Greenpeace martwi się o losy Puszczy Białowieskiej
Dziś w Białowieży odbędzie się spotkanie, na którym zapadnie decyzja związana z przyszłością Puszczy Białowieskiej. Według ekologów z Greenpeace – nie wygląda to dobrze.
W Radzie Techniczno-Gospodarczej, bo tak nazywa się to spotkanie, biorą udział przedstawiciele Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska. Jest ona kluczowym elementem przygotowań tzw. planu urządzenia lasu dla Puszczy Białowieskiej na lata 20120 2021. To właśnie na tym etapie, zgodnie z praktyką Lasów Państwowych, wprowadzone powinny zostać najważniejsze zmiany w proponowanych zasadach gospodarczej eksploatacji ostatniego naturalnego lasu nizinnego w Europie.
Według informacji, do jakich dotarł Greenpeace nie będą to zasady, dające szansę ochrony tego obszaru. Stanie się tak mimo zeszłorocznych ustaleń z Ministrem Środowiska, który wielokrotnie, publicznie zapewniał, że wprowadzi nowe zasady pozyskiwania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej.
Głównymi zmianami miało być zmniejszenie limitu drewna uzyskiwanego w Puszczy – z ponad 100 tys. m ³ rocznie do poziomu wynikającego z potrzeb lokalnych (ok. 30 tys. m3) oraz nie prowadzenie wyręby w najcenniejszych przyrodniczo miejscach – tzw. starodrzewach i drzewostanach ponad stuletnich. Żadna z tych decyzji nie są uwzględnione w projekcie planu urządzenia lasu.
„Jest to ewidentny przykład tego jak silną grupę nacisku stanowi garstka osób z Lasów Państwowych, które mają interes w wyrębie Puszczy. Korzystając z zamieszania związanego z wyborem nowego ministra, podejmują decyzje o losie Puszczy Białowieskiej, tak jakby to była ich prywatna własność” – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy polskiego Greenpeace.
Według organizacji propozycja prowadzenia wyrębu wśród starodrzewów i 100 letnich drzewostanów doprowadzi do zaburzenia procesów biologicznych na terenie puszczy, a co za tym idzie utraty jednego z najcenniejszych skarbów przyrody w naszym kraju.
„Mamy nadzieję, że nowy Minister Środowiska stanie na wysokości zadania, zrealizuje obietnice swojego poprzednika i nie dopuści, by zniszczono ten unikalny las. Kwestia ta będzie dla Pana Korolca testem – zobaczymy, kto tak naprawdę rządzi w tym ministerstwie i czy nowy minister ulegnie lobbingowi garstki osób z Lasów Państwowych cieszących się wsparciem niektórych posłów” – kwituje Cyglicki.
https://youtu.be/Y5E7b_smN24