WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Kto zostanie najlepszym ekologicznym rolnikiem roku?
Rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Rolnik Roku”, organizowanego przez organizację ekologiczną WWF. Tym razem wielki finał konkursu i uroczystość wręczenia nagrody najlepszemu rolnikowi regionu Morza Bałtyckiego odbędą się w Polsce. W poprzedniej edycji laureatem był Estończyk.
Celem konkursu jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk, stosowanych w rolnictwie. Konkurs jest też doskonałą okazją, aby wyróżnić rolników prowadzących swoją działalność w sposób przyjazny dla środowiska i Bałtyku, m.in. poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw.
Konkurs promuje osoby, które podejmują dodatkowe działania wychodzące poza obowiązujące standardy, a tym samym mają znaczący udział w ochronie środowiska Bałtyku przed eutrofizacją oraz są przykładem dla innych rolników w naszym kraju. Aż 99,7 proc. terytorium Polski należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Zdecydowana większość rolników, nawet z południowych regionów naszego kraju, ma wpływ na stan wód bałtyckich. Dlatego WWF zachęca rolników z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie.
Główna nagroda w konkursie, dla zwycięzcy etapu międzynarodowego – obejmującego kraje położone nad Bałtykiem – wynosi 10 000 euro. Ponadto, zwycięzcy naszej polskiej edycji konkursu otrzymają nagrody w wysokości 1000 euro za I miejsce, 500 euro za II miejsce oraz 300 euro za III miejsce.
Już po raz piąty WWF zaprasza rolników do udziału w konkursie – mówi Marta Kalinowska z WWF Polska. – W konkursie zostanie wyłoniony główny zwycięzca regionu z grona dziewięciu zwycięzców krajowych – po jednym z każdego kraju: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Danii i Niemiec. Oficjalne zakończenie konkursu oraz ogłoszenie głównego zwycięzcy odbędzie się podczas uroczystej gali na międzynarodowej konferencji o nazwie „Zielone rolnictwo dla błękitnego Bałtyku”. Jej uczestnicy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat rolnictwa przyjaznego środowisku. Po raz pierwszy konferencja i finał konkursu odbędą się w Polsce.
WWF ma nadzieję, że wśród finalistów nie zabraknie polskich rolników. Już raz zwycięzcą konkursu został Polak, Marian Rak z województwa dolnośląskiego. Z kolei w ubiegłym roku zwyciężczynią etapu krajowego była Anna Stępień, przedstawicielka województwa kujawsko-pomorskiego. W poprzedniej edycji konkursu, w 2013 roku, zwycięzcą został rolnik z Estonii, Juhan Sargava.
Wiemy, że w naszym kraju wielu rolników podejmuje istotne działania na rzecz poprawy stanu wód – dodaje Kalinowska. – Chcemy, aby podzielili się z innymi rolnikami ze wszystkich krajów leżących nad Bałtykiem swoją wiedzą i doświadczeniami. Jednocześnie konkurs jest promocją prośrodowiskowego rolnictwa, którego produkty są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów.
Po zakończeniu konkursu WWF opublikuje podsumowanie, w którym przedstawi wszystkich zwycięzców – rolników, przodujących w podejmowaniu działań na rzecz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń z ich gospodarstw, zwłaszcza związków azotu i fosforu, a tym samym ograniczających swój wpływ na eutrofizację Bałtyku.
WWF promuje w ten sposób zrównoważone, przyjazne środowisku praktyki rolnicze, aby zmniejszyć ilość spływających do morza związków fosforu i azotu, odpowiedzialnych za eutrofizację, która prowadzi m. in. do zakwitów sinic w morzu.
Uczestnicy mogą zgłaszać się do konkursu osobiście lub za pośrednictwem organizacji rolniczych i doradców rolniczych. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie wypełnionego formularza, dostępnego na stronie www.wwf.pl/rolnikroku drogą elektroniczną na adres – rolnikroku@wwf.pl – lub pocztą na adres fundacji WWF Polska (Wiśniowa 38, 02-520 Warszawa) do dnia 30 kwietnia 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego).
Bardzo dobry konkurs, może realne korzyści w postaci nagrody zachęcą rolników do ekologicznego rolnictwa:)