Lęgi orłów przednich. Orły przednie – to będą słabe lęgi
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Orły przednie – to będą słabe lęgi

Orły przednie – to będą słabe lęgi

Pisklę i jajo orła przedniego w gnieździe, By Johann Jaritz (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Pisklę i jajo orła przedniego w gnieździe, By Johann Jaritz (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

To będę kiepskie lęgi – martwią się ornitolodzy. W tym roku tylko 5-6 orłów opuści gniazda. Rok temu było ich 10.  Przyczyną słabych lęgów jest tegoroczna pogoda, a szczególnie deszczowy i chłodny maj.
Ornitolog Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkował w tym roku tylko dwa pisklęta w Karpatach. „Przez ponad tydzień w maju padały intensywne deszcze; było też chłodno. W konsekwencji w orlich gniazd z wychłodzenia padło wiele wyklutych piskląt” – wyjaśnił PAP dr Stój.

Jak było w poprzednich latach? W ubiegłym roku gniazda opuściło 10 orłów. Rok wcześniej było ich sześć, a w 2011 aż 16. Najgorzej było w 2010 roku, kiedy to długa i mroźna zima spowodowała, że tylko 3 pisklęta opuściły gniazda.

Orzeł przedni jest największym przedstawicielem orłów z rodzaju Aquila. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 190-225 cm, a długość ciała 80-93 cm. W Polsce orzeł przedni jest gatunkiem skrajnie nielicznie lęgowym. Liczebność wynosi zaledwie 30-35 par. Większość gniazduje na południu kraju, w Karpatach. 

Ekologia.pl, źródło: www.koo.org.pl
4.8/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments