Polska i Europa przed światową Konferencją Klimatyczną ONZ
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Polska i Europa przed światową Konferencją Klimatyczną ONZ

Polska i Europa przed światową Konferencją Klimatyczną ONZ

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Przygotowania do globalnej Konferencji Klimatycznej ONZ (COP16) w Meksyku – zakończone. Na stole leży tekst negocjacyjny, otwarte pozostają kwestie: na ile w tym roku zbliżymy się do stworzenia nowego globalnego ładu klimatycznego? Czy jego podstawą będzie dotychczasowy format: Protokół z Kioto? Unia Europejska nadal ma ambicje być liderem światowych negocjacji i przekonać kraje rozwijające się do przyjęcia zobowiązań do redukcji gazów cieplarnianych – 14 października w Luksemburgu europejscy ministrowie środowiska przyjęli wspólne stanowisko na grudniowe negocjacje w Meksyku.

Unia Europejska jest przygotowana do Konferencji Klimatycznej ONZ w Cancún. 14 października br. w Luksemburgu minister Andrzej Kraszewski wziął udział w Radzie Unii Europejskiej ds. środowiska. Podczas spotkania ministrowie środowiska wypracowali i przyjęli wspólne stanowisko UE na światową Konferencję Klimatyczną ONZ (COP16), która odbędzie się w Cancún w Meksyku (29 listopada – 10 grudnia 2010 r.).

Pomimo rozbieżności wypracowano jednolite stanowisko wszystkich krajów. Unia nadal jest liderem negocjacji i jej deklaracja redukcji jest najwyższa (20 proc. redukcji emisji CO2 do 2020 r.  na podstawie pakietu klimatyczno – energetycznego). Ministrowie wskazywali, że wynik COP16 zależy od postawy krajów rozwijających się i innych krajów rozwiniętych (tj. USA, Japonia, Kanada, Rosja).

– Unia mówi jednym głosem: domagamy się od innych krajów podejmowania porównywalnych do UE wysiłków. Wynik COP16 będzie miał olbrzymi wpływ na rozwój globalnej gospodarki, w której dużą rolę odgrywa UE. Dla dobra globalnego porozumienia potrzebne są ustępstwa ze strony krajów rozwijających się – podkreśla uczestniczący w Radzie minister Kraszewski.

Podczas spotkania w Luksemburgu ważnym punktem spotkania europejskich ministrów środowiska w zakresie klimatu była dyskusja na temat ewentualnego podwyższenia celu redukcyjnego powyżej 20 proc. W tej kwestii większość nowych państw członkowskich uznała dotychczasowe propozycje za niemożliwe do przyjęcia.

– Komisja Europejska dokona szczegółowej analizy skutków ewentualnego podwyższenia unijnego celu redukcji powyżej 20 proc., w tym konsekwencji dla poszczególnych krajów członkowskich. Konieczność wykonania takich analiz była uzgodniona w Kopenhadze – argumentuje minister Kraszewski. Dodaje: Polska docenia propozycje unijnej komisarz ds. klimatu, Connie Hedegaard na rzecz ochrony klimatu, ale zanim zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje dotyczące wszystkich krajów, musimy znać konsekwencje nowych zobowiązań dla gospodarek Państw Członkowskich UE i zadecydować czy zobowiązania innych państw są porównywalne do naszych. Na razie w obecnym kształcie tej propozycji dla Polski i innych nowych krajów Wspólnoty nie jest możliwe jej przyjęcie.

Ta kwestia wróci pod obrady Rady ds. Środowiska ponownie na szczycie UE w marcu 2011 r.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments