Smog jest groźny dla zdrowia. Przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy Polaków
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Smog to nie jest zagrożenie tylko teoretyczne

Smog to nie jest zagrożenie tylko teoretyczne

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Jednak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zdaje się tego nie wiedzieć, określając w wywiadzie dla radia TOK FM smog mianem “zagrożenia troszkę bardziej teoretycznego”.
„Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy” – przekonywał 3 stycznia br. na antenie radia Tok FM roku minister zdrowia.

– Wypowiedź Ministra Zdrowia jest co najmniej zaskakująca. Smog to realne i śmiertelne zagrożenie – powiedział Paweł Szypulski z Fundacji Greenpeace. – Związek zanieczyszczenia powietrza z chorobami układu krwionośnego, układu oddechowego i układu nerwowego, a także rakotwórcze działanie pyłów zawieszonych i benz(a)pirenu są naukowo udowodnione.

Wystarczy przytoczyć badania przeprowadzone przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, z których wynika, że w dniach, w których występuje szczególnie wysoki poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10, ogólna liczba zgonów rośnie o 6%, a liczba udarów mózgu aż o 9%.

Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi zostało też w 2013 r.  sklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), jako czynnik o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Jak wynika z przedstawionych przez HEAL Polska analiz w Krakowie – najbardziej zanieczyszczonym dużym mieście w naszym kraju – smog odpowiada za ok. 25% przypadków raka płuca. Niewiele lepiej jest w innych miastach południowej Polski – Katowicach (21%), Nowym Sączu (22%), Bielsku-Białej (20%), czy Wrocławiu (17%).

Problem dla mózgu
Badania naukowe wskazują także negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na funkcjonowanie układu nerwowego dzieci i młodzieży oraz wpływ ekspozycji prenatalnej na rozwój układu oddechowego i układu nerwowego. W badaniach prowadzonych w Krakowie stwierdzono IQ niższe o blisko 4 punkty u dzieci matek narażonych na zanieczyszczenie powietrza w porównaniu do dzieci matek mniej narażonych.

Co więcej, u osób, które żyją na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza mogą pojawić się niekorzystne zmiany w mózgu − wynika z badań naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center oraz Boston University School of Medicine. Zdaniem badaczy osoby narażone na długotrwały kontakt z ze smogiem miały mniejszą całkowitą objętość mózgu i większą ilość obszarów niedokrwienia mózgu, co skutkowało szybszym starzeniem się mózgu.

Zanieczyszczone powietrze psuje plemniki
Nieprawidłowo zbudowane plemniki z zaburzeniami genetycznymi. Takie też mogą być konsekwencje wdychania przez mężczyzn zanieczyszczonego powietrza. – wykazali badacze z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Z czego to wynika? Naukowcy podejrzewają, że brudne powietrze powoduje wzrost stężenia wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki powodują stres oksydacyjny, który może uszkadzać dojrzałe plemniki. Dodatkowo w pyłach zawieszonych, które często występują w zanieczyszczonym powietrzu, znajdują się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które zakłócają procesy hormonalne w organizmie, w tym m. in. produkcję testosteronu.

– Lekceważenie zagrożenia, jakim jest zanieczyszczenie powietrza, jest skrajnie nieodpowiedzialne – dodaje Paweł Szypulski z Greenpeace. – W dniach, w których stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest szczególnie wysokie powinniśmy być o tym informowani, a osoby z grup najbardziej narażonych, osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze powinny ograniczać przebywanie na zewnątrz.

W związku z konsekwencjami zdrowotnymi, z którymi wiąże się smog, wiodące organizacje medyczne: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polska Liga Walki z Rakiem oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a także Fundacja Greenpeace Polska zaapelowały w listopadzie 2016 r. do ministra środowiska o ułatwienie dostępu do informacji o niebezpiecznym stężeniu smogu. We wspólnym stanowisku organizacje postulują obniżenie obowiązujących obecnie poziomów informowania i alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza szkodliwym pyłem zawieszonym (PM10) do 100 μg/m3. Poziomy, po przekroczeniu których pojawia się obowiązek poinformowania społeczeństwa lub ogłoszenia alarmu smogowego, są w Polsce niemal trzykrotnie wyższe niż przeciętnie w innych krajach europejskich.

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments