Diety wegetariańskie „odpowiednie” dla większości dzieci, ale...
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Diety wegetariańskie „odpowiednie” dla większości dzieci. Jest jedno ale…

Diety wegetariańskie „odpowiednie” dla większości dzieci. Jest jedno ale…

Nowe badania sugerują, że dzieci stosujące dietę wegetariańską mają podobne wskaźniki wzrostu i odżywiania jak dzieci jedzące mięso.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Jeśli zastanawiasz się, jak Twoje dziecko poradzi sobie na diecie wegetariańskiej, nowe badanie oferuje kilka czynników do rozważenia. Badanie opublikowane w czasopiśmie Pediatrics wykazało, że dzieci stosujące diety bezmięsne miały „podobny wzrost i biochemiczne wskaźniki odżywiania w porównaniu z dziećmi na dietach niewegetariańskich”. Ale dzieci wegetariańskie miały większe ryzyko niedowagi.

Autorzy wykorzystali dane prawie 9 000 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat, które wzięły udział w programie TARGet Kids! w latach 2008-2019. Szczegóły dotyczące diety, były zgodne z informacjami ich rodziców, którzy odpowiedzieli, czy ich dzieci są wegetarianami (w tym weganami), czy nie-wegetarianami.

Podczas każdej wizyty na przestrzeni lat asystenci naukowi TARGet Kids! mierzyli wskaźniki masy ciała uczestników, wagę, wzrost, poziom cholesterolu, trójglicerydów, poziom witaminy D i poziom ferrytyny w surowicy.

Dzieci były obserwowane średnio przez prawie trzy lata. Nie było żadnych istotnych różnic między dziećmi wegetariańskimi i niewegetariańskimi w zakresie standardowego BMI, wzrostu, poziomu ferrytyny w surowicy i poziomu witaminy D. Jednak wegetariańskie dzieci prawie dwukrotnie częściej miały niedowagę niż dzieci niewegetariańskie.

Niedowaga może być oznaką niedożywienia i może wskazywać, że dieta nie wystarcza do utrzymania prawidłowego wzrostu.

Badanie podkreśla „potrzebę starannego planowania diety dla dzieci z niedowagą przy rozważaniu diet wegetariańskich”.

Główny autor badania, pediatra dr Jonathan Maguire, powiedział: „Wzory żywieniowe oparte na roślinach są uznawane za zdrowe wzorce żywieniowe ze względu na zwiększone spożycie owoców, warzyw, błonnika, produktów pełnoziarnistych i zmniejszonej zawartości tłuszczów nasyconych. Jednak niewiele badań oceniało wpływ diety wegetariańskiej na rozwój dziecka i stan odżywienia”. „Dieta wegetariańska wydaje się być odpowiednia dla większości dzieci”  – dodał.

Ograniczeniem badania jest to, że naukowcy nie oceniali jakości diet wegetariańskich. Badacze zauważają, że diety wegetariańskie występują w wielu formach, a jakość diety może być bardzo ważna dla wzrostu i wyników żywieniowych. Autorzy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby zbadać jakość diet wegetariańskich w dzieciństwie, a także wzrost i wyniki żywieniowe wśród dzieci stosujących dietę wegańską, która wyklucza mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, jajka i miód.

 

Ekologia.pl (JSz)
4.8/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo nieodpowiedzialny artykuł. Wskażniki wzrostu faktycznie nie są gorze u dzieci na diecie wegetariańskiej. Ale możliwości koncentracji orac pamięć niestety mogą być juz bardzo zubożone taka dietą.