OCHRONA PRZYRODY. Obywatelski projekt zmiany Ustawy o ochronie przyrody
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Sejm zadecyduje o losie polskiej przyrody

Sejm zadecyduje o losie polskiej przyrody

Puszcza Białowieska, fot. Tomasz Wilk
Puszcza Białowieska, fot. Tomasz Wilk

W czwartek, 12 stycznia, Parlament nowej kadencji zajmie się obywatelskim projektem zmiany Ustawy o ochronie przyrody, którego celem jest lepsza ochrona m.in. Puszczy Białowieskiej – poinformowały organizacje ekologiczne.

W 2010 roku pod obywatelskim projektem zmiany Ustawy o ochronie przyrody podpisało się ćwierć miliona Polaków. W czwartek, pora kolejny odbędzie się pierwsze czytanie, bo poprzedni skład Sejmu nie zdążył doprowadzić projektu do finału. W związku z tym procedura, która ma zadecydować o losach najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce, rusza od początku.

Organizacje ekologiczne, wspierające inicjatywę na rzecz oddania parków narodowi, apelują o jak najszybszą zmianę przepisów, które blokują powoływanie nowych parków narodowych i poszerzanie już istniejących. W Polsce, od dziesięciu lat nie powstał żaden park narodowy – alarmują ekolodzy i dodają, że ustawa o ochronie przyrody w obecnym kształcie uniemożliwia nie tylko tworzenie nowych, ale również powiększanie już istniejących parków narodowych. Blokowane jest powołanie nowych: parków Jurajskiego, Mazurskiego i Turnickiego. Na poszerzenie czeka Białowieski Park Narodowy. Objęcie ochroną całej Puszczy Białowieskiej nie jest możliwe, bo władze samorządowe mogą wetować plany Ministra Środowiska, odpowiedzialnego bezpośrednio za parki narodowe.

Zdaniem ekologów zadania związane z ochroną parków narodowych nie mogą być skutecznie realizowane przez rząd, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o ochronie przyrody Rada Ministrów jest zobowiązana przedłożyć projekt rozporządzenia o powołaniu lub zmianie granic parku narodowego stosownym jednostkom samorządu, które mają prawo odmówić jego uzgodnienia. Zdaniem ekologów obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody – zastępujący prawo weta konsultacjami – umożliwi rządowi realizowanie polityki ekologicznej w zgodzie z Konstytucją.

11 sierpnia 2010 roku w oświadczeniu dla mediów poprzedni Minister Środowiska, profesor Andrzej Kraszewski, przyznał, że mamy złe prawo, które uniemożliwia rządowi tworzenie i zmianę granic parków narodowych – przypominają organizacje ekologiczne. Nieznane jest jednak stanowisko nowego Parlamentu. Ekolodzy mają nadzieję, że tym razem procedura legislacyjna zostanie przeprowadzona w szybki i sprawny sposób, a parlamentarzyści wysłuchają głosu obywateli, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem zmian. 

Organizacje ekologiczne, które popierają obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie przyrody to: Client Earth, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Ekologiczna Arka, Fundacja EkoRozwoju, Greenpeace Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, PTOP Salamandra, Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”, Towarzystwo Ochrony Krajobrazu i WWF Polska

Ekologia.pl, źródło: OTOP
4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments