Gospodarka wodno-ściekowa. 170 mln euro na ochronę środowiska
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Dodatkowe 170 mln euro na ochronę środowiska z UE

Dodatkowe 170 mln euro na ochronę środowiska z UE

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Przyznano dodatkowe 170 mln euro na działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w pierwszym priorytecie Programu Infrastruktura i Środowisko – poinformował Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Komitet Koordynacyjny Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (KK NSRO) zatwierdził 9 lutego br. zmiany dotyczące alokacji dodatkowych środków wspólnotowych.

W przypadku Programu Infrastruktura i Środowisko zdecydowano m.in. o przyznaniu kwoty 170 mln euro z tzw. dostosowania technicznego na realizację priorytetu I – Gospodarka wodno – ściekowa. Środki te zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów znajdujących się na liście rezerwowej w ramach ostatniego konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Środowiska w tym działaniu.

W celu ostatecznego zwiększenia alokacji na gospodarkę wodno – ściekową konieczna będzie zmiana Programu. Nie wstrzyma to jednak procesu podpisywania kolejnych umów o dofinansowanie, ponieważ Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na tymczasowe „przekroczenie” limitu środków przeznaczonych na priorytet I PO IiŚ.

Źródło: Ministerstwo Środowiska
4.9/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Niestety powszechną praktyką jest dofinansowanie najkosztowniejszych i najbardziej szkodliwych dla środowiska rozwiązań: budowa dużych centralnych oczyszczalni ścieków wraz z siecią setek kilometrów rur i przepompowni nawet na terenach słabo zurbanizowanych o rozproszonej zabudowie.
Takie rozwiązania są kilkukrotnie droższe od budowy małych oczyszczalni osobno dla każdej wsi i powodują dotkliwe odwodnienie obszarów objętych kanalizacją i degradację środowiska, zwłaszcza obszarów najcenniejszych przyrodniczo. Dodatkowo ogromnym obciążeniem dla społeczeństwa są wysokie koszty utrzymania takich gigantów. Takie rozwiązania sprzyjają korupcji – bogacą się (pieniędzmi ze środków publicznych) wykonawcy i urzędnicy przyjmujący „w podziękowaniu” łapówki.
Takie praktyki powinny być zabronione – niestety nie są!