Pszczoły w Polsce. Wymieranie pszczół. Czy pszczoły wyginą?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko W Polsce z każdą sekundą ubywa 105 pszczół

W Polsce z każdą sekundą ubywa 105 pszczół

fot. dreamstime
fot. dreamstime

W Polsce z każdą sekundą ubywa 105 pszczół – alarmują ekolodzy. Owady te masowo wymierają w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia siedlisk. Co możemy zrobić, by ratować te pożyteczne owady? Każdy może przystosować swój ogród czy balkon tak, by był bardziej przyjazny dla pszczół.
– Pszczoły stanowią bardzo ważny element w ekosystemie i bez ich prawidłowego funkcjonowania zostanie zachwiana cała równowaga, nie tylko świata przyrodniczego, lecz także nasze funkcjonowanie. Pszczoły to prawie 78 proc. żywności w naszej strefie klimatycznej – mówi agencji informacyjnej Newseria Małgorzata Strzelec z firmy Kruszwica, produkującej tłuszcze roślinne.

Bo pszczoły nie tylko wytwarzają miód. To od tych małych owadów zależy produkcja 1/3 żywności i 90 proc. owoców. Dlatego ekolodzy zachęcają, by stworzyć pszczołom idealne warunki w swoim ogrodzie czy na balkonie. 

– Projektując własny ogród czy balkon, warto wybierać rośliny, które są rodzime i miododajne, które mogą być pożyteczne dla owadów. Owady się odwdzięczą w taki sposób, że będą nam te rośliny zapylać. Jeżeli mamy sady czy ogrody, dzięki temu te rośliny będą owocować. Korzyść jest obustronna – tłumaczy Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

A czego unikać, zakładając ogród? Przede wszystkim chemicznych środków ochrony roślin.

– Warto pamiętać o tym, żeby stosować nawozy czy środki ochrony roślin, które są naturalne. Jeżeli już koniecznie musimy stosować chemię, to zgodnie z zaleceniami producenta i w odpowiednim czasie. Ponieważ to gwarantuje, że pszczoły po prostu przeżyją i będą zdrowe – mówi Katarzyna Dytrych.

A jakie rośliny sadzić? Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, dlatego ogródki, w których są same iglaki, nie są dla nich zbyt przyjazne. Dobrym schronieniem może być np. wiązka trzciny czy kawałek drewna.

– Wystarczy zebrać łodygi, które są puste w środku – to może być bez czarny, malina czy forsycja, trzcina albo bambus. Przycinamy je z jednej strony, z drugiej strony dbamy o to, aby ścianka była zasklepiona, jeżeli jest prześwit, to warto czymś zakleić i wyściełać jeszcze dodatkowo mchem, w którym zawsze jakieś inne pożyteczne owady też mogą znaleźć dla siebie dom. Taką wiązkę możemy związać sznurkiem i powiesić w miejscu, które jest słoneczne i ciepłe. Jest szansa, że właśnie dzikie pszczoły, pszczoły samotnice, które są o wiele mniej znane niż pszczoła miodna, znajdą tutaj dla siebie dobry dom – wyjaśnia Katarzyna Dytrych.

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

pszczelarz chcąć mieć pewność co do tego czym żywią się jego pszczoły powinien mieć okoliczne uprawy w swoim posiadaniu, jak skazi swoje pola pestycydami to żal bedzie miał do siebie. Można by zrobić okręgi pszczelarskie ściśle kontrolowane na środki stosowane w rolnictwie. I tak zawsze ktoś coś dorzuci żeby plony lepiej rosly