Burza słoneczna. Silne eksplozje na Słońcu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Silne eksplozje na Słońcu

Silne eksplozje na Słońcu

Źródło: NASA/TRACE
Źródło: NASA/TRACE

W ostatnich dniach astronomowie zaobserwowali wyjątkowo silne eksplozje na Słońcu. Według szacunków naukowców słoneczne rozbłyski są najpotężniejsze od kilku lat. W czasie wybuchów, w stronę Ziemi zostało wysłane promieniowanie, którego skutki będziemy odczuwać 21 listopada.

W poniedziałek, 21 listopada czeka nas burza geomagnetyczna która będzie spowodowana wiatrem słonecznym. Wiatr ten emituje dziura koronalna znajdująca na tarczy słonecznej. Podczas eksplozji wyrzucane są w przestrzeń kosmiczną duże ilości naładowanych cząsteczek.  Według naukowców tak potężne wybuchy na Słońcu nie obędą się bez konsekwencji.

Mogą pojawić się kłopoty z łącznością komórkową, nawigacją GPS, w niektórych regionach będzie można zaobserwować zorzę polarną. Możliwe, że ucierpi też na tym nasze samopoczucie – mogą pojawić się problemy z koncentracją czy snem.

Ostatnia, tak poważna eksplozja miała miejsce w 1859 roku. Wiatr słoneczny z wybuchu dotarł wtedy do naszej jonosfery i spalił świeżo zakładane stacje telegraficzne.

Ekologia.pl

4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments