Porzucone sieci zagrożeniem dla bałtyckiego ekosystemu
Porzucone sieci są nadal groźne dla ryb, ptaków i morskich ssaków, ponieważ zachowują do 20 procent swojej roboczej zdolności połowowej. Liczbę zalegających na dnie morza sieci szacuje się w tysiącach– alarmuje WWF Polska.
– Ostrożne oszacowania mówią, że w Bałtyku rocznie gubione jest od 5 550 do 10 000 sztuk sieci stawnych. Każda z nich waży około 9,5 kilogramów – mówi Piotr Prędki z WWF Polska – Dodatkowo około 150-450 ton sieci zalega na wrakach zlokalizowanych w polskiej strefie ekonomicznej. Sieci te stanowią zagrożenie nie tylko dla ryb, ptaków i ssaków morskich, ale również dla nurków penetrujących wraki.
WWF Polska wspólnie z Litewska Fundacją na rzecz Ochrony Przyrody i Fundacją Baltic Sea 2020 przeprowadzi w okresie od kwietnia 2012 do marca 2013 roku działania, których celem jest usunięcie zalegających sieci widm z Bałtyku. W ramach projektu „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku”, przez 60 dni, wspólnie z naukowcami i rybakami zostanie przeprowadzona akcja, która będzie polegać na przeczesywaniu dna morskiego w poszukiwaniu sieci widm. Ponadto zostaną oczyszczone cztery wraki statków – dwa w Polsce i dwa na Litwie.
Dodatkowo, w celu ograniczenia ilości utraconych przez rybaków na skutek zdarzeń losowych sieci stworzona zostanie ogólnie dostępna baza danych zawierająca wykaz wszystkich zgłaszanych przez rybaków oraz innych użytkowników morza miejsc zaczepów i zalegania sieci widm. Na podstawie zgłoszeń powstanie ogólnie dostępna, interaktywna mapa zaczepów.
– Projekt wyławiania sieci widm przyczyni się nie tylko do poprawy stanu ekosystemu Bałtyku – uważa Conrad Stralka z fundacji Baltic Sea 2020. – Liczymy także, że nasze działania zwrócą uwagę administracji rządowej w Polsce i na Litwie, co w przyszłości doprowadzi do wypracowania uregulowań prawnych ograniczających negatywny wpływ zalegających w morzu sieci widm. – dodaje.
Projekt „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku” zakończy się w marcu 2013 seminarium podsumowującym główne efekty podjętych działań.