Davos-Public Aye Award. Nagroda Wstydu dla Gazpromu i firmy GAP
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Kto w tym roku otrzymał nagrodę „Wstydu”?

Kto w tym roku otrzymał nagrodę „Wstydu”?

FOTO: © Greenpeace /Ex-Press/Flurin Bertschinger
FOTO: © Greenpeace /Ex-Press/Flurin Bertschinger

Podczas odbywającego się w Davos w Szwajcarii Światowego Forum Ekonomicznego po raz kolejny zostały przyznane nagrody Public Eye Award. Są one przyznawane od 2005 roku na podstawie głosowania internautów z całego świata. Otrzymują je korporacje, których nieczyste interesy przyczyniają się do niszczenia środowiska lub łamania praw człowieka.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – nagroda publiczności (głosowanie internautów) i nagroda jury, w którym zasiadają uznane światowe autorytety i eksperci w takich dziedzinach, jak etyka, ochrona środowiska i prawa człowieka.

W tym roku w głosowaniu publiczności „zwyciężyła” firma Gazprom. Z kolei Jury „wyróżniło” markę GAP. Wśród „zwycięzców” w głosowaniu internautów na drugim miejscu znalazły się ex aequo firmy Syngenta, Bayer i BASF.

Największa firma paliwowa świata, został nominowany przez rosyjskie biuro Greenpeace i otrzymał nagrodę w związku z aresztowaniem tzw. Arktycznej Trzydziestki, działaczy tej organizacji, którzy sprzeciwiali się plądrowaniu Arktyki. Mimo protestów milionów ludzi na całym świecie, w grudniu 2013r. Gazprom rozpoczął tam wydobycie ropy. Naukowcy ostrzegają, że to przedsięwzięcie w ciężkich, polarnych warunkach zakończy się katastrofą ekologiczną na olbrzymią skalę. Tym bardziej, że firma ta nie spełniła podstawowych wymogów bezpieczeństwa wymaganych przy takich działaniach.

Z kolei amerykański gigant odzieżowy GAP otrzymał Public Eye Award za konsekwentne sprzeciwianie się wprowadzeniu reform w przemyśle odzieżowym. Pomimo tragicznego wypadku – zawaleniu się fabryki Rana Plaza w Bangladeszu, do którego doszło 2013 r. i w wyniku którego śmierć poniosło 1129 pracownic a setki innych odniosło rany, firma odmawia podpisania porozumienia o nazwie „Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh”, które miałoby zagwarantować choćby minimalne standardy bezpieczeństwa w fabrykach.

Międzynarodowe koncerny chemiczne Syngenta, Bayer i BASF, produkujące m.in. neonikotynoidy – pestycydy zabójcze dla pszczół, zostały „wyróżnione” przez internautów za to, że wbrew wynikom badań na temat szkodliwości tych substancji nadal je produkują, a winę za spadki populacji pszczół przypisują pasożytom i innym chorobom.

W głosowaniu wzięło udział ponad 280 tys. internautów. Gazprom otrzymał 95 277 głosów, Syngenta, Bayer i BASF 59 836 a GAP 44 340.

„Musimy sprawić, aby nasz system ekonomiczny stał w zgodzie z naszymi wartościami i nie pozwolić, by rynek dyktował jak ten system ma funkcjonować. Nagrody Public Eye Award zwracają uwagę na nasze utracone wartości” – powiedział w Davos Tomáš Sedláček, światowej sławy czeski ekonomista młodego pokolenia.

4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments