Foki szare w Bałtyku. Ekolodzy wypuszczą foki szare do Bałtyku
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Do Bałtyku zostanie wypuszczonych dziewięć fok szarych

Do Bałtyku zostanie wypuszczonych dziewięć fok szarych

W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. © Błękitny Patrol WWF/ Wojciech Andrearczyk
W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. © Błękitny Patrol WWF/ Wojciech Andrearczyk

W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Zostaną one wypuszczone na morzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, w miejscu ich znalezienia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

− Trzy foki szare urodziły się w tym roku w helskiej Stacji – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. − Każda z nich otrzymała specjalny nadajnik, zakupiony w ramach projektu prowadzonego przez WWF i Stację Morską IO UG, który pozwoli śledzić ich wędrówki przez pierwsze miesiące ich życia na wolności. Dzięki specjalnej mapie dostępnej na stronie internetowej wędrówkifok.wwf.pl każdy będzie mógł poznać ich dalsze losy.

W tym roku do Bałtyku zostanie wypuszczonych w sumie dziewięć fok szarych. Oprócz trzech urodzonych w fokarium, sześć z nich urodziło się w naturze. Wymagały jednak pomocy i rehabilitacji. Na pomoc pospieszyli im wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF.

Jedna z nich została już wypuszczona z łodzi, na morzu. Pozostałe pięć wróci do Bałtyku jak tylko będą do tego gotowe. Zależy to zarówno od stanu ich zdrowia, jak i umiejętności samodzielnego zdobywania pokarmu. Także te foki będą wyposażone w nadajniki zakupione m.in. przy wsparciu WWF Polska.

Zgodnie z tradycją foki, które urodziły się w fokarium mają imiona zaczynające się na kolejną literę alfabetu. W tym roku jest to litera N, a focze maluchy nazywają się Norda, Natka i Neptun. Z kolei urodzone w naturze zwierzęta, które w Stacji Morskiej wracają do zdrowia, zostały nazwane od miejsc ich znalezienia. Wśród nich jest Cypelka, Kuzia, Władek, Piachu, Decet i Chałupka.

Nadajniki są przyklejone do sierści fok i odpadną w momencie linienia, czyli w maju przyszłego roku. Nie będą wprawdzie tak długo wysyłać sygnałów, ale mogą służyć jako znak identyfikacyjny fok, są bowiem pomalowane na różne kolory. Informacje zebrane z tych urządzeń pozwolą na dalsze analizy strategii wędrówek fok szarych -miejsc, gdzie najczęściej przebywają, kierunku ich wędrówek, a także czasu i głębokości nurkowania. Z dotychczasowych danych wiemy na przykład, że foka potrafi pokonać dystans średnio około 50 kilometrów na dobę.

Źródło: WWF Polska

4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments