Przeciwdrobnoustrojowa miedź chroni chilijskie metro
Przeciwdrobnoustrojowe właściwości miedzi znalazły zastosowanie na stacjach kolei podziemnej w Chile. Poręcze, najczęściej dotykane powierzchnie w metrze, są tam wykonane ze stopu miedzi. Zastosowanie miedzi ma zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji poprzez kontakt dotykowy.
Jak poinformowało PAP Polskie Centrum Promocji Miedzi, nowa stacja Santiago Bueras jest wyposażona w 350 m bieżących poręczy z rur mosiężnych. Mosiądz, czyli stop miedzi i cynku, został wybrany jako stop szczególnie odporny na zużycie.
Miedź przeciwdrobnoustrojowa użyta przy produkcji poręczy, ma zdolność zabijania w sposób ciągły bakterii, wirusów i grzybów, które mogą się na niej osadzać. Ryzyko przeniesienia się patogenów na kolejną rękę dotykającą poręczy jest więc mniejsze.
W rozbudowującym się systemie chilijskiego metra planowane jest zastosowanie jeszcze 10 tys. m bieżących poręczy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej na co najmniej 30 nowopowstających stacjach. Ponadto Metro – chilijska państwowa firma odpowiedzialna za koleje podziemne – rozważa zastąpienie miedzią przeciwdrobnoustrojową stali nierdzewnej na powierzchniach dotykowych na starszych stacjach. Chile jest największym na świecie producentem miedzi.
„New Scientist” wiosną tego roku informował, że miedź jest skuteczna w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. Jak wyjaśniał wtedy Bill Keevil z Uniwersytetu w Southampton, miedź niszczy DNA i powstrzymuje oddychanie bakterii. Dla mikroorganizmów szkodliwe są nie tylko uwalniane z metalu jony, ale również intereakcja miedzi i produktów metabolizmu komórki – w jej wyniku powstają wolne rodniki, które niszczą mikroorganizm.
Polskie Centrum Promocji Miedzi przypomina, że wczesne wyniki badań klinicznych prowadzone w wielu ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, dowiodły, że stosowanie powierzchni z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w oddziałach intensywnej opieki medycznej skutkowało obniżeniem ryzyka zakażeń szpitalnych o więcej niż 40 proc.
Bakteriobójcze działanie miedzi testowane jest w Pekinie. Tam w autobusach zainstalowano klimatyzatory zawierające miedź przeciwdrobnoustrojową, aby zbadać czy można w ten sposób uzyskać poprawę jakości powietrza. Poza tym w Japonii działają dwa ośrodki opieki przedszkolnej wyposażone w powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.
Super! Mam nadzieje, że to zmniejszy ilość zakażeń, które rozprzestrzeniają się na powierzchniach dotykowych. Wiedzieliście, że w w Chile także szpital – Roberto del Rio Children’s Hospital, korzysta z powierzchni dotykowych wykonanych z miedzi? Polecam ten artykuł, który rozwija temat https://www.antimicrobialcopper.org/pl/node/13419.