Puszcza Białowieska. Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wielka wycinka w Puszczy Białowieskiej

Wielka wycinka w Puszczy Białowieskiej

fot. Janos Rusiczki/Freeimages.com
fot. Janos Rusiczki/Freeimages.com
Czy Puszcza Białowieska zostanie przekształcona w zwykłą plantację drzew? Według organizacji pozarządowych sugerują to przedstawione przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku zmiany w dokumentach, które określać będą, w jaki sposób prowadzona będzie wycinka drzew na obszarze Puszczy Białowieskiej w latach 2012-2021.

Zatwierdzany przez ministra środowiska aneks do Planu Urządzenia Lasu (tzw. PUL) Nadleśnictwa Białowieża wraz z aneksem do Prognozy oddziaływania planu na środowisko, jest tworzony raz na 10 lat i zawiera m.in. dane inwentaryzacyjne lasu, analizę dotychczasowej gospodarki leśnej na danym obszarze, program ochrony przyrody jak również konkretne plany zabiegów gospodarczych.

Jeśli minister środowiska zaakceptuje proponowane zmiany, Puszcza poza obszarem Parku Narodowego zmieni się w zwykły las gospodarczy, w którym będzie można prowadzić nawet tzw. zręby zupełne. Oznacza to przyzwolenie na wyręby prowadzące do całkowitego zniszczenia ekosystemu leśnego: wycięcie wszystkich drzew na określonej powierzchni, mechaniczne usuwanie pniaków, a następnie zaoranie i ponowne zagospodarowanie danego terenu. – alarmują ekolodzy.

Wg proponowanych zmian różnego rodzaju cięcia mogą objąć nawet 58 proc. powierzchni nadleśnictwa.

Lasy Państwowe przekonują, że wycinka jest potrzebna, a potrzeba ta wynika z występującej od kilku lat w Puszczy Białowieskiej ogromnej gradacji kornika drukarza, która zagraża dalszemu istnieniu drzewostanów świerkowych. Jedyną znaną naukom leśnym i skuteczną metodą walki z kornikiem i ograniczania jego gradacji jest usuwanie drzew zasiedlonych, by ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodników.

W poniedziałek, 7 grudnia br. odbyło się spotkanie konsultacyjne w Białowieży, podczas którego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku nie odniosła się do uwag przesłanych przez organizacje pozarządowe. W efekcie, dyskusja zainteresowanych stron nie przyniosła merytorycznych rezultatów.

Puszcza Białowieska powinna być w całości objęta ochroną. Jest narodowym bogactwem, które trzeba chronić i zrobić wszystko, by zachować je w nienaruszonym stanie dla przyszłych pokoleń. – apelują organizacje pozarządowe.

Ekologia.pl

https://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/puszcza-bialowieska-potrzebuje-ratunku
https://www.wwf.pl/?18080/Puszcza-zagrozona-Czy-Minister-Szyszko-zmieni-Puszcze-Biaowieska-w-zwyka-plantacje-drzew

4.9/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Ale co chcecie zachowywać, jak zamiast puszczy będzie pustynia po korniku? Troszkę więcej wyobraźni proszę. Skąd wzięło się tam tyle świerka? Warto by odpowiedzieć sobie na to pytanie – otóż posadził go człowiek!!!! Puszcza została rabunkowo eksploatowana przez WIEKI, w miejsce wylesień sadzono świerka. Tak więc jak można z lasu gospodarczego zrobić las gospodarczy?