Rekordowa liczba nosorożców zabitych przez kłusowników

W Republice Południowej Afryki kłusownicy zabili w tym roku już ponad 455 nosorożców. Tym samym liczba nielegalnie zabitych nosorożców przekroczyła liczbę zwierząt zabitych w 2011 roku – alarmuje organizacja ekologiczna WWF.
Dla porównania, przez cały ubiegły roku zginęło ich 448. Najwięcej zwierząt stracił słynny Park Narodowy Krugera.
Liczba zabitych przez kłusowników nosorożców dramatycznie rośnie od 2007 roku. Zdaniem organizacji WWF może to mieć związek z rosnącą zamożnością społeczeństwa, dla którego posiadanie przedmiotów wykonanych z rogu jest oznaką luksusu.
Zdaniem WWF, kłusownicy w Afryce i Azji Południowej interesują się nosorożcami w związku z wykorzystywaniem ich rogów w tradycyjnej wietnamskiej medycynie. Kłusownicy odcinają nosorożcom rogi, a następnie zostawiają je, aby wykrwawiły się na śmierć.
Wielu Wietnamczyków uważa, że rogi nosorożców mogą pomagać w leczeniu raka, choć brak na to naukowych dowodów. Z kolei rogi, które trafiają na Środkowy Wschód, często są wykorzystywane jako uchwyty do ozdobnych sztyletów.
– Największym wyzwaniem, które stoi przed władzami RPA, to zaangażowanie się w walkę z kłusownictwem władz z krajów, do których trafiają rogi nosorożców – uważa Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. – To nabywcy z Azji stoją za zleceniami dla przestępczych grup, które zabijają te piękne i chronione prawem zwierzęta. Równie ważna jest walka na obszarze Afryki, na trasach przerzutowych np. w Mozambiku.
Pomimo licznych aresztowań w RPA, władze tego kraju nie są w stanie poradzić sobie z kłusownictwem, nie uwzględniając działań w państwach, z których pochodzą nabywcy rogu. Zdaniem WWF to właśnie zleceniodawcy – którzy pochodzą głównie z Azji – opłacają dobrze zorganizowane grupy kłusowników.
Republika Południowej Afryki stała się głównym punktem handlu produktami pochodzącymi od nosorożców, gdyż zamieszkuje ją 70-80 proc. światowej populacji tych zwierząt.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.




