Rozrzutne Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza lasami i gruntami obejmującymi 1/4 powierzchni Polski. Głównym źródłem przychodów są przychody ze sprzedaży drewna z lasów Skarbu Państwa (90 proc. udział w krajowym rynku drzewnym.). Na co idą pieniądze ze sprzedaży tego surowca? Tego próbowała dowiedzieć się Najwyższa Izba Kontroli, która przyjrzała się wydatkom Lasów Państwowych w latach 2011-2013.
Lasy Państwowe wycinają i sprzedają coraz więcej drewna. W latach 2011 -2013 ilości sprzedanego drewna zwiększyła się o 6,5 proc. Mimo, iż sprzedaż rośnie, to – ze względu niską cenę surowca – zyski Lasów spadły o 3,8 proc. Jednak to nie przeszkodziło, by w latach 2011-2013 Lasy Państwowe sukcesywnie zwiększały koszty wynagrodzeń, które od 2010 r. wzrosły o ponad 26 proc. Jak podaje NIK przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe wzrosło o ponad 24 proc. – do 6 980 zł (w Dyrekcji Generalnej o blisko 29 proc. – do kwoty 11 133 zł). Tym samym niemal dwukrotnie przewyższając wzrost wynagrodzeń w administracji publicznej i gospodarce narodowej oraz w sektorze prywatnym. – czytamy w raporcie.
NIK ustaliła również, że środki przeznaczone na inwestycje w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe były relatywnie wysokie, stanowiły ponad 15 proc. wszystkich wydatków Lasów Państwowych i przekraczały w badanym okresie o 11-20 proc. wielkość środków przeznaczonych na hodowlę i ochronę lasów. Środki przeznaczane przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasów, a więc nakłady kluczowe dla zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także na utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych, stanowiły w badanym okresie zaledwie 13 proc. kosztów ogółem i były ponad trzykrotnie niższe od kosztów ogólnego zarządu.
Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że dynamika wzrostu środków przeznaczanych przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasu była w badanym okresie wyraźnie niższa od dynamiki wzrostu wydatków inwestycyjnych. Nakłady na budynki w badanym okresie przekroczyły pół miliarda (569 064,9 tys. zł, z czego na budynki mieszkalne – 227 296,9 tys. zł). Co daje aż 105-127 proc. łącznych kwot przeznaczonych na ochronę i hodowlę lasów. Dla przypomnienia, środki przeznaczane na ochronę i uprawę polskich lasów stanowią zaledwie 13 proc. wszystkich wydatków Lasów Państwowych.
Zastrzeżenia NIK dotyczą też utrzymywania w strukturze Lasów Państwowych zakładów, których działalność nie znajdowała uzasadnienia ani z punktu widzenia realizacji zadań Lasów Państwowych, ani rachunku ekonomicznego.
Mimo powyższych zastrzeżeń NIK ocenia sytuację Lasów Państwowych jako stabilną i dobrą. Ale w dłuższej perspektywie gospodarka finansowa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowego może uniemożliwić równowagę między produkcyjną funkcją lasu a funkcjami społecznymi, ekologicznymi i kulturowymi.
Proponuję czytać ten tekst, tak samo jak i raport NIK od końca! To jest tylko burza w szklance wody. NIK wyraził zaniepokojenie a nie wskazał konkretne błędy! NIK -owi wydaje się a fakty mówią same za siebie, że sytuacja jest ok! Dodatkowo NIK nie podaje co to za inwestycje – a sa to wg. mojej wiedzy głownie drogi i od lat nie wykonywane remonty lub budowy nowych leśniczówek w miejsce starych ruder. A co do pensji – rzetelność kontroli powinna nakazać kontrolerom podać jaki był pułap wyjściowy tych podwyżek.
Kurde, kolejna wyborcze bicie piany.
OD LASÓW PROSZĘ SIĘ ODCZEPIĆ ,, ZA ICH PRACĘ I WIEDZĘ ORAZ WIELE POKOLEŃ ROLNIKÓW NOWA NAUKA ŚWIATOWA DAŁA NAM ŚRODKI ,BILIONY ,,,,, NIE WYKORZYSTANE ,, OGÓLNIE ZA EKOLOGIĘ I TECHNOLOGIĘ PRZYSZŁOŚCI , NA MEDYCYNĘ I NA OK 500 KLINIK REHABILITACJI NAJNOWOCZEŚNIEJSZEJ NA ŚWIECIE ,, NOWOCZESNA MEDYCYNA DIETA EKOLOGICZNA ,ZIOŁA ,RUCH ,TO STARE I NOWE DZIEDZINY NAUKI ,, NOWA NEUROLOGIA REGENERACJA NERWÓW ZWŁASZCZA CENTRALNYCH , OBWODOWE NIECO LECZY ,,,ŚRODKI LEŻA DLA POWIATU NA DYDAKTYKĘ ,ZALICZKA 1 MILIARD ERO DLA MŁODZIEŻY ,DALEJ NA 50 LAT GIGANTYCZNE ,,,DYREKTYWY ZNAM ,ORAZ PRZYSZŁE ,,,,,,,