Źródło:
Greenpeace (https://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Smog-to-zagrozenie-realne-a-nie-troszke-bardziej-teoretyczne/ )
Polski Alarm Smogowy (https://polskialarmsmogowy.pl/)
Smog to nie jest zagrożenie tylko teoretyczne
Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Jednak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zdaje się tego nie wiedzieć, określając w wywiadzie dla radia TOK FM smog mianem “zagrożenia troszkę bardziej teoretycznego”.
„Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy” – przekonywał 3 stycznia br. na antenie radia Tok FM roku minister zdrowia.
– Wypowiedź Ministra Zdrowia jest co najmniej zaskakująca. Smog to realne i śmiertelne zagrożenie – powiedział Paweł Szypulski z Fundacji Greenpeace. – Związek zanieczyszczenia powietrza z chorobami układu krwionośnego, układu oddechowego i układu nerwowego, a także rakotwórcze działanie pyłów zawieszonych i benz(a)pirenu są naukowo udowodnione.
Wystarczy przytoczyć badania przeprowadzone przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, z których wynika, że w dniach, w których występuje szczególnie wysoki poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10, ogólna liczba zgonów rośnie o 6%, a liczba udarów mózgu aż o 9%.
Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi zostało też w 2013 r. sklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), jako czynnik o udowodnionym działaniu rakotwórczym.
Jak wynika z przedstawionych przez HEAL Polska analiz w Krakowie – najbardziej zanieczyszczonym dużym mieście w naszym kraju – smog odpowiada za ok. 25% przypadków raka płuca. Niewiele lepiej jest w innych miastach południowej Polski – Katowicach (21%), Nowym Sączu (22%), Bielsku-Białej (20%), czy Wrocławiu (17%).
Problem dla mózgu
Badania naukowe wskazują także negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na funkcjonowanie układu nerwowego dzieci i młodzieży oraz wpływ ekspozycji prenatalnej na rozwój układu oddechowego i układu nerwowego. W badaniach prowadzonych w Krakowie stwierdzono IQ niższe o blisko 4 punkty u dzieci matek narażonych na zanieczyszczenie powietrza w porównaniu do dzieci matek mniej narażonych.
Co więcej, u osób, które żyją na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza mogą pojawić się niekorzystne zmiany w mózgu − wynika z badań naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center oraz Boston University School of Medicine. Zdaniem badaczy osoby narażone na długotrwały kontakt z ze smogiem miały mniejszą całkowitą objętość mózgu i większą ilość obszarów niedokrwienia mózgu, co skutkowało szybszym starzeniem się mózgu.
Zanieczyszczone powietrze psuje plemniki
Nieprawidłowo zbudowane plemniki z zaburzeniami genetycznymi. Takie też mogą być konsekwencje wdychania przez mężczyzn zanieczyszczonego powietrza. – wykazali badacze z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Z czego to wynika? Naukowcy podejrzewają, że brudne powietrze powoduje wzrost stężenia wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki powodują stres oksydacyjny, który może uszkadzać dojrzałe plemniki. Dodatkowo w pyłach zawieszonych, które często występują w zanieczyszczonym powietrzu, znajdują się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które zakłócają procesy hormonalne w organizmie, w tym m. in. produkcję testosteronu.
– Lekceważenie zagrożenia, jakim jest zanieczyszczenie powietrza, jest skrajnie nieodpowiedzialne – dodaje Paweł Szypulski z Greenpeace. – W dniach, w których stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest szczególnie wysokie powinniśmy być o tym informowani, a osoby z grup najbardziej narażonych, osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze powinny ograniczać przebywanie na zewnątrz.
W związku z konsekwencjami zdrowotnymi, z którymi wiąże się smog, wiodące organizacje medyczne: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polska Liga Walki z Rakiem oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a także Fundacja Greenpeace Polska zaapelowały w listopadzie 2016 r. do ministra środowiska o ułatwienie dostępu do informacji o niebezpiecznym stężeniu smogu. We wspólnym stanowisku organizacje postulują obniżenie obowiązujących obecnie poziomów informowania i alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza szkodliwym pyłem zawieszonym (PM10) do 100 μg/m3. Poziomy, po przekroczeniu których pojawia się obowiązek poinformowania społeczeństwa lub ogłoszenia alarmu smogowego, są w Polsce niemal trzykrotnie wyższe niż przeciętnie w innych krajach europejskich.