Kolejne lata będą bardzo gorące
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Kolejne lata będą bardzo gorące

Kolejne lata będą bardzo gorące

Tegoroczna fala upałów dała się we znaki. Nie tylko w Polsce, ale w krajach Beneluksu, we Francji i w Niemczech, gdzie odnotowano 36-37 stopni Celsjusza. Z wysokimi temperaturami będziemy mieć do czynienia także w kolejnych latach ‒ wynika z badań opublikowanych na łamacz czasopisma „Nature Communications”

pixabay.com

pixabay.com


Naukowcy z Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii opracowali metodę przewidywania temperatur. Posługując się nową technologią, badacze wykazali, że od upałów na razie nie odpoczniemy. Kolejne lata (2018-2022) mogą być cieplejsze niż oczekiwano.

System, który otrzymał nazwę Procast (Probabilistic forecast – prognoza probabilistyczna) został opracowany przez naukowców z Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS). System ten nie wykorzystuje tradycyjnych technik symulacji. Zamiast tego bazuje na metodzie statystycznej, która analizuje symulacje klimatyczne z XX i XXI wieku i szuka analogii do obecnych i przyszłych warunków klimatycznych. Dokładność tego systemu jest porównywalna do obecnych technik przewidywania zmian klimatycznych. Wynika to z niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia intensywnych zimnych okresów.

Gdy algorytm „nauczy się”, jak przewidywać pogodę, będzie mógł w ciągu kilku sekund wygenerować prognozę. Dla porównania, tradycyjne metody symulacji potrzebują na to co najmniej tygodnia.

„Wyniki analiz sugerują, że jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu najbliższych kilku lat lata będą cieplejsze, niż się spodziewaliśmy” ‒ powiedziała w wywiadzie dla BBC.com profesor Uniwersytetu Gabi Hegerl. „Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że metoda ta jest czysto statystyczna, dlatego ważne jest,  by sprawdzić inne modele, które bazują na podstawie wszystkiego, co wiemy o atmosferze i oceanach”.

W chwili obecnej metoda ta  jest w stanie oszacować jedynie średnią temperaturę powierzchni ziemi. Naukowcy pracują nad tym, by za jej pomocą można było przewidywać regionalne prognozy, a także tendencje w zakresie opadów i suszy.

Ekologia.pl

4.5/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

chciałabym się dowiedzieć, na podstawie jakich badań Ekologia (jako jedyna) przewiduje cały tydzień koszmarnych upałów?

Co to za system którego zadanie jest banalne – statyka. To przecież zwykły kowalski zobaczy jaka jest statystyka i bez opracowania systemu metodą naukową jest w stanie to przewidzieć.
No jak na świecie są tacy naukowcy to nic dziwnego że twierdzą że ocieplenie ziemi jest przez człowieka.
Statystyka – palisz w piecu to ziemia si ogrzewa. Z takiego zapewne wyszli założenia.