Lasy „cudowną bronią” w walce o klimat
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Lasy „cudowną bronią” w walce o klimat

Lasy „cudowną bronią” w walce o klimat

W środę, 12 grudnia, na szczycie klimatycznym w Katowicach została przyjęta Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu”. Zgodnie z dokumentem państwa muszą zintensyfikować wysiłki na rzecz wykorzystania lasów do pochłaniania dwutlenku węgla.

Minister środowiska, Henryk Kowalczyk na COP24

Minister środowiska, Henryk Kowalczyk na COP24

Deklarację „Lasy dla klimatu” poparło na razie 60 państw, 9 odmówiło jej podpisania. Dokument jest drogowskazem, który wykazuje, jak dążyć do osiągnięcia równowagi między emisjami i pochłanianiem, wykorzystując naturalny proces pochłaniania CO2 przez gleby i lasy.

„W negocjacjach koncentrujemy się na wielu kwestiach związanych z łagodzeniem zmian klimatu. Częścią rozwiązania mogą być również lasy. Jak pokazał raport specjalny IPCC, usuwanie dwutlenku węgla jest częścią wszystkich ścieżek do osiągnięcia celu 1,5 stopnia. Potrzebujemy do tego ekosystemów leśnych.” ‒ przekonywał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Minister podkreśla, że ważne w tym wszystkim jest wdrożenie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej, tam gdzie jeszcze ich nie wprowadzono.

Czy lasy uratują nas przed wzrostem emisji CO2?

Lasy nie są w stanie pochłonąć takiej ilości CO2 – przekonują ekolodzy. Odtwarzając lasy będziemy w stanie obniżyć stężenie CO2 w atmosferze tylko nieznacznie.

Greenpeace zwraca uwagę, że polskie lasy pochłaniają jedynie 1/10 naszych emisji CO2. „Lasy nie są alternatywą dla redukcji emisji ze spalania węgla, tylko jej uzupełnieniem. Prawdziwie ambitny, oczekiwany przez setki milionów ludzi na całym świecie, plan działań dla klimatu to decyzja o szybkim i sprawiedliwym odejściu od spalania paliw kopalnych, a nie mglista i mało konkretna deklaracja ‒ uważa Greenpeace.

Nie należy więc mieć złudzeń, że sadząc drzewa skompensujemy wzrastające emisje CO2 wynikające ze spalania kopalin i degradacji ekosystemów. Rozwiązaniem jest jedynie silna redukcja emisji CO2 do atmosfery ‒ apelują ekolodzy.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. https://businessinsider.com.pl/deklaracja-lasy-dla-klimatu-na-cop24/smmr1gh; 2018-12-13;
4.8/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments