Nieprawidłowe oznaczenia jajek. Gdzie i jak kupować jajka?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Tak kantują nas na jajach

Tak kantują nas na jajach

Ekologiczne jajka, jajka od szczęśliwych kur, na pudełku grafika przedstawiająca kury na wolnym wybiegu a w środku jaja pochodzące z chowu klatkowego. Tak m. in. producenci kantują nas na jajkach. – wynika z na najnowszej kontroli UOKiK.

W czwartym kwartale 2014 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 526 partii jaj kurzych w sklepach, hurtowniach oraz na targowiskach. Nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 146 partii (27,8 proc.). Ale i tak jest lepiej niż w poprzednich latach –  w roku 2013 ogólny odsetek nieprawidłowości wyniósł 30,3 proc. a w 2011 r. 49,1 proc.

Z czym było najwięcej problemów? W 27,8 proc. przypadkach jajka były źle oznakowane, a w 12,1 proc. partii błąd dotyczył zaniżenia masy.

Najwięcej nieprawidłowości Inspektorzy wykryli na targowiskach (78 proc.). Chodzi głównie o jaja sprzedawane luzem, gdzie zakwestionowano aż 46,4 proc. asortymentu. Jajka sprzedawane luzem nie posiadały informacji o metodzie chowu kur, klasie wagowej czy dacie przydatności do spożycia.

Z kolei, jeżeli chodzi o sieci handlowe, to problemy z jajkami pojawiły się w 23,5 proc. skontrolowanych sklepów. Niewłaściwe oznakowanie opakowań stwierdzono w przypadku 50 partii jaj, czyli 13,9 proc., spośród sprawdzonych 360 partii. Nieprawidłowości polegały m.in. na sugerowaniu, że oferowane jaja pochodzą od kur z wolnego wybiegu, podczas gdy w rzeczywistości pochodziły z chowu klatkowego. Na opakowaniach były stosowane wprowadzające w błąd opisy takie jak wiejskie jaja czy z naszej zagrody albo grafiki przedstawiające krajobraz wiejski lub spacerujące kury. Tymczasem informacje, że jaja pochodzą z chowu klatkowego umieszczano np. drobną czcionką na dole opakowania. Prawdziwa informacja ma dla konsumenta duże znaczenie, ponieważ jaja z chowu klatkowego są tańsze niż z wolnego wybiegu. Przykładem innej nieprawidłowości było podawanie dłuższego okresu minimalnej trwałości niż przepisowe 28 dni od zniesienia jaj (np. o 8 dni).

W wyniku kontroli Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 21 decyzji, którymi wymierzyli kary o łącznej wysokości 18,8 tys. zł za wprowadzenie do obrotu niewłaściwie oznakowanych i sklasyfikowanych jaj. Ponadto wydano 6 mandatów karnych za popełnienie wykroczeń, takich jak wprowadzenie do obrotu produktów spożywczych po upływie daty minimalnej trwałości. Złożono 4 wnioski w sądach rejonowych o ukaranie osób odpowiedzialnych za popełnienie wykroczeń polegających np. na zatrudnieniu osoby nieposiadającej orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Skierowano też 78 zawiadomień do innych organów – Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Weterynaryjnej, Urzędów Skarbowych i Prokuratury Rejonowej.

Źródło: UOKiK

4.7/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments