Polskie lasy pod lepszą ochroną
Ekologia.pl Wiadomości Lasy pod lepszą ochroną? Taki plan ma Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Lasy pod lepszą ochroną? Taki plan ma Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. W poniedziałek ruszyła Ogólnopolska Narada o Lasach, podczas której będzie dyskutowany przyszły kształt leśnictwa w Polsce. Aktywiści i ekolodzy uważają, że polskie lasy potrzebują zdecydowanie większej ochrony.

Lasy w Polsce będą lepiej chronione

Fot. Red_Baron/Shutterstock

Sesja inauguracyjna Ogólnopolskiej Narady o Lasach (ONoL), która odbywa się od 22 do 23 kwietnia 2024 r., to pierwsze wydarzenie w historii, na którym spotykają się przedstawiciele strony społecznej, przyrodniczej, leśnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy i naukowcy – blisko sto osób z całej Polski.

Jak zaznaczyła minister Paulina Hennig-Kloska, nie było do tej pory takiej konferencji, która włączałaby tak wiele grup społecznych w duchu dialogu i partycypacji.

Ogólnopolska Narada o Lasach to odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej – podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas spotkania. W tym składzie spotykamy się po raz pierwszy. Brak dialogu wyrządził naszej przyrodzie więcej szkody niż kornik drukarz. Dziś spotykamy się w gronie osób, którym na sercu leży dobro przyrody. Chcemy ochronić 20% lasów cennych przyrodniczo, a jednocześnie zapewnić dostęp do drewna dla polskiej gospodarki – zauważyła minister.

Celem programu jest wyłączenie z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych, które są klasyfikowane jako cenne przyrodniczo lub społecznie. Obszary te zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z użytkowania gospodarczego. Lasy Państwowe proponują, by wyłączyć gospodarkę leśną m. in. na obszarach bagiennych i zalewowych, użytkach ekologicznych czy obiektach światowego dziedzictwa Unesco, które nie są użytkowane gospodarczo lub ich użytkowanie już jest ograniczone (np. na bardzo stromych stokach lub zalanych wodą). Leśnicy chcą także wyłączyć z wycinek bagna.

Lasy Państwowe wskazują, że obecnie wyłączyły z pozyskania drewna niemal 703 000 ha, co stanowi blisko 10% powierzchni.

Przyrodnicy i aktywiści zauważają, że kryteria zaproponowane przez Lasy Państwowe dotyczące zakresu ochrony drzew w Polsce są niewystarczające i dotyczą terenów, które nie są użytkowane gospodarczo lub ich użytkowanie już jest ograniczone (np. na bardzo stromych stokach lub zalanych wodą).

Liczymy na zdecydowane działania ministerstwa środowiska i konsekwentne wyłączenie 20% najcenniejszych lasów z użytkowania gospodarczego. Liczymy także na otwartość w dialogu nowego kierownictwa LP. Tylko jeżeli leśnicy wyłączą z wycinek starolasy oraz przestaną prowadzić gospodarkę leśną na terenach proponowanych rezerwatów i parków narodowych to uda nam się ochronić przyrodę i spełnić oczekiwania społeczne – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Organizacje podkreślają, że narada o lasach w zakresie wyłączenia 20% lasów z wycinek to dopiero pierwszy krok w gruntownej reformie zarządzania lasami publicznymi. Niezbędne są zmiany legislacyjne które m.in. umożliwią społeczeństwu dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewnią ścisłą ochronę gatunkową podczas prowadzenia prac leśnych czy zmniejszą marnowanie drewna np. przez wprowadzenie zakazu spalania pierwotnej biomasy drzewnej w energetyce zawodowej.

Narodowy Program Leśny

Rozpoczęły się też prace nad przygotowaniem Narodowego Programu Leśnego. Program ten określi w sposób kompleksowy długookresową wizję, kluczowe funkcje, jak również kierunki transformacji modelu polskiego leśnictwa.

Efektem prac będzie również kompleksowa propozycja, zmiana obecnej Ustawy o lasach. Celem działań będzie dostosowanie polskiego leśnictwa do aktualnych i przyszłych wyzwań gospodarczych i klimatycznych, jak również zmieniających oczekiwań społeczeństwa w stosunku do lasów i pełnionych przez nie funkcji.

Ekologia.pl (JSz)

 

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments