Gigantyczna kara dla Monsanto! Roundap może powodować raka
Sąd w Kalifornii uznał, że środek chwastobójczy Roundup produkowany przez Monsanto wywołał raka u Alviego i Alberty Pilliod i skazał filię Bayera na zapłacenie 2 mln odszkodowania. To już trzeci wyrok wymierzony w koncern.
Sąd Najwyższy w hrabstwie Alameda w Oakland uznał, że firma jest odpowiedzialna za wywołanie u Alviego i Alberty Pilliod chłoniaka nieziarniczego. Roundup został wadliwie zaprojektowany, a firma nie ostrzega przed ryzykiem zachorowania na nowotwory – powiedziała rzeczniczka pary.
Para złożyła pozew w 2017 roku po zdiagnozowaniu raka odpowiednio w 2011 i 2015 roku. Powodowie w postępowaniu sądowym twierdzą, że koncern Monsanto od wielu lat wiedział o tym, że stosowanie herbicydu zwiększa ryzyko raka, ale zamiast tego próbował wpłynąć na naukowców i polityków, by otrzymać korzystne oceny swoich produktów. Bayer zaprzecza tym zarzutom.
Bayer w oświadczeniu w poniedziałek powiedział, że był rozczarowany werdyktem i zamierza się od niego odwołać. Rzecznik nazwał decyzję sądu „nadgorliwą i nieuzasadnioną”.
Bayer twierdzi, że dziesięciolecia badań przeprowadzonych przez firmę i niezależnych naukowców wykazały, że glifosat i Roundup są bezpieczne dla ludzi. Bayer wskazuje również kilka organów regulacyjnych na całym świecie, które udowodniły, że glifosat nie jest rakotwórczy dla ludzi.
Był to trzeci z rzędu werdykt sądu w USA przeciwko spółce w sporze sądowym dotyczącym pestycydów, które Bayer nabył w ramach zakupu Monsanto. Inne werdykty ławy przysięgłych również miały miejsce w Kalifornii, jeden w sądzie stanowym, a drugi w sądzie federalnym.
Ława przysięgłych stanowego sądu w San Francisco w sierpniu 2018 r. przyznała 289 milionów dolarów sierżantowi z Kalifornii, uznając, że środek na chwasty na bazie glifosatu Monsanto, spowodował u poszkodowanego raka. Odszkodowanie to zostało później obniżone do 78 milionów dolarów i jest przedmiotem odwołania.
W marcu br. ława przysięgłych w sądzie federalnym San Francisco przyznało 80 milionów dolarów innemu kalifornijskiemu rolnikowi, u którego Roundap również przyczynił się do powstania raka.
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) twierdzi, że Roundup jest bezpieczny dla ludzi, jeśli preparatu używa się zgodnie z instrukcją. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem z Francji należąca do WHO uznała go w 2015 r. za prawdopodobnie rakotwórczy. Władze Kaliforni wpisały glifosat na listę chemikaliów wywołujących raka.
- https://www.reuters.com/article/us-bayer-glyphosate-lawsuit/california-jury-hits-bayer-with-2-billion-award-in-roundup-cancer-trial-idUSKCN1SJ29F; 2019-05-17;
Wreszcie się biorą za ten Roundup.
Aha, wreszcie.
Od kiedy w 2018 wlascicielem zostal „niemiecki” Bayer.
Wczesniej jakos sie nie kwapili…
U nas chyba nadal legalny?