Tamy na Mekongu: Miliony ludzi bez jedzenia i środków do życia

Tamy, które mają powstać w dolnym basenie Mekongu zniszczą łowiska stanowiące podstawowe źródło pożywienia i utrzymania dla ponad 60 milionów ludzi. – alarmuje organizacja ekologiczna WWF.
Dorzecze dolnego Mekongu obejmuje Kambodżę, Laos, Tajlandię i Wietnam. W wodach Mekongu żyje ponad 850 gatunków ryb słodkowodnych, które stanowią podstawę pożywienia mieszkańców i główną gałąź lokalnej gospodarki. – przypominają ekolodzy. Ponad 80 proc. mieszkańców doliny rzeki zależy bezpośrednio od zasobów ryb, którym zagrażają planowane tamy.
Plany regulacji dolnego odcinka Mekongu mówią o 11 tamach. Kolejnych 77 tam ma powstać na dopływach Mekongu do 2030 roku – informuje WWF. By przyjrzeć się społecznym, ekonomicznym i ekologicznym skutkom ingerencji w naturalny bieg rzeki eksperci opracowali studium „Tamy na rzece Mekong: Utracone łowiska oraz ich skutki dla zasobów wodnych i lądowych”.
Co wynika z przygotowanej analizy? Że budowa pierwszych 11 tam spowoduje zmniejszenie zasobów ryb o 16 proc. i pociągnie za sobą koszty w wysokości aż 476 milionów dolarów rocznie. Po zrealizowaniu wszystkich 88 projektów zasobność łowisk spadnie aż o 40 proc. – czytamy w raporcie.
– Osoby decyzyjne nie doceniają roli, jaką odgrywają łowiska słodkowodne w regionalnej produkcji żywności – komentuje współautor raportu, Stuart Orr z WWF. – Gwałtowny wzrost gospodarczy krajów leżących w dolinie Mekongu wpływa na potrzebę rozwoju przemysłu energetycznego. Jednak decydując się na realizację przedsięwzięcia na tak dużą skalę, nie można zapominać o kosztach społecznych i ukrytych kosztach ekonomicznych.– dodaje.
Opracowane przez WWF studium podkreśla, że mogą pojawić się problemy dotyczące zasobów wodnych i lądowych, bo mieszkańcy doliny Mekongu zaczną szukać nowych źródeł pożywienia i utrzymania. To z kolei spowoduje intensyfikację rolnictwa, zwiększenie hodowli bydła, świń, drobiu i innych zwierząt. Budowa tam wiąże się też z zalaniem aż 1350 km2 ziem uprawnych położonych w sąsiedztwie tam. Szacuje się, że aby zniwelować straty związane ze stratą łowisk trzeba by przygotować aż 4863km2 nowych pastwisk dla zwierząt hodowlanych.




Tama w Chinach spowodowala obnizenie wod gruntowych w Kambodzy i w Delcie Mekongu. Efektem jest zmiana w rolnictwie i hodowli ryb. Obnizenie poziomu wod slodkowodnych w Delcie spowodowalo naplyw wod slonych z Zatoki Syjamskiej co dla farm ryb slodkowodnych jest niszczace. Pisze to na podstawie lokalnej prasy w Phnom Penh.