Misja Rosetta. Philae na komecie 67P/Czuriumow-GierasimienK
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Misja Rosetta − miękkie lądowanie lądownika Philae

Misja Rosetta − miękkie lądowanie lądownika Philae

Zdjęcie komety z 3 sierpnia 2014 r. , źródło: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Zdjęcie komety z 3 sierpnia 2014 r. , źródło: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Lądownik Philae osiadł na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimien −  potwierdziła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), prowadząca misję Rosetta. Jest to pierwsze w historii miękkie lądowanie na komecie obiektu zbudowanego przez człowieka.

Po 10 latach podróży 12 listopada 2014 r. stukilogramowy lądownik Philae osiadł na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Komety uznawane są za prymitywne elementy, które zbudowały Układ Słoneczny i mogły wesprzeć „zasilenie” Ziemi wodą, a być może nawet składnikami potrzebnymi dla życia. Pozostaje jednak wiele kluczowych pytań dotyczących tych tajemniczych obiektów. Celem misji Rosetta jest znalezienie na nie odpowiedzi badając wnętrze komety.

„To tutaj pierwszy raz w historii przeprowadzimy badanie komety in situ, co da nam wyjątkowy wgląd w skład, budowę i ewolucję komety” − powiedział Jean-Pierre Bibring, główny naukowiec misji lądownika i kierownik naukowy instrumentu CIVA z IAS z Orsay we Francji.

Podróż rozpoczęła się 2 marca 2004 r., gdy Rosetta została wystrzelona na pokładzie rakiety Ariane 5 G+ z europejskiego kosmodromu w Kourou.

Podróż do komety nie była jednak bezpośrednia. W drodze do komety trzykrotnie przeleciała w pobliżu Ziemi i raz w pobliżu Marsa, aby wykorzystać pole grawitacyjne planet do uzyskania odpowiedniej trajektorii lotu.

Ekologia.pl, źródlo: https://www.esa.int
4.6/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Warto jak najbardziej poznać komety i zagrożenie jakie stwarzają:)