody oraz najcenniejszych ekosystemów, które stanowią turystyczną atrakcję. To od ich przetrwania, a nie od kolejnych kilometrów zabudowanych betonową infrastrukturą będzie zależeć los greckiej gospodarki, opierającej się w dużej mierze na dochodach z turystyki. Każdy może jeszcze podpisać się pod apelem w obronie greckiej przyrody.
kasa kasa kasa…. będą się smażyć w piekle.
Wycinanie lasów i formacji krzewiastych oraz zabetonowywanie terenów zielonych to główne zagrożenie dla środowiska i przyrody, znikają rośliny, znika nisza ekologiczna wielu zwierząt, znika duża powierzchnia fotosyntezy, tereny zielone powinny być objęte ochroną, zamiast budować nowe osiedla można odrestaurować stare dzielnice, zburzyć nieużywane budynki i zbudować na ich miejscu bloki lub przerobić je na bloki i naprawdę nie potrzeba kolejnych supermarketów:) Zamiast tego można utworzyć tam użytek ekologiczny połączony ze ścieżkami dydaktycznymi-ludzie spacerują po określonych trasach, są tablice informujące o faunie, florze, utworach geologicznych, są wycieczki z przewodnikami, którzy opowiadają o przyrodzie, są wycieczki szkolne i terenówki studentów:)