Rozszerzenie sieci Natura 2000
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rozszerzenie sieci Natura 2000

Rozszerzenie sieci Natura 2000

Sieć Natura 2000 powiększyła się o 769 nowych obszarów chronionych o łącznej powierzchni 95 522 km². Obszar sieci został rozszerzony w ośmiu z dziewięciu regionów biogeograficznych Unii. Po raz pierwszy nowe obszary dodały Rumunia i Bułgaria.  Oznacza to skuteczniejszą ochronę dzikiej flory i fauny w tych częściach Europy.

Sieć Natura 2000 obejmuje obecnie około 700 000 km² w 27 państwach członkowskich, czyli prawie 20 proc. powierzchni lądowej UE. Rozszerzony wykaz zawiera 36 nowych obszarów z elementami morskimi. Jest to tym samym największa połączona sieć obszarów chronionych na świecie.

Większość nowo dodanych obszarów położona jest w Bułgarii, Rumunii i Polsce. W Bułgarii i Rumunii obejmują one tereny wokół Morza Czarnego oraz w stepowym regionie biogeograficznym. Region Morza Czarnego obejmuje deltę Dunaju – jeden z największych terenów podmokłych Europy oraz ogromne źródło różnorodności biologicznej. Na obszarze tym można znaleźć piwonię delikatną, miłka wołżańskiego oraz 12 gatunków ptaków zagrożonych w skali światowej, w tym pelikana kędzierzawego i berniklę rdzawoszyją – jedną z najrzadszych gęsi Europy. Delta Dunaju jest też ważnym obszarem występowania ryb (zarejestrowano tu ponad 70 gatunków), zaś w lasach żyją rzadkie gady, jak np. żmija łąkowa.

Bułgaria dodała do sieci teren gór Pirin, na którym znaleźć można zróżnicowaną roślinność, np. gatunek maku czy goryczkę żółtą. Na terenie tym żyje również wiele dzikich zwierząt, takich jak jarząbek, sokół wędrowny czy głuszec. Rumunia dodała 316 obszarów, w tym góry Macin w stepowym regionie biogeograficznym, gdzie żyje tchórz marmurkowy i chomik rumuński. Występuje tam również wiele gatunków roślin, takich jak rzadki gatunek możylinka i dzwonek rumuński.

Polska dodała 177 obszarów, w tym jezioro Gopło, gdzie znajduje się 19 różnych typów siedlisk i gdzie wystepują rośliny takie jak lipiennik Loesella (Liparis Loeselii) czy ptaki takie jak narażony dubelt (gallinago media) i bąk (botaurus stellaris).

Komisja planuje kolejną aktualizację wykazów unijnych do końca 2009 r. Sieć Natura 2000 jest głównym narzędziem UE w walce z utratą różnorodności biologicznej.

Źródło: UKIE
4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments