Pomóż kraskom wykarmić pisklęta
![By Christian Svane (csv) (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/750px-european-roller_750x600.jpg)
Niska temperatura w ostatnich dniach i częste opady deszczu, to nie są sprzyjające warunki dla ptasich lęgów. Skutki zimnego maja odczuły m. in. kraski. Trudności ze znalezieniem wystarczającej ilości pokarmu, odbiły się na ich lęgach i na kondycji młodych.
Ułatwienie dorosłym kraskom zdobycia pokarmu pozwala pisklętom przeżyć ten krytyczny okres. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków od 2010 roku jest zaangażowane w ochronę tego gatunku, wiesza dla kraski budki lęgowe, zabezpiecza je przed dostępem drapieżników oraz dostarcza pokarm w okresach jego niedoboru.
W czerwcu na Równinie Kurpiowskiej ruszył projekt „Pomóż kraskom wykarmić pisklęta”. Dokarmianie pozwala krasce wyprowadzić lęgi nawet w czasie przedłużających się opadów deszczu lub innych niekorzystnych warunków pogodowych, które mogą być zagrożeniem dla piskląt. Jest to o tyle istotne, że kraska wyprowadza tylko jeden lęg w roku.
Najlepsze efekty – spośród kilku testowanych – przynosi wykładanie żywych owadów, najlepiej świerszczy, w plastykowych, przeźroczystych kuwetach.
Miejsca, w jakich stawiane są kuwety są dobrane tak, aby były one widoczne z czatowni krasek ale jednocześnie tak, aby minimalizować ryzyko związane z obecnością człowieka i ssaków drapieżnych. Nie mogą być umieszczone blisko wysokiej roślinności, w której mogłyby ukryć się drapieżniki. Nie powinny być także zlokalizowane w pobliżu zabudowań, dróg i ścieżek, aby nie były widoczne dla osób postronnych. – radzi OTOP.
Jeszcze w latach 70. żyło w Polsce około 1000 ptaków tego gatunku, dziś gniazduje u nas zaledwie 60 osobników.




Słuszny apel o udzielenie pomocy kraskom.