Uroczysta akademia z okacji 50-lecia KPN
W dniu 16 stycznia, w ramach obchodów 50-lecia utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego, odbyła się w Izabelinie uroczysta akademia z udziałem wielu zaproszonych gości.
Gospodarze witając gości, pozdrowili pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego, który tak jak Kampinoski został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 roku.
Wśród zaproszonych na uroczystość mogliśmy zobaczyć Marszałka Bronisława Komorowskiego, który w ramach przemówienia przeczytał wiersz poświęcony jubileuszowi KPN – swojego autorstwa, ministra Ochrony Środowiska – prof. Macieja Nowickigo, kardynała Józefa Glempa, metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza, oraz przedstawicieli wielu innych władz, środowisk i organizacji.
Uroczystość rozpoczął powitaniem i przemówieniem zajmujący od 20 lat fotel dyrektora KPN – Jerzy Misiak. Następnie walory i charakterystykę KPN omówił przewodniczący Rady Naukowej KPN doc. Jerzy Solon. Przypomniał zasługi profesorów : Jadwigi i Romana Kobendzów, bez których inicjatywy bogactwo naturalne Puszczy Kampinowskiej nie zostałoby objęte ochroną, uzyskując prawa parku narodowego.
Kampinos od pół wieku jest obiektem odradzającej się przyrody oraz badań naukowych. Chroni przyrodę i zabytki historyczne. Na podstawie doświadczeń zdobytych za sprawą jego obserwacji i badań – setki osób uzyskało tytuły naukowe od licencjatów po profesury. Tereny puszczy wykorzystywano przy produkcji wielu filmów oraz programów telewizyjnych i artystycznych.
W ciągu 50 lat istnienia Kampinoski Park Narodowy zatrudniał 1400 pracowników, 5 dyrektorów, 107 członków Rady Naukowej wraz z 6 jej przewodniczącymi w czasie 13 kadencji.
Kampinoski Park Narodowy uzyskał międzynarodowe uznanie w ramach programu UNESCO „Człowiek i Biosfera” i miano Rezerwatu biosfery. Zalicza się również do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
W czasie uroczystej akademii odznaczono wiele osób , min. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski – za wieloletnią pracę uhonorowano Zbigniewa Karbowskiego.
W czasie uroczystości, trwającej blisko trzy godziny usłyszeliśmy wystąpienia; prof. Nowickiego, kardynała Glempa, wojewody mazowieckiego – Jacka Kozłowskiego, przedstawicieli samorządów i gmin związanych z Kampinosem.
Uroczystość wzbogaciła artystycznie Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego pod dyr. Kpt. Mariusza Ślązaka, przy udziale wokalistki Agnieszki Kowalskiej.
Ostatnim punktem uroczystości było otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Miszalskiego i Anny Miszalskiej-Gąsienicy: artystów od lat uwieczniających na płótnie piękno przyrody Kampinosu.
Całość została okraszona uroczystym toastem i skromnym ale smacznym poczęstunkiem.
Kolejna impreza w ramach obchodów 50-lecia istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego będzie miała charakter otwarty i odbędzie się w kwietniu b.r. w Izabelinie. Będziemy mogli oglądać plenerową wystawę Grupy Malarskiej „Cytadela” z Klubu Wojsk Lądowych.