WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
WWF apeluje o zaprzestanie wycinki lasów równikowych
Organizacji ekologiczna WWF apeluje do koncernu APRIL, który jest drugim po APP producentem wyrobów papierniczych z drewna z lasów równikowych, o zaprzestanie wycinki lasów równikowych oraz osuszania mokradeł.
Asia Pulp & Paper (APP), jeden z największych koncernów papierniczych pozyskujących drewno z lasów równikowych w Indonezji, wstrzymał na początku lutego wycinkę drzew. Była to odpowiedź koncernu na apele o zaprzestanie wycinki.
– Po tym, jak APP wstrzymał wycinkę, APRIL jest największym koncernem pozyskującym drewno z lasów tropikalnych w Indonezji – mówi Nazir Foead z organizacji ekologicznej WWF. – Apelujemy do APRIL o zaprzestanie wycinki lasów równikowych oraz osuszania mokradeł.
Według sumatrzańskiej koalicji organizacji pozarządowych „Eyes on forest” koncern APRIL odpowiada za wycinkę ponad 140 tysięcy ha lasów równikowych w prowincji Riau na Sumatrze. To ponad 1/3 powierzchni lasów wyciętych w Riau w latach 2008-2011. Koncern APRIL już cztery lata temu deklarował, że zmieni politykę i będzie prowadził gospodarkę leśną w sposób bardziej przyjazny środowisku.
Według organizacji WWF, APRIL prowadzi wycinkę także w lasach chronionych indonezyjskim prawem. Oprócz tego, że zmniejsza się powierzchnia lasów równikowych, to w wyniku wycinki giną rzadkie gatunki zwierząt, np. orangutany. WWF zwraca uwagę, ze niszczenie naturalnego środowiska i gospodarka leśna na terenach należących do rdzennych mieszkańców Indonezji powodują też coraz większe konflikty społeczne.
To jeszcze nie koniec szkodliwego wpływu wycinki lasów równikowych. Ponad 2/3 lasów użytkowanych przez APRIL zajmują mokradła i gleby torfowe, które są osuszane zanim wjadą na nie buldożery i ciężki sprzęt.
Obecnie około 11 procent lasów na Ziemi znajduje się pod ochroną. WWF zwraca uwagę, że każdy z nas może pomóc chronić lasy wybierając produkty drzewne i papiernicze oznakowane certyfikatem FSC. FSC gwarantuje, że drewno użyte do ich produkcji zostało pozyskane w sposób przyjazny środowisku.
wpadłam na tan tekst przypadkiem poniewaz robiłam prezentacje na przyrode dla mnie sa to jajaja
Najwięcej tlenu produkuje tajga, która zajmuje największą powierzchnię lasów. Lasy równikowe są cenne ze względu na bioróżnorodność. Każde drzewo stanowi osobny ekosystem. Na każdym drzewie żyje wiele bezkręgowców, epifitów, pnączy, pasożytów roślinnych i grzybów. wiele tych organizmów jest niepoznanych. I gdy wytnie się drzewa już sie ich nie pozna. Po za tym tajga fotosyntetyzuje tylko w sezonie wiosennym i letnim, który trwa krótko, ale powierzchnia i rozmiary drzew tajgi są w stanie zaopatrzyć Ziemię w tlen.