Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za smog
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za smog

Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za smog

W czwartek, 10 grudnia br. Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce za długotrwałe łamanie norm jakości powietrza zapisanych w Dyrektywie 2008/50/KE.

Decyzja Komisji Europejskiej wynika z wieloletnich zaniedbań Polski w dziedzinie ochrony powietrza. W uzasadnieniu Komisja zwraca uwagę na to, że przez co najmniej pięć ostatnich lat dobowe wskazania poziomu pyłów stale przekraczały dopuszczalne wartości w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce. Środki prawne i administracyjne stosowane jak dotąd w celu ograniczenia zanieczyszczenia zostały uznane przez Komisję za niewystarczające.


W Unii Europejskiej Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze pyłem zawieszonym. Normy w zakresie jakości powietrza łamane są od czasu wejścia ich w życie, a więc od 10 lat.

Problem zanieczyszczenia dotyczy stężenia pyłu zawieszonego PM10, dla którego normy są przekraczane na terenie niemal całego kraju. Na dziesięć miast o najwyższej liczbie dni, w których dzienna norma dla pyłu PM10 została przekroczona, aż 6 to miasta z Polski. Jako główne źródło zanieczyszczenia Komisja Europejska podaje niską emisję – z domowych kotłów i pieców na węgiel i drewna, co stanowi 52 proc. emisji (za 26 proc. odpowiada przemysł i energetyka, a za 10 proc. transport drogowy).

„Od dawna wskazujemy, że w Polsce brakuje podstawowych uregulowań prawnych w zakresie ochrony powietrza. (…) Pomimo wejścia w życie ustawy antysmogowej samorządy nie chcą z niej korzystać. Dzięki ustawie można byłoby wyeliminować najbardziej trujące piece, pozostawiając przy tym możliwość spalania węgla i drewna w nowoczesnych kotłach. Jest to więc potencjalnie silne narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza i powinno być stosowane, szczególnie na terenie najbardziej zanieczyszczonych województw.” – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czym grozi wszczęcie procedury przed Trybunałem? Jeśli nie poprawimy jakości powietrze i zlikwidujemy problemu, grożą nam kary finansowe o wysokości co najmniej 4 mld zł.

Ekologia.pl
4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments