GORYLE GÓRSKIE zagrożone. WWF: Ocalmy goryle górskie
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Koncern paliwowy zagraża ostatniej ostoi goryli górskich

Koncern paliwowy zagraża ostatniej ostoi goryli górskich

Park Narodowy Wirunga jest domem dla około 200 goryli górskich! © Martin Harvey / WWF-Canon
Park Narodowy Wirunga jest domem dla około 200 goryli górskich! © Martin Harvey / WWF-Canon

Francuski koncern paliwowy Total ma w planach wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Działalność wydobywcza na terenie parku może zaburzyć jego równowagę, wpływając negatywnie rzadkie gatunki zwierząt, takie jak goryle górskie, słonie, hipopotamy lub okapi – alarmuje międzynarodowa organizacja WWF.
Wirunga jest jedną z dwóch ostatnich na świecie ostoi krytycznie zagrożonych goryli górskich – żyje tu 200 z 880 tych niezwykle rzadkich zwierząt. Był to też pierwszy afrykański park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Francuski koncern paliwowy Total posiada koncesję na wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga – mówi Jean Baptiste Roelens z organizacji ekologicznej WWF. –  Koncesja ta pokrywa blisko 1/4 obecnej powierzchni parku. Nie możemy pozwolić na to, aby przyroda była chroniona tylko na papierze. Dlatego WWF apeluje do inwestorów koncernu Total o jasną i konkretną deklarację, że nie zdecydują się na wydobywanie paliw kopalnych na terenie Parku Narodowego Wirunga, ani też na żadnym innym obszarze światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO – dodaje Jean Baptiste Roelens.

Organizacja ekologiczna WWF przekazała inwestorom francuskiego koncernu paliwowego Total list otwarty i liczy na konkretną odpowiedź i zobowiązanie. Obecnie koncesje na wydobycie paliw kopalnych pokrywają aż 85 proc. powierzchni Parku Narodowego Virunga. 1/3 wszystkich koncesji należy do francuskiego koncernu paliwowego Total, a właścicielem połowy jest brytyjski koncern Soco International.

Park Narodowy Wirunga został wpisany na listę obiektów światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO w 1979 roku. Jest domem dla ponad 200 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków. Działalność wydobywcza na terenie parku może zaburzyć jego równowagę, wpływając negatywnie rzadkie gatunki zwierząt, takie jak goryle górskie, słonie, hipopotamy lub okapi. – alarmuje WWF.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.

4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Jestem głęboko wstrząśnięta protestuje , tym ,ze brytyjska firma naftowa SOCO spółka giełdowa zaczeła odwierty na terenie parku narodowego VIRUNGA W Kongo – jest to niszczenie światowego dziedzictwa przyrody , jedyne miejsce goryla górskiego .

Tereny parków powinny być nietykalne tzn. nie powinno się niczego z nich wydobywać, niczego tam budować, niczego z nich nie wywozić.