Pożary w Polsce: w Kampinoskim Parku Narodowym spłonęło ćwierć hektara lasu
Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, w mazowieckim Janówku, doszło do pożaru poszycia leśnego. Strażakom szybko udało się ugasić ogień. Na miejsce zadysponowano patrol policji pod kątem sprawdzenia tego, czy nie było to jakieś podpalenie – powiedział RMF FM oficer prasowy KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim kpt. Paweł Plagowski.
„W niedzielę zastęp PSP z Nowego Dworu Mazowieckiego został zadysponowany do pożaru lasu na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w miejscowości Janówek. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 2500 m kw. powierzchni lasu. Nikt nie został ranny” — poinformował na swoim profilu na portalu X Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.
Do sytuacji odniósł się wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała
„Jestem po rozmowie z dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego. Był dziś niewielki pożar, który został szybko ugaszony. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej i pracownikom Parku i leśnikom za ich szybką reakcję. Kłaniam się nisko strażakom w tym trudnym dla Was dniu. Apeluję o zachowanie spokoju w komunikacji medialnej w związku z sytuacją w Warszawie.” – napisał na portalu X.
Polskie lasy – ze względu na skład gatunkowy – są wyjątkowo łatwopalne. Najczęstszą przyczyną pojawienia się ognia w lesie jest działalność człowieka. Niefrasobliwie rzucony niedopałek papierosa, niedogaszone ognisko, grill rozpalony poza wyznaczonym miejscem – to wszystko może być poważnym zagrożeniem. Dlatego leśnicy proszą o ostrożność i przestrzeganie przepisów. „Nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grilla możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi – jest to zabronione, od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.” – czytamy na stronie Lasów Państwowych.
O zauważonym pożarze powinniśmy niezwłocznie poinformować straż pożarną i szybko oddalić się tam, gdzie jest bezpiecznie. Sami pod żadnym pozorem nie próbujmy go gasić. „Człowiek w czasie pożaru w lesie jest bez szans” – informuje rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Anna Malinowska.
Pożary w Polsce
W ostatnim czasie doszło do kilku poważnych pożarów w kraju. W niedzielę o świcie spłonęła hala Marywilska 44, a po południu zapaliła się hałda śmieci o wymiarach 30 na 40 metrów przy ul. Wał Zawadowski 12 w Warszawie. Bielscy strażacy w dalszym ciągu biorą udział w akcji dogaszania pożaru składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Pożar wybuchł 10 maja br. , ogniem objęte było składowisko odpadów o powierzchni ok. 6.000 metrów kwadratowych. W kulminacyjnym momencie, w działania zaangażowanych było ponad 230 strażaków i prawie 90 pojazdów gaśniczych i specjalnych.
Ekologia.pl (JSz)