Uwaga na focze szczenięta!
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Uwaga na focze szczenięta!

Uwaga na focze szczenięta!

By Andreas Trepte [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
By Andreas Trepte [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Rozpoczął się sezon lęgowy fok szarych. W związku z tym na świat przychodzą focze szczenięta, które często pojawiają się na polskim wybrzeżu.

Foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Dlatego jest to idealny czas do obserwacji młodych z matkami, a potem samych młodych fok. Dwa, trzy tygodnie po narodzinach, matka opuszcza bowiem szczenię, które musi od tego czasu samo sobie poradzić. Młoda foka wędruje wówczas do morza i uczy się, jak łowić ryby. To trudny czas w życiu tych ssaków, które często odpoczywają na plażach i na łachach.

– Prosimy o zgłoszenia miejsca obserwacji fok, żeby wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF mogli ocenić ich stan i zapewnić im spokój – mówi Rafał Jankowski z WWF. – Apelujemy też do spacerowiczów, żeby nie podchodzili do fok, ani nie pozwalali podbiegać do nich psom. Dla dzikich zwierząt tak bliski kontakt z człowiekiem czy psem to ogromny stres.

Właśnie w tym okresie roku Błękitny Patrol WWF otrzymuje najwięcej zgłoszeń dotyczących małych fok. Oczywiście nie wszystkie z nich wymagają pomocy, jednak wolontariusze WWF wyjeżdżają na każde wezwanie i sprawdzają kondycję zwierzęcia. Po zorientowaniu się w sytuacji oraz konsultacjach z ekspertami ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry, podejmowana jest decyzja o ewentualnym przewiezieniu ssaka do fokarium mieszczącego się w Helu. Dzieje się tak wyłącznie w przypadku, gdy foka wymaga pomocy. Zostaje wówczas poddana rehabilitacji w ośrodku. Gdy tylko zwierzę odzyska zdrowie i pełną sprawność, zostaje wypuszczone do Bałtyku.

Widzisz fokę? Zadzwoń!

Gdy zobaczysz fokę, koniecznie zgłoś to Błękitnemu Patrolowi WWF,  tel. 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu, tel. 601 88 99 40. Dzięki Twojemu zgłoszeniu, wykwalifikowani wolontariusze będą mogli w szybkim tempie zająć się ssakiem. Prosimy, pamiętaj, że wszystkie gatunki fok, które spotkasz na polskim wybrzeżu, są ustawowo objęte ochroną. Jakiekolwiek niepokojenie zwierzęcia i zakłócanie jego spokoju jest łamaniem prawa.

By Alastair Rae from London, United Kingdom (Grey Seal Mother & Pup) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

WWF Polska

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments