Policja odebrała ponad 300 żółwi kłusownikom
Ponad 300 żółwi zostało odebranych kłusownikom podczas policyjnej akcji na Madagaskarze. Zwierzęta zostały wypuszczone na wolność. WWF alarmuje, że w każdym tygodniu jest wywożonych co najmniej tysiąc żółwi występujących na tej wyspie.
Policja na Madagaskarze przejęła aż 300 żółwi. 270 żółwi promienistych i jednego żółwia pajęczynowego skonfiskowano kierowcy taksówki w Ampanihy na południu Madagaskaru, zaś kolejne 40 zwierząt znaleziono w pobliżu drogi.
– Z naszych statystyk wynika, że z samego płaskowyżu malgaskiego kłusownicy wywożą nawet 1000 żółwi tygodniowo – mówi Tiana Ramahaelo z WWF. – W związku z ostatnim incydentem policja zatrzymała aż sześciu podejrzanych, ale mamy nadzieję że to dopiero początek akcji przeciwko nielegalnemu procederowi odławiania i handlu żółwiami.– dodaje.
Oba gatunki żółwi występują w naturze tylko na Madagaskarze. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody uznawane są za krytycznie zagrożone wyginięciem. Tempo spadku liczebności żółwi promienistych jest alarmujące. Jeszcze w 2001 roku populacja tego gatunku szacowana była na 12 milionów osobników, w 2011 roku już tylko na 6 milionów.
– Jeśli nie zdołamy powstrzymać kłusownictwa i degradacji siedlisk na południu Madagaskaru, to możemy stracić żółwie promieniste w ciągu najbliższych 20 lat – dodaje Ramahelo. – Przyszłości żółwi promienistych zagraża przede wszystkim konsumpcja i nielegalny handel. Mięso żółwi jest cenione ze względu na delikatny smak. Zapotrzebowanie na mięso żółwi rośnie zwłaszcza w okresie świąt. To wtedy policja odkrywa najwięcej nielegalnych wędzarni, w których przygotowuje się również produkty z mięsa żółwi. ¬– alarmuje Ramahelo.
Młode żółwie wywożone są również do Azji, gdzie jako egzotyczni pupile trafiają do domów ich nabywców. W Tajlandii cena za jednego żółwia promienistego sięga 273 amerykańskich dolarów. Natomiast w USA za jednego osobnika trzeba zapłacić nawet 4636 dolarów!
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.